Narzędzia:

Petycja z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, w celu zwolnienia z opłat weteranów walk o niepodległość w latach 1956–1989 (P9-32/17).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”.

Dotyczy: zmiany art. 4 ust. 1 i art. 8 ust. 1 oraz dodanie art. 4a do ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1204 ze zm.).

Stowarzyszenie postuluje przyznanie weteranom walk o niepodległość w latach 1956–1989 uprawnienia do zwolnienia z opłat abonamentowych. Weterani świadczyli pracę w nielegalnych organizacjach i związkach politycznych lub na skutek represji politycznych nie mogli legalnie wykonywać pracy i byli bezrobotni. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych informował, że w kraju są 1173 osoby, które zostały przez Urząd zweryfikowane do końca 2016 r., z czego część posiada uprawnienia do zwolnień z opłat abonamentowych z innych powodów.

Stowarzyszenie, oprócz zwolnień dla weteranów, na podstawie aktualnej kwoty opłaty abonamentowej, przewidziało wypłatę subwencji wyrównawczej dla mediów publicznych z tytułu wszystkich zwolnień abonamentowych (czyli także za osoby w wieku powyżej 75 lat itp.), szacując koszt na około 952 mln zł rocznie. Autorzy petycji zauważają, że wprowadzenie postulowanych uprawnień oraz już wcześniej przyznanych spowoduje stratę tego samego rzędu dla mediów publicznych. W związku z tym kolejnym postulatem Stowarzyszenia jest przekazanie kwoty rzeczywistej straty finansowej - wynikającej z uprawnienia przyznanego m.in. weteranom - mediom publicznym z budżetu państwa.

4 września 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

17 października 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Ze względu na toczące się w Sejmie prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych (druk sejmowy nr 1497) senatorowie zdecydowali o odroczeniu prac nad petycją.

Komisja postanowiła zapytać sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu, która prowadzi prace nad projektem po pierwszym czytaniu, jakie są jej zamierzenia w sprawie projektu.

30 stycznia 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycję. W posiedzeniu uczestniczył Michał Frydrychowicz, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR), który wyraził negatywne stanowisko wobec postulatu petycji. Urząd jest zdania, że autorzy petycji w nieuzasadniony sposób wyróżniają grupę weteranów walk o niepodległość – jedynie tych, którzy otrzymali z UdSKiOR potwierdzenie świadczenia pracy lub niewykonywania pracy z przyczyn politycznych, a w inny sposób nie byli weryfikowani. Petycja nie obejmuje wszystkich weteranów, o których mowa w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Senatorowie w głosowaniu, większością głosów, zdecydowali o niepodejmowaniu prac legislacyjnych nad petycją.