Narzędzia:

Petycja z dnia 5 lutego 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w celu zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłaty stosunkowej lub wprowadzenia wpisu stałego w wysokości 1 000 zł w sprawach dotyczących odszkodowań powiązanych z restytucją wywłaszczonych nieruchomości (P9-05/19).


Petycja zbiorowa wniesiona przez osobę fizyczną i poparta przez 17 obywateli.

Dotyczy: zmiany art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 300 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest postulat zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłaty stosunkowej lub wprowadzenia wpisu stałego w wysokości 1 000 zł w sprawach dotyczących odszkodowań powiązanych z restytucją wywłaszczonych nieruchomości.

Autor petycji podnosi, że obowiązkiem parlamentu w demokratycznym państwie prawa, które zobowiązało się do urzeczywistniania zasady sprawiedliwości społecznej, jest naprawienie krzywd jakich doznali byli właściciele nieruchomości wywłaszczonych, na których nie został zrealizowany cel wywłaszczenia, i które były przedmiotem rozporządzenia przez Skarb Państwa nieruchomościami wywłaszczonymi z naruszeniem prawa, z uwzględnieniem normy prawnej zawartej w art. 229 obowiązującej od 1 stycznia 1998 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami.

20 lutego 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

8 maja 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. W dyskusji senatorowie podkreślili słuszność zgłoszonego w petycji postulatu w zakresie zniesienie opłaty stosunkowej lub wprowadzenia wpisu stałego, wymaganego przy wnoszeniu pozwu o odszkodowanie powiązane z restytucją własności nieruchomości wywłaszczonej i niewykorzystanej na cel wskazany w akcie wywłaszczeniowym.

Senatorowie w głosowaniu jednogłośnie zadecydowali o podjęciu dalszych prac nad petycją i zwróceniu się do Ministerstwa Sprawiedliwości o wyrażenie opinii o postulatach petycji.

25 czerwca 2019 r. Komisja kontynuowała prace nad petycją. Senatorowie zapoznali się z opinią Ministerstwa Sprawiedliwości, które nie podzieliło słuszności postulatów petycji. W opinii ministerstwo podniosło, że obecnie trwają prace sejmowe nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3137), w którym proponuje się zmianę wysokości opłat sądowych oraz rozszerzenie przesłanki zwolnienia od kosztów sądowych poprzez dopuszczenie zwolnienia także wtedy, gdy ich poniesienie może narazić wnioskodawcę na uszczerbek utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Po dyskusji, w glosowaniu senatorowie postanowili o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.