Narzędzia:

Petycja z dnia 22 maja 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, w celu wprowadzenia finansowania każdego dodatkowego wykształcenia oraz jednorazowej nagrody pieniężnej za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce (P9-26/18).


Petycja indywidulana wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy

-     z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1383),

-     z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r., poz. 2336, ze zm.).

Autor petycji wnioskuje o nadanie uprawnienia do jednorazowego świadczenia pieniężnego (nagrody) osobom, które ukończyły szkołę zawodową, średnią, policealną, studium nauczycielskie, studia licencjackie, magisterskie lub podyplomowe, a także absolwentom kursów językowych, z bardzo dobrym lub dobrym wynikiem nauczania. Proponowana zmiana pozwoli docenić osoby, które podnoszą swoje kwalifikacje.

20 czerwca 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

26 września 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami. W trakcie dyskusji senatorowie wysłuchali opinii pana Mariusza Kubzdyla dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pani Lidii Ułanowskiej dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej.

Dyrektor Mariusz Kubzdyl stwierdził, że emerytura zastępuje dochód i jest świadczeniem z tytułu utraty zdolności do wykonywania pracy zarobkowej. Okres edukacji jest okresem nieskładkowym, zaś okres zdobywania dodatkowego wykształcenia w trakcie kariery zawodowej jest budowaniem kapitału osobistego w celu osiągania wyższych dochodów, co przedkłada się na wysokość świadczenia emerytalnego. System emerytalny nie jest zaprojektowany do rekompensowania działań związanych z edukacją ustawiczną podejmowaną po zakończeniu aktywności zawodowej.

W opinii dyrektor Lidii Ułanowskiej system ubezpieczeń społecznych i rekompensowanie wyników w nauce są odrębnymi systemami, które łączą się ze sobą, gdy osoba poprzez zdobywanie kolejnych szczebli edukacyjnych zwiększa dochód z tytułu zatrudnienia, co wiąże się z wyższymi składkami i finalnie z wyższym świadczeniem emerytalnym.

Przybliżony został również system wspierania edukacji seniorów: sektor uniwersytetów trzeciego wieku czy oferta przygotowywana przez organizacje pozarządowe. System edukacji senioralnej i system ubezpieczeń społecznych są systemami odrębnymi, trudnymi do połączenia w jednej ustawie.

Senatorowie w głosowaniu (jednogłośnie) zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.