Narzędzia:

Petycja z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej przyznania świadczenia pieniężnego dla dzieci wojny 1939-1945 (P9-22/17).


Petycja indywidulana wniesiona przez dwie osoby fizyczne.

Autorzy petycji wystąpili z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej przyznania świadczenia pieniężnego dla dzieci wojny, które przymusowo pracowały dla okupanta w czasie II wojny światowej i pracę wykonywały w miejscu zamieszkania lub w pobliżu tego miejsca.

27 czerwca 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

20 września 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad postulatami petycji. Senatorowie postanowili kontynuować prace nad petycją oraz podjęli decyzję o wystąpieniu do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o opinie o wniosku petycji.

4 grudnia 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją oraz przeprowadzona została dyskusja nad jej zagadnieniem. W posiedzeniu uczestniczył Wojciech Kuraszyk, naczelnik wydziału w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który poinformował, że ministerstwo nie przychyla się do postulatów petycji. Stanowisko to zostało poparte przez Michała Frydrychowicza zastępcę dyrektora Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.