Narzędzia:

Petycja z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany treści art. 8 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej poprzez zastąpienie określenia ,,karę dodatkową” określeniem ,,środek karny w postaci” (P9-76/18).


Petycja indywidualna wniesiona przez Pana Sebastiana Adamowicza.

Dotyczy: zmiany: art. 8 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1972).

Autor w uzasadnieniu petycji podnosi, że obecnie nie występuje pojęcie kary dodatkowej, lecz środków karnych, a wynika to z wejścia w życie Kodeksu karnego z 1997 r.

W związku z powyższym wnioskodawca postuluje zastąpienie określenia ,,karę dodatkową” określeniem ,,środek karny w postaci”. Zmiana o którą wnosi autor petycji ma służyć porządkowaniu prawa.

14 grudnia 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

12 lutego 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami.

Wstępną opinię o petycji przedstawił legislator z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, który stwierdził, że w przepisach wprowadzających Kodeks karny z 1997 r. w art. 13 znajduje się regulacja, która stanowi, że przy stosowaniu utrzymanych w mocy przepisów karnych zamiast „kar dodatkowych” stosuje się odpowiednie „środki karne”. Dlatego, z punktu widzenia legislacji, w ustawie o uposażeniu byłego Prezydenta nie występuje błąd. Jeżeli w ustawie użyte jest wyrażenie „kara dodatkowa” to należy przez to rozumieć „środek karny”.

W dyskusji głos zabrał senator Zbigniew Cichoń, który zgłosił wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją. Ponadto senator stwierdził, że posługiwanie się terminologią „kary dodatkowej” w ustawie o uposażeniu byłego Prezydenta jest bardziej właściwe, niż posługiwanie się „środkami karnymi” z Kodeksu karnego z 1997 r.

Senatorowie w głosowaniu jednogłośnie podjęli decyzję o nie podejmowaniu prac nad petycją.