Narzędzia:

Petycja z dnia 2 maja 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, w celu wprowadzenia wymogu posiadania obywatelstwa polskiego przez osoby pełniące funkcje publiczne (P9-19/18).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego ”Wieczyste”.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2017 r., poz. 1462 ze zm.) przez dodanie:

-     w art. 3 ust. 1 po przecinku słów „z zastrzeżeniem art. 54a.”;

-     nowego art. 54a w brzmieniu:

„54a. 1. Funkcję publiczną może pełnić osoba posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo.

2. Objęcie funkcji publicznej z naruszeniem ust. 1 powoduje utratę polskiego obywatelstwa. Decyzję administracyjną ws. utraty polskiego obywatelstwa wydaje minister właściwy do spraw wewnętrznych. Od decyzji przysługuje prawo skargi do sądu administracyjnego.”

Autorzy petycji wnioskują o wprowadzenie wymogu wyłącznego posiadania obywatelstwa polskiego przez osoby pełniące funkcje publiczne. Zapis ten będzie stanowić gwarancję, że rozstrzygnięcia podejmowane przez osoby pełniące funkcje publiczne podejmowane będą w polskim, a nie w obcym interesie.

9 maja 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

18 lipca 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami. W dyskusji senatorowie pozytywnie odnieśli się do propozycji dotyczącej ustanowienia zasady wyłączności posiadania obywatelstwa polskiego. Jednocześnie uznali za konieczne zbadanie, jaka grupa byłaby objęta wymogiem wyłączność i czy konieczne byłoby wskazanie grupy docelowej.

Senatorowie nie podzielili argumentów przywołanych w drugim postulacie petycji – utraty obywatelstwa w drodze decyzji administracyjnej – gdyż uznali, że samostanowienie o posiadaniu obywatelstwa jest zagwarantowane konstytucyjnie.

Komisja zdecydowała o zasięgnięciu opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych o postulatach petycji.

4 października 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała rozpatrywanie petycji. Komisja zapoznała się z opiniami o postulatach petycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Stanowiska przedstawione w obu opiniach były zbieżne: przedmiot petycji jest niezgodny z art. 34 ust. 2 i art. 137 Konstytucji RP. Nie ma zatem możliwości prawnych stworzenia odrębnego od zapisów konstytucyjnych dodatkowego mechanizmu utraty obywatelstwa.

W odniesieniu do wymogu posiadania przez osoby pełniące funkcje publiczne wyłącznie obywatelstwa polskiego, w opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazane zostało, że istnieją możliwości wprowadzenia dodatkowych kryteriów dla tych osób, ale w odrębnych ustawach. Normy ujęte w judykaturze europejskiej wskazują, że istnieje grupa stanowisk, które wiążą się bezpośrednio lub pośrednio z udziałem w sprawowaniu władzy, opartym na prawie publicznym i obowiązkach, których celem jest ochrona ogólnych interesów państwa lub władzy publicznej np.: sądownictwo, obronność czy dyplomacja.

Senatorowie po zapoznaniu się z opiniami i przeprowadzeniu dyskusji zgłosili wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.