Narzędzia:

Petycja z dnia 1 grudnia 2016 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, w zakresie wyłączenia gruntów rolnych położonych w granicach miast spod działania ustawy (P9-60/16).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Spółdzielnię Mieszkaniową PROJEKTANT z Rzeszowa.

Dotyczy: przywrócenia art. 5b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym sprzed nowelizacji ustawy o ochronie środowiska i niektórych innych ustaw z dnia 11 lipca 2014 r.

Wnoszący petycję podkreślają, że przywrócenie art. 5b ustawy o ochronie gruntów rolnych sprzed nowelizacji z 11 lipca 2014 r. jest uzasadnione faktem, że obecnie znacznie utrudnione są procesy inwestycyjne, a tym samym sprawne prowadzenie rozbudowy miast. Podnoszą, że w przeważającej większości tereny objęte granicami administracyjnymi miast mają charakter gruntów rolnych, a faktycznie nie są wykorzystywane na cele rolnicze.

W petycji podkreśla się, że obecnie obowiązujące przepisy stoją w sprzeczności z celami polityki mieszkaniowej, jak i z przepisami Konstytucji RP, w zakresie prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli w szczególności, polityki wspierającej rozwój budownictwa socjalnego oraz działań zmierzających do uzyskania przez obywateli własnego mieszkania.

14 grudnia 2016 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

8 marca 2017 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie wysłuchali stanowiska Sekretarza Stanu Zbigniewa Babalskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który stwierdził że resort nie przychyla się do postulatów petycji. Po przeprowadzeniu dyskusji senatorowie postanowili przekazać informację o postulatach petycji do komisji sejmowej, w której toczą się prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (druk sejmowy nr 283).

Senatorowie w głosowaniu podjęli decyzję o niepodejmowaniu prac na petycją.