Narzędzia:

Petycja z dnia 22 lipca 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w celu wzmocnienia praw członków spółdzielni oraz zaostrzenia przepisów karnych w art. 27³ tej ustawy (P9-29/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez pana Kacpra Płażyńskiego.

Dotyczy: wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 845 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest wniosek o wprowadzenie następujących zmian:

  • art. 8³ ust. 1ˡ w taki sposób, aby ograniczyć katalog osób mogących zostać pełnomocnikami członków spółdzielni, poprzez zawężenie tego katalogu do małżonków, wstępnych, zstępnych oraz innych członków spółdzielni mieszkaniowej;
  • art. 8³ ust. 6 poprzez wprowadzenie obowiązku informowania o walnym zgromadzeniu lub jego części na głównej stronie internetowej spółdzielni mieszkaniowej pogrubioną czcionką wielkości minimum 14;
  • art. 27³ poprzez uzupełnienie katalogu czynów podlegających karze za niewłaściwe poinformowanie członków spółdzielni o zwołaniu walnego zebrania lub jego części;
  • art. 27³ poprzez wprowadzenie kary ograniczenia wolności;
  • dodanie art. 27³ª polegającego na wprowadzeniu obligatoryjnego zakazu piastowania jakichkolwiek funkcji zarządczych i nadzorczych w spółdzielniach przez osoby skazane prawomocnym wyrokiem z art. 27³ ustawy.

31 lipca 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

7 sierpnia 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami. W dyskusji głos zabrał autor petycji Kacper Płażyński dowodząc, że zaproponowane zmiany nie spowodują konfliktu z dotychczasowym prawem i nie doprowadzą do wzrostu biurokracji. Petycja wynika z doświadczeń autora i ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w działaniach spółdzielni mieszkaniowych.

Ponadto głos zabrał przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Michał Mleczko, naczelnik wydziału w Departamencie Mieszkalnictwa, wskazując że ministerstwo przedstawi pisemną opinię o postulatach petycji.

Senator Łukasz Mikołajczyk zaznaczył, że do biur senatorskich przychodzą osoby, które skarżą się na władze spółdzielni mieszkaniowych.

W głosowaniu senatorowie postanowili jednogłośnie kontynuować prace nad petycją i zwrócić się do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Sprawiedliwości o wyrażenie opinii opostulatach petycji, w związku z ewentualną ich realizacją.

W związku niezakończeniem rozpatrywania tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

7 kwietnia 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała rozpatrywanie petycji. Po przeprowadzonej dyskusji senatorowie zdecydowali o wystąpieniu do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem, czy projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali, wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (nr UB2) realizuje postulaty petycji. Jednocześnie senatorowie postanowili skierować pytanie do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie wnioskowanego w petycji zaostrzenia przepisów karnych w art. 273  ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

6 lipca 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zapoznała się z odpowiedziami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie postulatów petycji. Po przeprowadzonej dyskusji senatorów zgłoszony został wniosek o niekontynuowaniu prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.