Narzędzia:

Petycja z dnia 10 maja 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, w celu poprawy funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego (P9-17/17).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2016 r., poz. 1867 ze zm.).

Postulaty petycji dotyczą wprowadzenia licznych zmian w ustawie, których celem jest poprawa sposobu funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego. Autor petycji proponuje przyznanie prawa wyłącznego operatorowi w zamian za realizację zobowiązań z tytułu świadczenia usług publicznych. Ponadto, wnioskuje o przyznanie prawa wyłącznego zamiast przyznawania rekompensat finansowych.

Jednocześnie petycja zawiera postulat wprowadzenia zmian w celu uniemożliwienia przewoźnikom działającym na podstawie zgłoszenia wykonywania przewozu osób w zakresie transportu zbiorowego niebędącego przewozem o charakterze użyteczności publicznej z wyłączeniem przejazdów bezpośrednich na trasach między miastami wojewódzkimi.

Zdaniem autora petycji, w celu zaspokojenia minimalnych potrzeb społecznych należy wprowadzić wymóg tworzenia linii komunikacyjnych w taki sposób, aby odległość przystanku od zwartej zabudowy do której dochodzi droga asfaltowa nie była większa niż 2 km, oraz zapewnienia minimalnej siatki połączeń na tych trasach, przynajmniej jedno połączenie dziennie w obu kierunkach przez co najmniej 3 dni w tygodniu.

W opinii autora petycji dobrze funkcjonujący transport pasażerski pozwoli na swobodne przemieszczanie się osób.

25 maja 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

11 lipca 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. W posiedzeniu uczestniczyli Bogdan Oleksiak dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Krzysztof Lewczak naczelnik wydziału w tym Departamencie. W dyskusji przekazana została informacja o powołaniu w ministerstwie (zarządzeniem nr 51 z 3 listopada 2016 r.) Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W skład Zespołu weszli przedstawiciele organizacji zrzeszających przewoźników drogowych i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego. Wskazane zostały cele nowelizacji zmierzające do stworzenia optymalnego modelu funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego Przekazano informację, że obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe. Do końca lipca br. projekt ustawy ma być skierowany do konsultacji społecznych.

Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego stwierdził, że wnioski zawarte w petycji mogą być przedmiotem analizy na dalszych etapach prac nad projektem w ramach konsultacji społecznych.

Przekazana była również informacja o złożeniu do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa tożsamej petycji.

Senatorowie w głosowaniu zadecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.