Narzędzia:

Petycja z dnia 1 października 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, w celu umożliwienia podjęcia obcokrajowcom służby w Policji (P9-58/18).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczyzmiany: art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2017 r., poz. 2067 ze zm.).

Autor petycji wnosi o nadanie art. 25 ust. 1 brzmienia: „Służbę w Policji może pełnić osoba zameldowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do pełnienia służby, posiadająca prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o nieposzlakowanej opinii.”

Obowiązująca ustawa dopuszcza podjęcie służby w Policji jedynie przez obywatela polskiego o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

W opinii wnoszącego petycję, postulowana zmiana prawa jest nieuchronna z powodów: przyznanych policjantom przywilejów emerytalnych, niżu demograficznego, niskiej dzietności, dużej ilości wakatów w Policji, braku zainteresowania wśród młodych ludzi podjęciem pracy w tej służbie. Autor petycji w uzasadnieniu podnosi argument, że dopuszczenie obcokrajowców do pracy w Policji jest szansą na uzupełnienie braków kadrowych w służbach mundurowych.

15 października 2018 r. petycję skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 

18 grudnia 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatem. Senatorowie wysłuchali opinii przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, podsekretarza stanu pani Renaty Szczęch i Dyrektora Departamentu Porządku Publicznego pana Mariusza Cichomskiego.

Senatorowie nie podzielili zasadności argumentów autora petycji.

W głosowaniu senatorowie zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.