Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Infrastruktury (nr 104) w dniu 15-11-2022
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Infrastruktury (104.)

w dniu 15 listopada 2022 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (druk senacki nr 850, druki sejmowe nr 2652 i 2673).

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 03)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jan Hamerski)

Przewodniczący Jan Hamerski:

Szanowni Państwo, mam zaszczyt otworzyć posiedzenie Komisji Infrastruktury.

Witam serdecznie panie i panów senatorów. Witam serdecznie naszych gości. Panie Emilu, jeżeli pan pozwoli… Przepraszam, że tak po imieniu. „Panie Sekretarzu” powinno to brzmieć.

(Rozmowy na sali)

Witamy serdecznie uczestników posiedzenia naszej komisji. Są z nami dzisiaj zdalnie: pan minister infrastruktury Marek Gróbarczyk; pani dyrektor Mariola Chojnacka, Departament Gospodarki Morskiej; naczelnik wydziału w tym departamencie, pani Natalia Zając. Jest z nami zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Infrastruktury, pan Bartosz Szczurowski – witamy serdecznie, Panie Dyrektorze. Zdalnie jest z nami reprezentujący Najwyższą Izbę Kontroli, Departament Infrastruktury pan wicedyrektor Paweł Zambrzycki.

Oczywiście są z nami również nasi stali współpracownicy w osobach pana mecenasa – witamy pana mecenasa Macieja Telca – i pana sekretarza z zespołem współpracowników, z paniami.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (druk senacki nr 850, druki sejmowe nr 2652 i 2673)

Szanowni Państwo, przedmiotem naszego posiedzenia jest dzisiaj ustawa o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.

Jeżeli można prosić…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przepraszam najmocniej. Czy w naszym posiedzeniu biorą udział lobbyści, osoby zawodowo zajmujące się lobbingiem? Nie ma takowych na sali. Zdalnie również nie ma.

W związku z tym prosilibyśmy pana ministra, aby zechciał przybliżyć nam temat przedmiotowej ustawy.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Szanowna Komisjo!

Wspomniana ustawa dotyczy przede wszystkim 4 podstawowych obszarów. Pierwszy to pozwolenia lokalizacyjne dla sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń oraz kabli i rurociągów w polskich obszarach morskich. W tym zakresie proponowane są: cyfryzacja postępowań, możliwość usuwania przez urzędy morskie nielegalnie wzniesionych inwestycji oraz zmniejszenie liczby składanych dokumentów przez wnioskodawców. Kolejna kwestia to postępowania rozstrzygające, w tym aktualnie prowadzone postepowania dla morskich farm wiatrowych. W zakresie morskich badań naukowych proponuje się dostosowanie przepisów ustawy do brzmienia Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza. Zakłada się też określenie granicy pasa technicznego i ochronnego. W tym zakresie proponowane jest wprowadzenie terminu na opinię właściwych organów w przypadku projektów zarządzeń dyrektorów urzędów morskich dotyczących określenia granicy pasa technicznego i ochronnego oraz skutku niedochowania tego terminu, co pozwoli na sprawniejsze określenie granicy pasa technicznego i ochronnego przez urzędy morskie. To są główne założenia ustawy.

Panie Przewodniczący, jeśli pan pozwoli, to ze względu na obecnie trwające posiedzenie plenarne, w którym przedstawiam kolejną ustawę, opuszczę komisję. Pani dyrektor i pani naczelnik zostają. Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania… To są osoby kompetentne do udzielenia odpowiedzi. Dziękuję.

Przewodniczący Jan Hamerski:

Oczywiście. Dziękuję serdecznie, Panie Ministrze. Będzie nam przyjemnie współpracować z paniami dyrektorami.

Czy pan, Panie Mecenasie, zechce się odnieść do przedmiotowej ustawy?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Dziękuję bardzo.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Przewodniczący Jan Hamerski:

Dziękuję bardzo.

Czy państwo, Panie i Panowie Senatorowie, mają pytania do pana ministra lub do pana mecenasa?

Proszę uprzejmie.

Senator Alicja Zając:

Jeżeli można, to ja chciałabym tylko zapytać, jak dużo jest składanych takich wniosków. Czy zdarzyło się dotychczas tak, że w ocenach były jednakowe liczby punktów i trzeba było rozstrzygać to w sposób trudniejszy niż ten, który będzie po wejściu w życie tej ustawy?

Przewodniczący Jan Hamerski:

Dziękuję, Pani Senator.

Która z pań zechce odpowiedzieć na to pytanie?

Dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury Mariola Chojnacka:

Mam tylko pytanie. Czy chodzi o postpowania rozstrzygające dotyczące farm wiatrowych, czy w ogóle o wnioski, które wpływają do urzędów morskich…

(Senator Alicja Zając: O postępowania rozstrzygające dotyczące farm wiatrowych.)

Jeżeli chodzi o ten etap postpowań, to w tej chwili mamy złożone 132 wnioski na 11 obszarów, które są poddawane rozstrzygnięciu konkursowemu. Oczywiście te postępowania są w trakcie. Terminy są zawite. Jeżeli chodzi o zdobywanie ocen, to one będą później rozpatrywane. Były już wezwania do uzupełniania dokumentów. Myślimy, że grudzień, początek stycznia będzie tym momentem, w którym te wnioski rozstrzygające… Wtedy będziemy ogłaszać, kto w tym konkursie wygrał.

