Narzędzia:

Petycja z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej wykreślenia art. 144 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (P9-12/17).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: art. 144 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U z 2016 r., poz. 1947 ze zm.).

Autor petycji oczekuje usunięcia art. 144 z ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), który kandydatom do pracy lub służby w administracji skarbowej, urodzonym przed 1 sierpnia 1972 r. stawia wymóg złożenia oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa. Ustawa stanowi, że w jednostkach organizacyjnych KAS może być zatrudniona osoba, która nie pełniła służby zawodowej ani nie pracowała w organach wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2016 r., poz. 1721), ani nie była ich współpracownikiem.

Inicjator petycji uznaje powyższe przepisy za krzywdzące i łamiące art. 60 Konstytucji RP, który stanowi, iż obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych mają prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach. Jest przeświadczony, że kwestionowane przepisy naruszają również art. 32 Konstytucji, głoszący równość obywateli wobec prawa, równe traktowanie przez władze publiczne i zakazujący dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Ponadto, w opinii autora petycji, art. 144 ustawy o KAS narusza standardy zawarte w Rezolucji nr 1096 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 27 czerwca 1996 r., dotyczącej metod przezwyciężania spuścizny po totalitarnych systemach komunistycznych, w tym postępowania lustracyjnego.

Autor petycji kwestionuje omawiany przepis zwłaszcza ze względu na jego dyskryminujący charakter, gdyż dotyczy wyłącznie funkcjonariuszy celnych i pracowników administracji skarbowej. Zakaz wykonywania pracy lub służby w administracji skarbowej wobec byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL postrzega jako niesprawiedliwy środek, który nie jest związany z winą konkretnej osoby, ale wynika z nieuzasadnionego stosowania odpowiedzialności zbiorowej, jako „sprawiedliwości dziejowej”. Dotyczy „osób, które obecnie cieszą się nieposzlakowaną opinią, mimo ich służby w organach bezpieczeństwa PRL”. Obejmuje pracowników i funkcjonariuszy, wobec których nie prowadzono postępowań karnych związanych z ich służbą przed 1990 r. Dlatego autor petycji oczekuje wykreślenia restrykcyjnego - w jego opinii - art. 144 z ustawy o KAS.

19 kwietnia 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

23 maja 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. W dyskusji głos zabrał Piotr Walczak, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który stwierdził, że Ministerstwo Finansów wyraża pozytywną opinię o przepisie art. 144 ustawy o KAS. Ponadto podkreślił, iż związki zawodowe nie miały zastrzeżeń do omawianego przepisu podczas prac nad projektem ustawy o KAS.

W dyskusji senatorów Przewodniczący KPCPP, senator Rober Mamątow poparł stanowisko ministerstwa. Senator Aleksander Pociej wyraził poparcie dla postulatu petycji i podzielił argumentację jej autora.

Po informacji, że w sejmowej w Komisji do Spraw Petycji posłowie rozpatrywali tożsamą petycją i postanowili podjąć inicjatywę ustawodawczą o uchyleniu art. 144 w ustawie o KAS – senator Aleksander Pociej, wsparty przez senatora Andrzeja Mioduszewskiego, postulował zawieszenie prac nad petycją do czasu zakończenia prac nad projektem ustawy w komisji sejmowej.

Senatorowie zdecydowali o skierowaniu do sejmowej Komisji do Spraw Petycji zapytania, na jakim etapie są prace nad postulatem petycji.

17 października 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zapoznała się z informacją o stanie prac nad tożsamą petycją w sejmowej Komisji do Spraw Petycji – przygotowano tam projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, w którym proponuje się uchylenie art. 144. Projekt ustawy niebawem trafi do laski marszałkowskiej.

Komisja zdecydowała zakończyć prace nad petycją.