Narzędzia:

Petycja z dnia 13 września 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, celem pozbawienia prawa do zachowku osób nie objętych dziedziczeniem testamentowym (P9-51/18).


Petycja indywidualna wniesiona przez pana Stanisława Porowskiego.

Dotyczy: zmiany art. 991 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest dodanie do art. 991 nowego zapisu (§ 3) w brzmieniu: „Osoby nie ujęte w testamencie nie mają prawa do zachowku, w tym szczególnym przypadku wola testatora jest ostateczna i nie podlega ona żadnym roszczeniom wobec spadkobiercy z tytułu prawa do zachowku”.

Autor petycji wskazuje, że „obowiązujące przepisy dotyczące prawa do zachowku są nieprecyzyjne i błędne w zakresie obejmującym ostatnią wolę testatora co do osób nabywających po nim w spadku majątek”.

Wnoszący petycję podnosi argument, że obowiązkiem moralnym ustawodawcy jest uszanowanie i zaaprobowanie ostatniej woli testatora, a ewentualną odpowiedzialność finansową za spłatę zachowku powinien ponosić Skarb Państwa.

25 września 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

7 listopada 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatem. W posiedzeniu uczestniczył sędzia Maciej Klonowski, główny specjalista w Wydziale Prawa Cywilnego w Departamencie Legislacyjnym Prawa Cywilnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Senatorowie nie podzielili argumentów przedstawionych w petycji.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.