Narzędzia:

Petycja z dnia 16 maja 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…), w zakresie emerytur funkcjonariuszy służb celnych, którzy w PRL byli funkcjonariuszami organów bezpieczeństwa państwa (P9-19/17)


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: art. 1, 6 i 8 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. (część przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.).

Powyższa ustawa uwzględnia wejście w życie z dniem 1 marca 2017 r. ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i utworzenie Służby Celno-Skarbowej, której funkcjonariusze (podobnie jak funkcjonariusze Służby Celnej) nie byli objęci zaopatrzeniem emerytalnym – pozostawali w systemie powszechnego ubezpieczenia społecznego. W ustawie rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do ubiegania się o emeryturę przysługującą funkcjonariuszom służb mundurowych o funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej po spełnieniu określonych wymogów.

Autor petycji oczekuje usunięcia z omawianej ustawy przepisów, które spowodują obniżenie emerytur mundurowych tym funkcjonariuszom celnym, którzy w PRL byli funkcjonariuszami lub współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa. Uważa, że przepisy, które mają charakter „wybitnie dyskryminacyjny i represyjny” naruszają art. 2, 10, 32 i 45 Konstytucji RP. Podkreśla, że proponowane w trakcie procesu legislacyjnego rozwiązania nie były konsultowane ze środowiskiem, którego dotyczą, co łamie zasady techniki prawodawczej. 

12 czerwca 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

11 lipca 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. W posiedzeniu uczestniczył przedstawiciel Ministerstwa Finansów, Janusz Jasiński dyrektor Departamentu Zarządzania Strategicznego i Wdrożeń Krajowej Administracji Skarbowej, który uznał wniosek petycji za nieuzasadniony ze względu na postanowienia ustawy dezubekizacyjnej.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.