Narzędzia:

Petycja z dnia 6 grudnia 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w celu zmiany definicji dochodu (P9-78/18).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1508 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest postulat zmiany definicji dochodu zawartej w art. 8 ust. 3 i 5 pkt 1 oraz uchylenie w art. 8 ust. 7. Według autora petycji, zakres pojęcia dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej nie koresponduje z definicją dochodu ujętą w ustawach: o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - świadczenia z funduszu alimentacyjnego (dotyczą pokrewnych sfer życia) oraz dochodu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opinii wnoszącego petycję, określenie dochodu na potrzeby ustawy o pomocy społecznej, jest zdefiniowane w sposób czysto formalistyczny, w oderwaniu od faktycznej sytuacji dochodowej osób i rodzin.

14 grudnia 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

19marca 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji oraz wysłuchała informacji o zagadnieniu petycji. Głos zabrał autor petycji, który uzasadniał zasadność przyjęcia zgłoszonych postulatów. W posiedzeniu uczestniczyła Marzena Bartosiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Małgorzata Szrajda, naczelnik wydziału w tym Departamencie. Przedstawicielka resortu pracy ustnie odniosła się do postulatów petycji i wyraziła negatywne stanowisko o celowości ich przyjęcia. Ponadto poinformowała, że w rządzie niebawem zostaną zakończone prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego i zostanie on skierowany do dalszych prac legislacyjnych do parlamentu. Projekt zakłada m.in. poszerzenie katalogu sytuacji, w których można będzie zwolnić osoby, których rodzice zostali skierowani do domu pomocy społecznej, z obowiązku wnoszenia opłat za pobyt.

Senatorowie przeprowadzili dyskusję nad problematyką petycji i jednogłośnie postanowili kontynuować prace nad petycją oraz zasięgnąć opinii o postulatach petycji.

8 maja 2019 r. Komisja zapoznała się z opinią (OE-274) o postulatach petycji, autorstwa prof. Akademii Leona Koźmińskiego dr hab. Hanny Kuzińskiej.

Uczestnicząca w posiedzeniu Krystyna Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, negatywnie oceniła postulat petycji w zakresie zastosowania w ustawie o pomocy społecznej definicji przyjętej w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Stwierdziła też, że definicja dochodu dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą była wypracowana wspólnie z Ministerstwem Finansów. Poinformowała, o trwających w rządzie pracach nad dwoma projektami dotyczącymi zmian ustawy o pomocy społecznej – w wykazie prac legislacyjnych oznaczone UD318 (m.in. zmiany w opłatach za pobyt w domach pomocy społecznej) i UD501 (m.in. zmiany w definicji dochodu).

Głos zabrał także autor petycji, który prezentował definicję dochoduna potrzeby pomocy społecznej w kontekście odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej, osób zobowiązanych do ich wnoszenia.

Po dyskusji senatorowie postanowili kontynuować prace oraz wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o stanowisko w sprawie postulatów petycji.

W związku niezakończeniem rozpatrywania tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

13 lutego 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją. W dyskusji głos zabrała Krystyna Wyrwicka dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która poinformowała o uchwalonej przez parlament ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (…) na mocy której poszerzono krąg osób zwolnionych z odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej. Nowelizacja ta wychodzi naprzeciw postulatom osób, których rodzice zostali skierowani do domu pomocy społecznej, a w przeszłości zachowywali się w stosunku do swoich dzieci w sposób rażąco naganny, co jest jednym z postulatów petycji. Stwierdziła także, że wresorcie rodziny trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej (nie został uchwalony w poprzedniej kadencji), który zawiera m.in. zmianę definicji dochodu na potrzeby pomocy społecznej. Po wysłuchaniu stanowiska resortu, senatorowie przeprowadzili dyskusję nad problematyką petycji.

Senatorowie w głosowaniu jednogłośnie postanowili nie podejmować dalszych prac nad petycją.