Narzędzia:

Petycja z dnia 10 kwietnia 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, celu wprowadzenia ulgi na internet dla seniorów (P9-13/17).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Grudziądzką Radę Seniorów.

Dotyczy: zmiany art. 26 ust. 6h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.) oraz wprowadzenia dodatkowego ust. 6i w art. 26.

Przedmiotem petycji jest postulat wprowadzenia zmian w treści ustawy o podatku dochodowym, których cel dotyczy wprowadzenia ulgi podatkowej dla seniorów korzystających z sieci Internet, co zwiększyłoby ich aktywność w życiu publicznym.

20 kwietnia 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

27 czerwca 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad zagadnieniem petycji. Senatorowie podkreślali, że cyfrowa aktywizacja seniorów jest potrzebna.

Komisja postanowiła kontynuować prace nad petycją po uzyskaniu opinii Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Cyfryzacji o postulacie petycji. 

25 lipca 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała rozpatrywanie petycji. Senatorowie wysłuchali stanowiska pani Agnieszki Popławskiej z Ministerstwa Cyfryzacji, która zaznaczyła, że w opinii resortu wprowadzenie ulgi dla seniorów nie znajduje uzasadnienia . Na rynku jest duża konkurencja dostawców usług telekomunikacyjnych i szereg pakietów z internetem promocyjnych cenach. Ponadto od kilku lat dostępny jest internet dla każdego obywatela, przysługujący w ramach Bezpłatnego Dostępu do Internetu, świadczony przez operatora „Aero2”. Darmowy Internet oferuje 512 kb/s prędkości pobierania danych, co wystarcza do prostych zastosowań, jak przeglądanie poczty e-mail lub serwisów prasowych.

Senatorowie dysponowali również stanowiskiem Ministra Rozwoju i Finansów przekazanym komisji w piśmie z 7 lipca 2017 r.

W dyskusji podniesiono argument, że zdaniem CBOS główną przyczyną braku dostępu do internetu są czynniki psychologiczne (brak kompetencji, motywacji etc.).

Senatorowie nie podzielili argumentów podniesionych w petycji.

W głosowaniu komisja postanowiła o niepodejmowaniu prac nad petycją.