Narzędzia:

Petycja z dnia 1 października 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, w celu ułatwienia dostępu do zawodu doradcy restrukturyzacyjnego (P9-59/18).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczyuchylenia: art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 883).

Autor petycji wnosi o uchylenie art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, który określa warunki czasowe prowadzenia aktywności zawodowej – przez co najmniej 3 lata zarządzanie majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią. Wnoszący petycję uważa, że powołany przepis stanowi główną trudność w dostępie do zawodu. Niewielka liczba doradców posiadających licencję zajmujących się doradztwem restrukturyzacyjnym jest spowodowana tym, że ilość materiału jaką musi przyswoić osoba przystępująca do egzaminu na doradcę restrukturyzacyjnego jest rozległa i wystarcza na sprawowanie tego rzadko wykonywanego zawodu, zaś inne warunki są zbędne.

16 października 2018 r. petycję skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

18 grudnia 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję na jej postulatem.

W dyskusji głos zabrał senator Jan Rulewski, który stwierdził, że gospodarka coraz bardziej się komplikuje, dlatego kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu doradcy restrukturyzacyjnego powinny być coraz wyższe. Senator stwierdził, że jest przeciwny podjęciu prac nad petycją. Swoje stanowisko przedstawił też senator Zbigniew Cichoń, który również był przeciwny podjęciu prac nad petycją.

Przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Karol Pachnik stwierdził, że licencja doradcy restrukturyzacyjnego jest dla osób, które mają być syndykiem, tymczasowym nadzorcą sądowym. Osoby te w przyszłości mają zajmować się zarządzeniem przedsiębiorstwami, dlatego odpowiednio wysokie kwalifikacje są dziś bardzo potrzebne, aby nie wyrządzić przez swe działania nikomu krzywdy.

Senatorowie w głosowaniu jednogłośnie zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.