Narzędzia:

Petycja z dnia 28 listopada 2018 r. (uzupełniona 29 listopada 2018 r.) w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 30 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, w celu wprowadzenia obowiązku wskazania w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony (co najmniej 6 miesięcy) przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (P9-77/18).


Petycja zbiorowa wniesiona przez dwoje obywateli.

Dotyczy: zmiany art. 30 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).

Autorzy petycji podnoszą, że zgodnie z Kodeksem pracy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony nie wymaga wskazywania pracownikowi przyczyny wypowiedzenia. Wnioskodawcy taki stan prawny uważają za niewłaściwy. Ponadto przywołują przepisy unijne, które stanowią, że zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż porównywalni pracownicy mający umowę na czas nieokreślony. Proponują zmianę art. 30 § 4 Kodeksu pracy poprzez nadanie następującego brzmienia: ,,W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, określony – co najmniej 6 miesięcy lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy”.

14 grudnia 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

12 lutego 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami. W posiedzeniu komisji udział wzięła Janina Suzdorf – naczelnik wydziału w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która oceniła, że postulaty petycji są słuszne i nie należy różnicować pracowników ze względu na wiążący go rodzaj stosunku prawnego – umowę o pracę zawarta na czas nieokreślony i umowę terminową.

Senatorowie jednogłośnie zadecydowali o podjęciu prac nad petycją.

9 kwietnia 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała rozpatrywanie petycji.

W dyskusji głos zabrała Bożena Lenart, z Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która wskazała, że postulaty zawarte w petycji zostały przedstawione resortowemu zespołowi, zajmującego się reformą prawa pracy. Przewodniczący Łukasz Mikołajczyk poddał pod głosowanie wniosek senatora Andrzeja Mioduszewskiego o niepodejmowanie dalszych prac nad petycją.

Senatorowie w głosowaniu zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.