Narzędzia:

Petycja z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w celu doprecyzowania możliwości rezygnacji z tzw. ,,polisolokat” (P9-26/17).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: doprecyzowania w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1170 ze zm.) możliwości rezygnacji z tzw. ,,polisolokat”.

Przedmiotem petycji jest wniosek o ochronę konsumentów, którzy zawarli niekorzystne umowy tzw. „polisolokaty” na skutek praktyk podejmowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe i banki. Zdaniem autora petycji niekorzystne umowy pozbawiły wielu obywateli swoich oszczędności. Autor petycji uważa, że przepisy nie są wystarczające i nie rozwiązują problemu, a zawierane umowy stanowią zapisy, które w rozumieniu art. 3851 Kodeksu cywilnego są niedozwolonymi klauzulami umownymi.

31 sierpnia 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

17 października 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami.

W dyskusji opinię przedstawili obecni na posiedzeniu przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Państwowej Izby Ubezpieczeń. Ponadto głos zabrał senator Krzysztof Mróz z senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Senatorowie zdecydowali, że z uwagi na szeroki i złożony zakres petycji komisja wystąpi do Ministerstwa Finansów i innych instytucji o opinię o postulatach petycji.

16 stycznia 2018 r. Komisja kontynuowała prace nad petycją oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń, Rzecznika Finansowego, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy w ustnych wypowiedziach podtrzymali swoje stanowiska, zgodne z przedłożonymi wcześniej opiniami. Po przeprowadzonej dyskusji, senatorowie jednogłośnie przyjęli wniosek o podjęciu wstępnych prac legislacyjnych nad petycją.

30 stycznia 2018 r. Komisja kontynuowała dyskusję nad postulatami petycji. Na posiedzeniu obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, branży ubezpieczeniowej, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przedstawicielka resortu Finansów zaprezentowała opinię, przekazaną Komisji 30 grudnia 2017 r., w której podnoszono, że obecnie funkcjonują nowe regulacje, które wprowadzono w celu ochrony konsumentów korzystających z ubezpieczeń funduszy kapitałowych. W stosunku do osób, których te regulacje nie objęły, obywatele powinni szukać pomocy u Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w ostateczności - kierować sprawę na drogę postępowania sądowego.

Przedstawiciel Polskiej Izby Ubezpieczeń podnosił, że w razie ujawnienia zjawiska misselingu, wszystkie pobrane od obywateli środki pieniężne zostają zwrócone.

Ponadto, reprezentant Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że obecnie przez Urząd prowadzone jest postępowanie, które ma na celu sprawdzenie czy przedsiębiorcy sprzedający ubezpieczenia na życie UFK dostosowali się do zmienionych przepisów. Ze wstępnego postępowania wynika, że Urząd będzie wszczynał postępowania i stawiał zarzuty w stosunku do ubezpieczycieli m.in. za naruszenie przepisów klauzulowych i zbiorowych interesów obywateli. Przedstawiciel Urzędu podnosił, że obowiązujące przepisy powinny być doprecyzowane.

Komisja postanowiła wystąpić do Ministerstwa Sprawiedliwości, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Finansowego o propozycje doprecyzowania przepisów.

18 lipca 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wznowiła prace nad petycją. Po zapoznaniu się z opiniami Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń w przedmiocie przyjęcia nowych uregulowań zabezpieczających konsumentów przed niekorzystnymi postanowieniami umownym, tzw. „polisolokat” przeprowadzona została dyskusja. Podsumowano dotychczasowe działania nad petycją.

Senatorowie w głosowaniu zadecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.