Narzędzia:

Petycja z dnia 24 stycznia 2017 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, w celu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem (P9-02/17).


Petycja indywidualna wniesiona przez panią Katarzynę Zarembę. 

Dotyczy: zmian w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1518 ze zm.).

Autorka petycji jest opiekunem osoby niepełnosprawnej, która pobiera wcześniejszą emeryturę (tzw. świadczenie EWK). Dotyczy ono szczególnie rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki, nabyli prawo do tego świadczenia.Obecnie to są opiekunowie, którzy wciąż sprawują opiekę nad dorosłymi już niepełnosprawnymi dziećmi, a otrzymywane przez nich emerytury są niższe od świadczenia pielęgnacyjnego.

W ocenie wnoszącej petycję, opiekunowie którzy pobierają emerytury są w trudniejszym położeniu finansowym niż osoby, którym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.

Autorka petycji postuluje wprowadzenie zmian w ustawie w celu przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom pobierającym emerytury w wysokości różnicy pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego, a kwotą pobieranej emerytury.

Nadto autorka petycji wyraża niezadowolenie i poczucie krzywdy z powodu obowiązujących regulacji, które wykluczają osoby uprawnione do emerytury z prawa do ubiegania się o świadczenia pielęgnacyjne.

Zdaniem wnoszącej petycję podjęte w tej sprawie działania skutkowałyby zniwelowaniem różnic w zakresie wysokości świadczeń przysługujących osobom z tytułu opieki nad niepełnosprawnymi.

1 lutego 2017 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

28 marca 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadzona została dyskusja nad zagadnieniem petycji. W posiedzeniu Komisji uczestniczyli Olgierd Podgórski dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Tomasz Wardach naczelnik Wydziału w tym Departamencie. Głos zabrała autorka petycji oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy uzasadniali zgłoszony postulat petycyjny. Przedstawiciel resortu rodziny poinformował o pracach Zespołu do Spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, w ramach którego analizowane są postulaty i propozycje rozwiązań zgłaszane przez środowiska niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Senatorowie postanowili kontynuować prace nad petycją oraz zasięgnąć opinii w celu podjęcia działań dla przygotowania wstępnego projektu ustawy realizującego postulat petycji.

10 maja 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją. Zaprezentowane zostało stanowisko Sejmowej Komisji do Spraw Petycji, która rozpatrywała petycję powiązaną z prezentowaną petycją i podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania petycji. Przeprowadzona została dyskusja z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którzy poinformowali o pracach Zespołu do Spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, w ramach którego analizowane są postulaty i propozycje rozwiązań zgłaszane przez środowiska niepełnosprawnych i ich opiekunów. Przekazana została informacja, że ministerstwo nie przychyla się do postulatów petycji. Głos zabrała autorka petycji, która uzasadniała zgłoszony postulat petycyjny.

Senatorowie postanowili kontynuować prace nad petycją oraz podjęli decyzję o skierowaniu zapytania do Prezesa Rady Ministrów w przedmiocie wniosku petycji.

17 lipca 2017 r. komisja kontynuowała rozpatrywanie petycji. W posiedzeniu uczestniczyli Mirosław Przewoźnik Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Dorota Gierej z-ca dyrektora Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którzy poinformowali o pracach Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, powołanego Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów nr 89 z dnia 29 sierpnia 2016 r. W ramach zadań Zespołu prowadzone są intensywne i kompleksowe prace analityczne, rozważane są postulaty i propozycje rozwiązań zgłaszane przez środowiska niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Komisja postanowiła zawiesić prace nad petycją na okres trzech miesięcy, w oczekiwaniu na konkretne rozwiązania wypracowane w przedmiocie petycji, w ramach prac Zespołu.

18 stycznia 2018 r. przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji postanowił, na podstawie art. 90c Regulaminu Senatu, zasięgnąć opinii Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej o petycji.

5 marca 2018 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, na podstawie art. 90c Regulaminu Senatu, wyraziła opinię o petycji oraz przeprowadziła dyskusję z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad jej postulatami. Komisja rekomenduje wstrzymanie prac nad petycją do czasu przedstawienia przez ministerstwo efektów prac Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

22 marca 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (w głosowaniu) postanowiła zawiesić prace nad petycją do 1 maja 2018 r., oczekując na efekty pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad postulatami petycji.

5 lipca2018 r. Komisja kontynuowała prace nad petycją z udziałem autorki petycji oraz przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który poinformował, że w resorcie trwają prace nad reformą orzecznictwa o niepełnosprawności i wprowadzeniem nowego systemu orzekania o niesamodzielności. Senatorowie przeprowadzili dyskusję nad postulatami petycji, w głosowaniu zadecydowali o kontynuowaniu prac nad petycją.

4 października 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad petycją z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu zaprezentował projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, który realizuje postulat petycji. Komisja postanowiła zawiesić prace nad petycją, w oczekiwaniu na stanowisko resortu pracy o postanowieniach projektu ustawy.

23 października 2018 r. Komisja wznowiła prace nad petycją z udziałem autorki petycji. Obecna była też przedstawicielka Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która poinformowała, że resort rodziny dostrzega i popiera zasadność realizacji postulatów opiekunów osób niepełnosprawnych otrzymujących tzw. wcześniejszą emeryturę EWK w zakresie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Jednakże, w opinii resortu należy najpierw uregulować kwestie podstawowe dla kształtu systemu świadczeń opiekuńczych, tj. realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt K  38/13 w oparciu na zreformowane orzecznictwo o niepełnosprawności.

Po dyskusji Komisja w głosowaniu przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk senacki nr 1016).  Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad projektem upoważniony został senator Łukasz Mikołajczyk.

24 stycznia 2019 r. senackie komisje Ustawodawcza oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpoczęły pierwsze czytanie projektu ustawy.

10 kwietnia 2019 r. komisje na wspólnym posiedzeniu kontynuowały pierwsze czytanie projektu ustawy. Decyzją połączonych komisji rozszerzono zakres procedowanej nowelizacji na wszystkich opiekunów objętych katalogiem art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a - pobierających wymienione w nim świadczenia. Komisje przyjęły projekt ustawy z poprawkami w formie tekstu jednolitego (druk senacki nr 1016S).

28 maja 2019 r. Senat RP na 79. posiedzeniu w głosowaniu nie podjął uchwały o wniesieniu projektu ustawy do Sejmu i tym samym zakończył postępowanie w tej sprawie.