Narzędzia:

Petycja z dnia 8 marca 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej podwyższenia wysokości zasiłku pielęgnacyjnego do dodatku pielęgnacyjnego oraz coroczną waloryzację tego zasiłku (P9-08/17).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1518 ze zm.) oraz ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 887 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest postulat podwyższenia kwoty zasiłku pielęgnacyjnego z 153 zł miesięcznie do wysokości dodatku pielęgnacyjnego w kwocie 209,59 zł, przysługującego z ustawy emerytalnej oraz wprowadzenie corocznej waloryzacji tego zasiłku.

Autor petycji podnosi, że celem przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest częściowe pokrywanie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje także osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, a różnica w wysokości tych świadczeń wynosi 56,59 zł.

Wnoszący petycję stwierdza, że zasiłek pielęgnacyjny od 2006 r. nie był podwyższony i przez cały ten okres wynosi 153 zł. W ocenie autora petycji, stan taki narusza zasady równości i solidaryzmu społecznego oraz dyskryminuje osoby niepełnosprawne pokrzywdzone przez los, które pobierają zasiłki pielęgnacyjne w dużo niższej kwocie.

W opinii autora petycji uzasadnione jest zniwelowanie istniejących różnic w zakresie świadczeń przysługujących osobom w analogicznej sytuacji. Nadto autor petycji podkreśla, że opieka i pielęgnacja osób niepełnosprawnych całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji jest trudna i wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego istnieje potrzeba zrównania świadczeń.

15 marca 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

23 maja 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadzona została dyskusja nad zagadnieniem petycji. W posiedzeniu komisji uczestniczył przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, autor petycji oraz opiekun osób niepełnosprawnych. Głos zabrała autorka petycji oraz opiekun osoby niepełnosprawnej, którzy uzasadniali zgłoszony postulat petycyjny.

Przewodniczący komisji senator Robert Mamątow poinformował o wystąpieniu do Prezesa Rady Ministrów o aktualne informacje na temat harmonogramu prac i dotychczasowych ustaleń podjętych w ramach Zespołu do Spraw Opracowywania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, jak również o informacje na temat propozycji legislacyjnych w zakresie systemu wsparcia niepełnosprawnych, ich rodzin oraz opiekunów.

Komisja zadecydowała o wstrzymaniu prac nad petycją uzależniając dalsze działania od efektów prac prowadzonych przez rząd w zakresie kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.

17 lipca 2017 r. komisja kontynuowała prace nad petycją. W posiedzeniu uczestniczyli Mirosław Przewoźnik Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Dorota Gierej z-ca dyrektora Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którzy poinformowali o pracach Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, powołanego Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów nr 89 z dnia 29 sierpnia 2016 r. W ramach Zespołu prowadzone są kompleksowe prace analityczne, rozważane są postulaty i propozycje rozwiązań zgłaszane przez środowiska niepełnosprawnych i ich opiekunów. Ponadto,przedstawiciel Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych przekazał informację o pracach powołanego przez Prezesa Rady Ministrów Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

Komisja postanowiła zawiesić prace nad petycją na okres trzech miesięcy, w oczekiwaniu na konkretne rozwiązania wypracowane w przedmiocie petycji, w ramach prac Zespołu.

18 stycznia 2018 r. przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji postanowił, na podstawie art. 90c Regulaminu Senatu, zasięgnąć opinii Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej o petycji.

5 marca 2018 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, na podstawie art. 90c Regulaminu Senatu, wyraziła opinię o petycji oraz przeprowadziła dyskusję z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad jej postulatami. Komisja rekomenduje wstrzymanie prac nad petycją do czasu przedstawienia przez ministerstwo efektów prac Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

22 marca 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (w głosowaniu) postanowiła zawiesić prace nad petycją do 1 maja 2018 r., oczekując na efekty pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad postulatami petycji.

5 lipca 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją z udziałem autora petycji oraz przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który poinformował, że planowane jest podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego do dodatku pielęgnacyjnego. Zasiłek ten obecnie wynosi 153 zł, planowane jest jego podniesienie w dwóch etapach - od 1 listopada 2018 r. o 31,42 zł i od 1 listopada 2019 r. o 31,42 zł, tj. do wysokości 215,84 zł.

Komisja w głosowaniu zadecydowała o niepodejmowaniu prac nad petycją.