Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia (nr 96), Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 113) w dniu 20-07-2022
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia (96.)

oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (113.)

w dniu 20 lipca 2022 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie projektu uchwały Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Zdrowia w sprawie udziału przedstawicieli Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich)

Przewodniczący Bogdan Klich:

Witam państwa serdecznie na posiedzeniu połączonych Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Zdrowia Senatu RP.

Wspólnie z panią senator Beatą Małecką-Liberą będziemy prowadzić to posiedzenie.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie projektu uchwały Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Zdrowia w sprawie udziału przedstawicieli Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia

Posiedzenie jest w całości poświęcone jednemu tematowi, tematowi zaproponowanemu przez wicemarszałka Senatu, pana Michała Kamińskiego. Jest to wspólne stanowisko obu komisji dotyczące aspiracji Tajwanu. Chodzi o to, abyśmy mogli, jeśli obie komisje podzielą pogląd, który zaprezentował pan marszałek, wesprzeć udział Tajwanu w pracach Światowej Organizacji Zdrowia, w tym w uzyskaniu statusu obserwatora w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia.

Mamy kworum w obu komisjach, w związku z tym jesteśmy gotowi, aby po przeprowadzeniu dyskusji zaakceptować przedstawiony projekt uchwały obu komisji. Ten projekt został wyłożony i jest dostępny dla wszystkich pań i panów senatorów. Zdalnie są z nami doradcy. Zdalnie i osobiście, bo osobiście jest pan Marek Nowakowski, doradca Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Pozostaje mi tylko zapytać: czy są na sali osoby uprawiające działalność lobbingową? Nie ma.

Możemy procedować, to jest jedyny punkt programu.

Otwieram posiedzenie komisji.

Bardzo proszę pana wicemarszałka Michała Kamińskiego o przedstawienie sprawy, która nas zgromadziła, oraz projektu uchwały.

Senator Michał Kamiński:

Panie Przewodniczący! Pani Przewodnicząca!

Bardzo dziękuję za tę możliwość. Dziękuję, że obie komisje Senatu zechciały się nad tym pochylić.

Sprawa nie jest nowa w tym sensie, że w latach dwutysięcznych senacka komisja spraw zagranicznych podjęła już podobnie brzmiącą uchwałę. Wtedy Tajwan, inaczej Republika Chińska, mógł uczestniczyć spotkaniach Światowej Organizacji Zdrowia na prawach obserwatora. Podobnie jest teraz. Uczestnictwo Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia… Podkreślę, że chodzi o uczestnictwo na prawach obserwatora, nie na pełnych prawach, z powodów oczywistych, których chyba nie muszę w tym gronie przedstawiać. Warto zwrócić uwagę na taki, bym powiedział, czysto humanitarny aspekt całej sprawy. Ona w żaden sposób nie ma charakteru prowokacyjnego względem Chińskiej Republiki Ludowej. To jest obszar działania, w którym Polska, choćby w okresie pandemii COVID, była bardzo aktywna, co zresztą spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem na Tajwanie. Polsce, polskiemu premierowi, polskim władzom bardzo tam dziękowano, nawet w taki spektakularny sposób. Największy budynek świata przez pewien czas był podświetlony w polskich barwach, był to dowód wdzięczności za naszą pomoc, za pomoc państwa polskiego w czasie pandemii. Tajwan, w zgodnej opinii, poradził sobie z COVID-em bardzo dobrze. To jest kraj posiadający sprawną opiekę zdrowotną, kraj, który w dziedzinie publicznej opieki zdrowotnej w wielu obszarach jest stawiany za wzór. Ja miałem przyjemność być w ministerstwie zdrowia Tajwanu i nie ukrywam, że robi wrażenie fakt, że to ministerstwo mieści się na 2 piętrach biurowca. Nie wiem, czy pracuje tam taka liczba osób, która… Podejrzewam, że w Polsce na poziomie województwa większa liczba ludzi zajmuje się ochroną zdrowia niż tam na poziomie całego kraju. Ale to jest oczywiście taka trochę anegdotyczna uwaga, taka moja obserwacja.

Wydaje się, że ta sprawa – taka była też opinia MSZ, bo w oczywisty sposób myśmy się o nią zwrócili – nie ma kontrowersyjnego charakteru. W dzisiejszym popandemicznym świecie jest, jak sądzę, tym bardziej istotna z uwagi, tak jak podkreśliłem, na doświadczenie Tajwanu w walce z pandemią i w ogóle w dziedzinie publicznej opieki zdrowotnej. Sądzę, że taki gest z naszej strony będzie mile przyjęty na Tajwanie i że jest rzeczą po prostu moralnie dobrą, bo sprzyja międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia. Z całą pewnością nie niesie on ze sobą niepotrzebnych Polsce dodatkowych zadrażnień w obszarze polityki międzynarodowej.

Przewodniczący Bogdan Klich:

Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Oddaję głos przewodniczącej Komisji Zdrowia, pani Beacie Małeckiej-Liberze.

Senator Beata Małecka-Libera:

Dziękuję bardzo.

