Narzędzia:

Petycja z dnia 12 lipca 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, celem wprowadzenia zasady doliczania do emerytur wdów i wdowców procentowej kwoty od składek odprowadzanych do ZUS przez ich zmarłych współmałżonków (P9-35/18).


Petycja zbiorowa wniesiona przez grupę emerytów – wdów i wdowców.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1270 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest postulat ustanowienia zasady o doliczaniu do emerytur wdów i wdowców procentowo określonej przez ustawodawcę kwoty z tytułu składek odprowadzonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przez zmarłych współmałżonków. Według autorów petycji, zmiana ta wpłynie na poprawę trudnej sytuacji materialnej grupy osób objętej przedmiotem petycji.

23 lipca 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

23 października 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatem.

W posiedzeniu Komisji uczestniczył pan Wojciech Kuraszyk, naczelnik wydziału w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który wskazał na wysokie koszty wprowadzenia zaproponowanego w petycji rozwiązania. Ministerstwo, do którego wpłynęła tożsama petycja, zwróciło się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o wyliczenie wstępnych kosztów wprowadzenia dla grupy objętej przedmiotem petycji dwóch świadczeń emerytalnego i rentowego w wysokości nieprzekraczającej łącznej sumy dwóch, minimalnych emerytur. Z uzyskanych wyliczeń wynika, że stanowiłoby to wydatek budżetowy w wysokości ok. 9,2 mld zł.

W dyskusji senatorowie nie podzielili zasadności argumentów przywołanych w petycji.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.