Jesteśmy oczywiście w trakcie procedury. Ze względu na to, że jest to procedura dość skomplikowana, odbywająca się na podstawie nowych przepisów, takich, które wcześniej nie obowiązywały… W tej sytuacji zdajemy sobie sprawę z tego, że ze względu na skomplikowanie procesu potrzebujemy czasu, aczkolwiek minister nie ma możliwości, by przedłużać postępowanie, ponieważ też ma wyznaczony termin, w którym musi ostatecznie to postępowanie zakończyć.

Senator Alicja Zając:

Jeszcze pytanie uzupełniające. Jeżeli to nie jest objęte tajemnicą postępowania, to poproszę o informację, ile z tych 132 wniosków jest zgłoszonych przez podmioty polskie, a ile – przez podmioty z innych krajów, spoza Polski. Dziękuję.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury Mariola Chojnacka:

Przyznam szczerze, że… Nie podam dokładnej liczny podmiotów zagranicznych i polskich. Mogę zapewnić, że całe postępowanie rzeczywiście ma charakter bardzo konkurencyjny. Zwróciły się do nas podmioty z wielu krajów. Było to też w jakimś sensie… Pojawiły się wątpliwości, czy rzeczywiście to postępowanie będzie wystarczająco konkurencyjne, ale liczba złożonych wniosków pokazuje nam, że rzeczywiście cieszy się ono dużym zainteresowaniem zarówno podmiotów polskich, jak i podmiotów zagranicznych. Często są to spółki, które posiadają różny kapitał. Podmioty, które tu występują, posiadają czasem różne kapitały w sensie narodowościowym. Jakakolwiek informacja, którą bym tutaj przekazała, mogłaby bardziej wprowadzać w błąd niż cokolwiek wyjaśniać. Mogę jednak z całą pewnością powiedzieć, że w przypadku tych wszystkich obszarów, które zostały wyznaczone pod farmy wiatrowe, do postępowania przystępują zarówno polskie podmioty, jak i podmioty zagraniczne. Można powiedzieć, że robią to z równym zainteresowaniem.

(Senator Alicja Zając: Bardzo dziękuję.)

(Brak nagrania)

Przewodniczący Jan Hamerski:

Szanowni Państwo, czy jeszcze ktoś z państwa senatorów ma jakieś pytania do pań lub pana mecenasa? Nie.

Chciałbym zapytać, czy mamy kworum.

(Głos z sali: Tak.)

Mamy. Czyli możemy przystąpić…

(Senator Jadwiga Rotnicka: Ja tylko może jeszcze…)

Tak, proszę uprzejmie, oczywiście.

(Brak nagrania)

Przewodniczący Jan Hamerski:

Czy pani dyrektor nas słyszy?

Do mikrofonu prosimy.

Senator Jadwiga Rotnicka:

Przepraszam bardzo.

Pytałam, czy jest wyznaczony termin, do którego powinniśmy mieć rozstrzygnięcia, kto będzie czynił te inwestycje.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury Mariola Chojnacka:

Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej ma 4 miesiące od wpłynięcia ostatniej opinii do konkretnego wniosku. Tak więc mamy 4 miesiące na to, aby rozstrzygnąć postępowanie w danej grupie wniosków. Tak jak powiedziałam, jest to termin zawity. My nie możemy toczyć tych postępowań bez końca. W momencie, kiedy do ministra wpłynie ostatnia opinia… Od tego czasu będzie nam się liczyć okres 4 miesięcy.

Przewodniczący Jan Hamerski:

Dziękuję bardzo, Pani Dyrektor.

Dziękuję, Pani Senator.

Czy ktoś jeszcze ma jakieś pytania?

Skoro nie ma pytań, Szanowni Państwo, przystąpimy do głosowania nad przedmiotową ustawą, dotyczącą zmiany ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Druk senacki nr 850.

Kto jest za przyjęciem tej ustawy?

Sala jest za.

Senatorowie obradujący zdalnie?

Szanowni Państwo, ustawa przeszła bez zgłoszonych poprawek. Było 5 głosów za, 0 głosów przeciw, 1 senator się wstrzymał.

Dziękuję serdecznie za głosowanie.

Szanowni Państwo, jeżeli mogę zaproponować… Czy pani senator Zając zechciałaby nas reprezentować na posiedzeniu plenarnym?

(Senator Alicja Zając: Wyrażam zgodę.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, tak. Ustawa została przyjęta bez poprawek, nie zgłoszono żadnych poprawek.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak jest. Oczywiście jest wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Czy pani senator Zając zechce…

(Senator Alicja Zając: Tak, będę sprawozdawcą ustawy.)

Tak. Dziękujemy serdecznie. Mamy sprawozdawcę.

Pozostaje mi tylko podziękować państwu, paniom i panom senatorom, naszym gościom, panu dyrektorowi, panu mecenasowi i paniom.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 14)