Narzędzia:

Petycja wielokrotna z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu równego potraktowania emerytów z rocznika 1953 (PW11-01/23).

Petycja wielokrotna wniesiona przez 9 osób fizycznych, poparta przez 205 osób.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1222).

Autorzy petycji wnoszą o jednakowe potraktowanie całego rocznika 1953. Uważają, że ustawa z 2020 r. złamała zasadę równością, wprowadzone przepisy art. 194i oraz art. 194j są niezgodne z Konstytucją. Petytorzy wskazali, że dwie osoby posiadające taki sam kapitał początkowy, taką samą kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne oraz pobierające w tym samym czasie wcześniejszą emeryturę, potraktowane zostały odmiennie z uwagi na termin złożenia wniosku o emeryturę powszechną, a ich świadczenia emerytalne różnią się znacznie. Uważają, że formalność, jaką jest złożenie wniosku o emeryturę, nie może stanowić czynnika różnicującego.

Z uwagi na wypełnienie przesłanek z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (od 10 grudnia 2023 r. wpłynęło 9 petycji kolejnych, które są tożsame z petycją z 7 grudnia br.), zachodzi możliwość łącznego rozpatrywania petycji – petycja wielokrotna.

 

Przewodniczący Komisji Petycji 22 grudnia 2023 r. zarządził łączne rozpatrywanie petycji i na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o petycjach ogłosił okres oczekiwania na dalsze petycje do dnia 31 stycznia 2024 r.

Informacje dotyczące przebiegu prac nad petycją wielokrotną PW11-01/23 przekazywane będą za pośrednictwem strony internetowej: http://www.senat.gov.pl/petycje/

20 grudnia 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji.

13 marca 2024 r. Komisja Petycji, podczas 11 posiedzenia, rozpoczęła rozpatrywanie petycji. Posiedzenie poprowadził senator Robert Mamątow, przewodniczący Komisji. Senatorowie zapoznali się z postulatami zawartymi w petycjach. W imieniu autorów petycji wypowiedziały się dwie przedstawicielki, które poparły postulaty i argumenty petycji. W dyskusji głos zabrał Naczelnik w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Zbigniew Wasiak, który przedstawił główne tezy zawarte w odpowiedzi na petycję o tożsamej treści, która wpłynęła do tego organu. W dyskusji udział wzięli senatorowie Michał Seweryński, Ewa Matecka, Robert Mamątow oraz Marek Borowski. Podczas dyskusji zgłoszony został wniosek o wystąpienie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przedmiocie petycji, który Komisja przyjęła jednogłośnie.