Narzędzia:

Petycja z dnia 14 czerwca 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, w celu przyznania prawa do odszkodowania i zadośćuczynienia osobie, której stosunek pracy został rozwiązany w wyniku represji za działalność niepodległościową (P9-23/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez pana Władysława Woszczynę.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2099).

Przedmiotem petycji jest poszerzenie kręgu uprawnionych do otrzymania odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z utratą pracy wskutek represji politycznych za działalność niepodległościową.

Autor petycji podnosi, że z powodu jego działalności niepodległościowej został zwolniony dyscyplinarnie z pracy, następnie przywrócony do pracy po pół roku, jednak na niższe, gorzej wynagradzane stanowisko. Jego roszczenie o wypłatę odszkodowania zostało przez sąd prawomocnie oddalone.

Wnoszący petycję postuluje dodanie art. 8c w brzmieniu: „Osobie, której stosunek pracy został rozwiązany w wyniku represji za działalność wobec niepodległego bytu Państwa Polskiego, przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Przepisy art. 8 ust. 1 zdanie drugie, ust. 2c i ust. 3-5 stosuje się odpowiednio”.

Postulowane zmiany będą kompensacją wszystkich, a nie tylko usankcjonowanych orzeczeniem organu państwowego, form represji doznanych przez osoby prowadzące działalność niepodległościową.

26 czerwca 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 

7 sierpnia 2019 r.  Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpoczęła prace nad petycją. Komisja wysłuchała informacji o postulacie petycji oraz przeprowadziła dyskusję z udziałem Moniki Kalinowskiej, dyrektora Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która stwierdziła m.in., że przedmiot petycji pozostaje we właściwości Ministra Sprawiedliwości. Po przeprowadzonej dyskusji senatorowie zdecydowali o zasięgnięciu pisemnych opinii o postulacie petycji, w tym Ministra Sprawiedliwości.

25 września 2019 r. Komisja kontynuowała rozpatrywanie petycji. Stanowisko Ministra Sprawiedliwości przedstawił Wojciech Ulitko, zastępca dyrektora Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego, który poinformował, że propozycja zmian legislacyjnych przedstawiona w petycji budzi zastrzeżenia resortu (wskazane w informacji dla Komisji). W opinii ministerstwa należy rozważyć wprowadzenie postulatu petycji do ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. W dyskusji głos zabrał senator Zbigniew Cichoń, który zaproponował złożenie w trybie art. 90d ust. 1 pkt 2 Regulaminu Senatu, wniosku o charakterze legislacyjnym (zawierającego wniosek petycji) do procedowanej na 85. posiedzeniu Senatu RP - ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (druk senacki nr 1296).

Komisja w głosowaniu jednogłośnie upoważniła senatora Zbigniewa Cichonia do złożenia wniosku legislacyjnego.

26 września 2019 r. senator Zbigniew Cichoń, na posiedzeniu Senatu w dyskusji nad ustawą (druk senacki 1296), złożył wniosek legislacyjny zawierający postulat petycji.

Senat RP na 85. posiedzeniu 26 września 2019 r., po rozpatrzeniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, przyjął tę ustawę bez poprawek. Tym samym poprawka zgłoszona przez senatora Zbigniewa Cichonia w imieniu KPCPP nie została uwzględniona w ustawie, a prace nad petycją zakończono.