Dziękuję, Panie Marszałku, za podjęcie tej inicjatywy. Cieszę się, że 2 komisje obradują dzisiaj wspólnie nad tym projektem.

Ja jako przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia już kilkakrotnie udzielałam wsparcia dla władz Tajwanu w zakresie możliwości obserwacji prac WHO. Moja wiedza na temat tego, w jaki sposób skonstruowany jest system opieki zdrowotnej w Tajwanie, była budowana od wielu lat. Gościłam w Tajwanie i widziałam, w jaki sposób ten system jest zorganizowany. Ale to, co pokazał Tajwan w czasie epidemii, jest absolutnym przykładem współpracy opartej na wiedzy, wykorzystania doświadczeń ekspertów i naukowców oraz przełożenia wiedzy na działania, na podejmowane decyzje, tak aby zaowocowały one w zakresie zdrowotności społeczeństwa. To jest absolutny przykład fantastycznej współpracy w zakresie zdrowia publicznego. Nie mówimy tutaj tylko o jednostkach, o jednostce jako osobie, o którą należy dbać, ale o zdrowiu całego społeczeństwa. W czasie epidemii nieprawdopodobna troska o drugiego człowieka była bardzo mocnym elementem w całej strategii Tajwanu.

Działania, które były tam podejmowane w czasie epidemii, stały się przykładem dla wielu krajów. Chodziło nie tylko o to, że reżim sanitarny został tam wcześnie wdrożony, ale także o edukację i informacje, jakie były na bieżąco przekazywane całemu społeczeństwu. To jest jeden z bardzo ważnych elementów. To, w jaki sposób Tajwan poradził sobie z epidemią, najlepiej pokazują wskaźniki – najmniejsza liczba zgonów wywołanych COVID-em, poniżej tysiąca i najwyższa wyszczepialność, mimo że, jak wiemy, Tajwan miał na początku problem z dostępem do szczepionek. Tu nasz kraj również pomagał. Wyszczepialność pierwszą dawką sięga tam 90%, a 2 dawkami – ok. 80%, co świadczy o nieprawdopodobnej pracy edukacyjnej, jaka została wykonana na tej wyspie.

Biorąc pod uwagę to wszystko, a także potencjał, przede wszystkim możliwości nowoczesnego rozwoju medycyny na Tajwanie, z której powinniśmy również czerpać, absolutnie byłam i jestem zwolennikiem tego, aby apel o dostęp Tajwanu w roli obserwatora WHO… aby to stało się faktem. Jestem przekonana, że członkowie senackiej Komisji Zdrowia podzielą moje zdanie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Bogdan Klich:

Bardzo dziękuję pani przewodniczącej.

Gościmy dzisiaj na posiedzeniu połączonych komisji reprezentację zarówno Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak i Ministerstwa Zdrowia z panem Maciejem Miłkowskim, podsekretarzem stanu, na czele. Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentują 2 panowie, dyrektor Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka, pan Paweł Radomski, oraz pan Dariusz Karnowski. Jest także pan Adam Wojda, naczelnik w Biurze Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Zdrowia.

Chciałbym prosić w tej chwili o zabranie głosu któregoś z panów, z jednego bądź drugiego ministerstwa, a najlepiej z obu.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:

Dziękuję bardzo serdecznie.

Maciej Miłkowski, Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia z uznaniem przyjmuje uchwałę połączonych komisji. Ministerstwo Zdrowia współpracuje z ekspertami z Tajwanu. Ostatnio na posiedzeniu organizacji zdrowia było robocze spotkanie dyrektora naszego państwowego instytutu, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, pana dyrektora Juszczyka, z odpowiednim dyrektorem narodowego instytutu badań medycznych. Jednocześnie, tak jak państwo wcześniej wspominali, była współpraca w czasie pandemii COVID. System ochrony zdrowia jest tam bardzo dobrze zorganizowany, wiele możemy się nauczyć. Uważamy, że udział Tajwanu w pracach roboczych Światowej Organizacji Zdrowia byłby niezwykle istotny. Mogą nam oni pokazywać wiele rzeczy w zakresie dobrych praktyk. To na pewno jest duży plus. Polskie Ministerstwo Zdrowia na pewno będzie współpracowało w tym zakresie. Dziękuję bardzo serdecznie.

Przewodniczący Bogdan Klich:

Dziękuję bardzo.

I właśnie o to apelujemy, o to, aby stało się to faktem.

Projekt uchwały został uzgodniony pomiędzy przewodniczącymi komisji. Chciałbym zapytać panie i panów senatorów, czy są do niego jakieś uwagi.

Skoro nie ma, to możemy przystąpić do głosowania.

Poddaję pod głosowanie projekt uchwały Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lipca br. w sprawie udziału przedstawicieli Tajwanu w pracach Światowej Organizacji Zdrowia.

Kto z państwa jest za? (11)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników.

Pełna jednomyślność. Uchwała została podjęta jednogłośnie wraz z pozytywną rekomendacją ze strony Ministerstwa Zdrowia. Rozumiem, że także Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 12)