Narzędzia:

Petycja z dnia 20 lutego 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany Kodeksu karnego, w zakresie wzmocnienia pozycji pokrzywdzonego będącego osobą najbliższą sprawcy przestępstwa (P9-07/17).


Petycja indywidualna wniesiona przez pana Grzegorza Plucińskiego.

Dotyczy: zmiany art. 157 § 4 i 5, art. 217 § 3, art. 278 § 4, art. 279 § 2, art. 284 § 4, art. 286 § 4, art. 287 § 3, art. 289 § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2016 r. poz. 1137 ze zm.).

Przedmiotem petycji jest wniosek o wykreślenie wskazanych przepisów Kodeksu karnego, które stanowią o wszczęciu i prowadzeniu postępowania karnego na wniosek.

Zdaniem autora petycji obecne regulacje skutkują pozbawieniem ochrony prawnej osób pokrzywdzonych będących osobami najbliższymi sprawców przestępstw. Są one często poddane przemocy psychicznej, co w konsekwencji powoduje niezłożenie przez pokrzywdzonych wniosku o ściganie sprawcy.

W ocenie składającego petycję w postępowaniu karnym należy zwrócić większą uwagę na słabszą pozycję pokrzywdzonego, tak aby jego zaniechanie nie zwalniało sprawcy od odpowiedzialności ale jego świadome działanie.

6 marca 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

23 maja 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. W posiedzeniu komisji uczestniczył przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, który przekazał informację, że resort sprawiedliwości nie prowadzi prac zbieżnych z postulatami petycji. Po przeprowadzeniu dyskusji i analizie postulatów petycji komisja nie podzieliła argumentów autora petycji.

 

W głosowaniu senatorowie zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.