Narzędzia:

Petycja z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach (…) oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w celu przyznania byłym robotnikom pracy przymusowej w III Rzeszy prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych w szpitalach i ambulatoriach (P9-20/17).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.

Dotyczy: art. 12 ust. 2 pkt 1 i art. 24 b ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2016 r., poz. 1255 ze zm.) oraz art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1793 ze zm.).

Autorzy petycjizabiegająo rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do korzystania poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych w szpitalach i ambulatoriach. Powołują się na liczne historyczne publikacje oraz na art. 2 ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, w którym jednoznacznie stwierdza się, iż deportacje i osadzenie w obozach pracy przymusowej było dotkliwą represją.

Konsekwencje niewolniczej pracy ponad siły i zagrożenia życia pracowników przymusowych wpłynęły niekorzystnie na stan zdrowia obecnie wiekowych osób. W pierwszych latach po powstaniu Stowarzyszenia liczyło ono 740 000 członków, obecnie jest ich zaledwie 32 000. Stowarzyszenie zabiega o zaliczenie byłych robotników przymusowych do osób mogących korzystać poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych w szpitalach i ambulatoriach. 

12 czerwca 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

20 września 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Po dyskusji senatorowie zdecydowali zawiesić prace nad petycją do czasu rozstrzygnięcia prac legislacyjnych dotyczących senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 542), który obejmuje postulat petycji.

4 grudnia 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją. Przewodniczący komisji przekazał informację o podjęciu przez Senat RP, na 50. posiedzeniu 15 listopada 2017 r., uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej (…) - projekt ustawy realizuje postulat petycji. 24 listopada 2017 r. projekt ustawy, zawarty w druku sejmowym nr 2062, skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.