Narzędzia:

Petycja z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, w celu uznania skuteczności złożenia pisma procesowego w administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego, w dowództwie jednostki wojskowej i u kapitana statku morskiego oraz nałożenie na strony i ich przedstawicieli obowiązku informowania sądu o każdej zmianie miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń lub siedziby (P9-19/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez Pana Sebastiana Adamowicza.

Dotyczy: zmiany ustawy:

1) z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.),

2) z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360 ze zm.).

Autor petycji wnosi o zmianę treści art. 57 § 5 pkt 6 K.p.a. i uznanie skuteczności złożenia pisma procesowego przez osadzonego w administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego. W odniesieniu do procedury cywilnej autor petycji postuluje o zmianę brzmienia:

- art. 136 § 1 K.p.c. w celu nałożeniana strony i ich przedstawicieli obowiązku informowania sądu o każdej zmianie miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń lub siedziby,

- art. 165 § 3 K.p.c. w celu uznania skuteczności złożenia pisma procesowego przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej oraz członka załogi statku polskiego u kapitana statku morskiego.

9 maja 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

17 lipca 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz zapoznała się z materiałami petycyjnymi.

Głos zabrał Rafał Flisikowski sędzia w Wydziale Prawa Cywilnego Procesowego w Departamencie Legislacyjnym Prawa Cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, który stwierdził, że w stosunku do art. 165 § 3 k.p.c. nigdy nie było żadnych wątpliwości co do tego, że ten przepis odnosi się do pisma procesowego złożonego przez osadzonego w areszcie śledczym czy zakładzie poprawczym. Ponadto istnieje szerokie orzecznictwo Sądu Najwyższego z którego wynika, że obowiązek zawiadamiania zmiany siedziby przez strony i ich przedstawicieli dotyczy także osób prawnych. W związku z przedstawionym stanowiskiem przedstawiciel ministerstwa stwierdził, że zmiana proponowana w petycji wydaje się być niezasadna.

Przewodniczący Robert Mamątow złożył wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie postanowili nie podejmować prac nad petycją.