Narzędzia:

Petycja z dnia 7 stycznia 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu uporządkowania i uaktualnienia przepisów ustawy (P9-03/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez Pana Sebastiana Adamowicza.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 769).

Przedmiotem petycji jest postulat zmiany art. 6 ust. 1 pkt 2 i art. 7 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy poprzez odesłanie do art. 337 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2094 ze  zm.). W uzasadnieniu petycji autor wskazuje, że postanowienia ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom (…) nie uwzględniają wejścia w życie przepisów ustawy o cudzoziemcach. W ocenie wnoszącego petycję, postulowane zmiany przyczynią się do uporządkowania przepisów ustawy.

24 stycznia 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

9 kwietnia 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji oraz wysłuchała informacji o zagadnieniu petycji. W posiedzeniu uczestniczyła Bożena Sadowska, Dyrektor Biura Prawnego w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, która stwierdziła, że postulat autora petycji jest zasadny i zostanie wprowadzony przy najbliższej nowelizacji ustawy. Stanowisko to poparła Agata Dudek z Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która potwierdziła gotowość współpracy resortu z urzędem w zakresie realizacji postulatu petycji. Senatorowie po przeprowadzonej dyskusji zdecydowali o wystąpieniu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców o wskazanie terminarza prac nad projektem uwzgledniającym postulat petycji.

28 maja 2019 r. Komisja kontynuowała rozpatrywanie petycji. Senatorowie zapoznali się z opiniami nadesłanymi przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, popierającymi postulat petycji i dostrzegającymi potrzebę aktualizacji przepisów.

Komisja po przeprowadzonej dyskusji zdecydowała o ponownym wystąpieniu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wskazanie ewentualnego terminu podjęcia prac nad postulatem petycji.

17 lipca 2019 r. Komisja prowadziła prace nad petycją. Senatorowie zapoznali się z informacją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przekazało, że obecnie nie jest planowane przygotowanie projektu ustawy, w celu aktualizacji przepisów dotyczących postulatu petycji. Senatorowie, przeprowadzili dyskusję z udziałem Mirosława Przewoźnika zastępcy dyrektora Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na wniosek senatora Roberta Mamątowa, komisja jednogłośnie postanowiła o podjęciu wstępnych prac nad przygotowaniem projektu ustawy realizującej postulat petycji.

W związku niezakończeniem rozpatrywania tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

13 lutego 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją. W posiedzeniu komisji uczestniczyła Bożena Sadowska Dyrektor Biura Prawnego Urzędu do Spraw Cudzoziemców, która poinformowała, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Projekt przekazano do uzgodnień międzyresortowych i na tym etapie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożył propozycje zmiany ustawy w zakresie wniosku petycji, który został włączony do przedmiotowego projektu i będzie dalej procedowany. Po wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela Urzędu do Spraw Cudzoziemców senatorowie przeprowadzili dyskusję nad problematyką petycji.

Senatorowie w głosowaniu jednogłośnie postanowili nie podejmować dalszych prac nad petycją.