Narzędzia:

Petycja z dnia 17 lipca 2018 r. (uzupełniona 18 lipca 2018 r.) w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 235 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., w zakresie trybu uchwalania zmian Konstytucji (P9-36/18).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną (uzupełnienie petycji). 

Dotyczy: zmiany art. 235 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. nr 78, poz. 483 ze zm.).

Autor petycji proponuje nadanie ust. 4 w art. 235 następującego brzmienia: „Sejm i Senat razem jako Parlament Polski uchwalają ustawę o zmianie Konstytucji większością, co najmniej 281 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów i połowy ustawowej liczby senatorów”.

W uzasadnieniu petycji autor powołuje się na to, że po zakończeniu II wojny światowej komuniści na długie lata pozbawili polski parlament izby wyższej - Senatu. Zdaniem autora petycji, przywrócony w wyborach 1989 r. Senat „został ukarany przez postkomunistów pomniejszeniem jego roli w polskim życiu parlamentarnym”, świadczą o tym zapisy obowiązującej ustawy zasadniczej.

23 lipca 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

23 października 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatem.

W dyskusji senatorowie nie podzielili zasadności argumentów przywołanych w petycji. Jednocześnie Komisja postanowiła przesłać informację o postulacie petycji do Kancelarii Prezydenta, celem rozważenia możliwości jego ujęcia w pracach podjętych na rzecz udoskonalania Konstytucji RP.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.