Narzędzia:

Petycja z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w celu zwiększenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców niewywiązujących się z 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych (P9-23/18).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.

Dotyczy: dodania w art. 21 ust. 1a w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest postulat dotyczący zwiększenia wpłat na PFRON do kwoty 500 000 zł miesięcznie przez pracodawców niewywiązujących się z obowiązku co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Zdaniem wnoszących petycję obecnie pracodawcy niespełniający kryterium wskaźnika zatrudnienia, obowiązkowo dokonują niskich wpłat na Fundusz. W niektórych krajach UE wpłaty są dużo wyższe, co przekłada się na większe zatrudnienie niepełnosprawnych.

W opinii autorów petycji osoby niepełnosprawne są dyskryminowane, brak pracy przyczynia się do wykluczenia społecznego, dlatego wprowadzenie nowych regulacji stworzy warunki do zwiększenia ich aktywności zawodowej na rynku pracy.

5 czerwca 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

18 lipca 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję i przeprowadziła dyskusję nad postulatami petycji. W posiedzeniu uczestniczył pan Michał Pelczarski Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Senatorowie w dyskusji nie podzielili zasadności argumentów przywołanych w petycji.

Senatorowie w głosowaniu (jednogłośnie) zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.