Narzędzia:

Petycja z dnia 13 listopada 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu ustanowienie podstawy prawnej do rekompensaty za grunty leśne przejęte na postawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (P9-72/18).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: Dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 15, poz. 82 ze zm.).

Autor petycji, spadkobierca gruntów leśnych o pow. 31,7695 ha, które wchodzą w skład kompleksu leśnego, postuluje o podjęcie działań mających na celu ustanowienie podstawy prawnej do rekompensaty lub odszkodowania za grunty leśne przejęte przez Skarb Państwa na postawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa. Wnoszący petycję podaje, że jako następca prawny od 15 lat czyni bezskutecznie starania o ich zwrot lub zrekompensowanie krzywd za utracone nieruchomości.

29 listopada 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

16 stycznia 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji oraz wysłuchała informacji o zagadnieniu petycji. Senator Robert Mamątow zgłosił wniosek o kontynuowanie prac nad petycją. Ponadto, Komisja postanowiła wystąpić o informacje dotyczące prac nad projektem ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r., który realizuje postulat petycji.

19 marca 2019 r. Komisja kontynuowała prace nad petycją. Zaprezentowana została informacja Ministra Sprawiedliwości o stanie prac nad projektem ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r., który realizuje postulat petycji. Senatorowie po przeprowadzonej dyskusji zdecydowali o wystąpieniu do Ministerstwa Sprawiedliwości o wskazanie ewentualnego terminu zakończenia prac nad przedmiotowym projektem ustawy.

Komisja jednogłośnie postanowiła zawiesić prace nad petycją na okres trzech miesięcy, oczekując na informację ministerstwa o dalszych działaniach nad projektem.

8 maja 2019 r. Komisja wznowiła rozpatrywanie petycji. Senatorowie zapoznali się z informacją Ministerstwa Sprawiedliwości o stanie prac nad projektem ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. Senatorowie postanowili kontynuować prace nad petycją oraz wystąpić ponownie o wskazanie terminu zakończenia prac rządu nad przedmiotowym projektem ustawy.

28 maja 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją. Senatorowie wysłuchali informacji Ministra Sprawiedliwości w sprawie prac nad projektem ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r., który realizuje postulat petycji.

Senatorowie wysłuchali informacji o dotychczas podjętych działaniach na gruncie petycji i przeprowadzili dyskusję.

W głosowaniu senatorowie zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.