Narzędzia:

Petycja z dnia 14 maja 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, w zakresie obowiązku zamieszczania odpowiedzi na petycję na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję oraz wszystkich dokumentów wytworzonych w postępowaniu petycyjnym (P9-22/18).


Petycja indywidualna wniesiona przez pana Romana Jacka Arseniuka.

Dotyczy: zmiany art. 8 ust. 2 w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2017 r., poz. 1123).

Autor petycji proponuje, żeby w przepisach ustawowych zobowiązać podmioty rozpatrujące petycję do zamieszczania na stronie internetowej skanu zawiadomienia o sposobie załatwienia petycji.

Obecnie ustawa w art. 8 ust. 2 obliguje taki podmiot do niezwłocznego aktualizowania na stronie internetowej danych dotyczących przebiegu postępowania, w szczególności zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia petycji. Nadto art. 13 ust. 1 stanowi, że rozpatrujący petycję zawiadamia wnoszącego petycję o sposobie jej załatwienia wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Autor petycji, przedstawia szczegółową informację o sposobie interpretowania ustawy o petycjach przez różne organy i instytucje, wskazuje na potrzebę jawności postępowania petycyjnego wzorem jawności postępowania sądowego.

Zdaniem wnoszącego petycję, z praktyki stosowania ustawy wynika, że niektóre urzędy (m.in. Ministerstwo Finansów, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nauki i Szkolnictwa Wyższego) na stronach internetowych zamieszczają treść (skan) odpowiedzi na petycję, inne nie zamieszczają (m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów), gdyż uważają, że obowiązek taki nie wynika wprost z ustawy. Z kolei Kancelaria Prezydenta udostępnia na stronie internetowej odpis odpowiedzi, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczegółową informację o sposobie załatwienia petycji.

W uzasadnieniu petycji autor stwierdza, że, „decyzja o nieupublicznianiu odpowiedzi na petycję, to pomysł niezrozumiały, sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem, z Konstytucją i nawet zasadami cywilizacji europejskiej”.

5 czerwca 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

18 lipca 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatem. Senatorowie nie podzielili zasadności argumentów przywołanych w petycji.

W głosowaniu senatorowie zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.