Narzędzia:

Petycja z dnia 15 sierpnia 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w zakresie jednolitego wieku emerytalnego oraz wcześniejszej emerytury dla kobiet i weteranów walki o niepodległość (P9-30/17).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”.

Dotyczy: ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383).

Autorzy petycji postulują wprowadzenie jednolitego wieku emerytalnego 65 lat dla kobiet i mężczyzn. Wnioskują także o przyznanie prawa do otrzymania wcześniejszej emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i weteranów walki o niepodległość z lat 1956-89. Dotyczy to weteranów, którzy świadczyli pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r. oraz osób, które nie wykonywały pracy przed 4 czerwca 1989 r. na wskutek represji politycznych. Wraz z petycją przekazano projekt zmian w ustawie.

W uzasadnieniu petycji podkreślono, że wnioskowane zmiany są zgodne z prawodawstwem Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia.

4 września 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

13 listopada 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej zagadnieniem. W posiedzeniu Komisji uczestniczył Marek Bucior zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który oświadczył, że ministerstwo nie przychyla się do postulatów petycji. Głos zabrał również autor petycji, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Interesu Społecznego ”Wieczyste”, który uzasadniał zgłoszony postulat petycji.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.