Narzędzia:

Petycja z dnia 1 czerwca 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy, celem zniesienia w Warszawie obowiązkowych jednostek pomocniczych-dzielnic i zmniejszenia liczby radnych (P9-31/18).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”.

Dotyczy: uchylenia art. 5-12 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. z 2015 r., poz. 1438 ze zm.).

Autorzy petycji wnoszą o likwidację w Warszawie obligatoryjnych jednostek pomocniczych - dzielnic, które mają ustawowo określony zakres wykonywanych zadań.

W uzasadnieniu wnoszący petycję podnoszą, że liczba radnych w Warszawie (469) jest większa niż w Nowym Jorku (51), Paryżu (172), Berlinie czy Los Angeles. Jednak utrzymanie tak dużej liczby radnych nie przekłada się na lepsze zarządzanie miastem czy obronę praw mieszkańców.

Zdaniem autorów petycji, zmniejszenie liczby radnych o ponad 400 osób przyniesie oszczędności w wydatkach na wynagrodzenia w wysokości ok. 13 mln zł, w ciągu kadencji ponad 100 mln zł.

20 czerwca 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 

26 września 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami. W posiedzeniu uczestniczył pan Janusz Pretzel naczelnik Wydziału I w Biurze Prawnym Urzędu m. st. Warszawy, który stwierdził, że propozycja autorów petycji oparta jest jedynie na kryterium kosztowym, nie zawiera opinii mieszkańców Warszawy i nie uwzględnia uwarunkowań historycznych miasta.

Senatorowie nie podzielili argumentów przedstawionych w petycji.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.