Narzędzia:

Petycja z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla rencistów i zwolnienia z opodatkowania najniższych świadczeń rentowych (P9-18/18).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.

Dotyczy: dodania art. 34 ust. 1b w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest wniosek o zwiększenie od 2019 r. kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł dla rencistów pobierających najniższe świadczenia rentowe a tym samym aby ich świadczenia były zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

9 maja 2018 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

18 lipca 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła szeroką dyskusję nad jej postulatami. W dyskusji głos zabrała przedstawicielka Ministerstwa Finansów pani Beata Karbownik wskazując, że nie ma nierówności co do kwoty wolnej od podatków dla rencistów i parlamentarzystów, są to wartości z innych tytułów. Zdaniem Ministerstwa Finansów petycję należy uznać za nieuzasadnioną.

W głosowaniu senatorowie postanowili kontynuować prace nad petycją i zwrócić się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów o wyrażenie opinii w przedmiocie petycji, w szczególności o przedstawienie wysokości najniższych emerytur i rent w stosunku do kwoty wolnej od podatku oraz obciążenia Skarbu Państwa w związku z ewentualną realizacją postulatów petycji.

23 października 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją oraz przeprowadziła dyskusję nad postulatami petycji.

Przedstawicielka Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Dochodowych od Osób Fizycznych pani Aldona Mizerawska zaznaczyła, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog zwolnień przedmiotowych obejmujący ponad 130 różnych rodzajów przychodów zwolnionych od podatku. Kwota zmniejszająca podatek ma charakter uniwersalny i odnosi się do dochodu, niezależnie od źródła, z którego ten dochód powstał. Dodatkowo Minister Finansów ma obowiązek corocznie przedstawiać Radzie Ministrów informacje czy kwota zmniejszająca podatek jest wystarczająca aby zapewnić minimum socjalne. Zdaniem Ministerstwa Finansów w roku 2018 kwota zaspokaja minimum egzystencji i obecnie wynosi dla gospodarstwa jednoosobowego emeryckiego 544 zł. Ponadto, podwyższona została kwota wolna od podatku do 8 tys. zł.

W głosowaniu senatorowie postanowili nie podejmować prac nad petycją.