Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (nr 55), Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 100), Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 163), Komisji Zdrowia (nr 83), Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (nr 144) w dniu 11-03-2022
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (55.),

Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (163.),

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (100.),

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (144.)

oraz Komisji Zdrowia (83.)

w dniu 11 marca 2022 r.

Porządek obrad:

1. Ponowne rozpatrzenie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (druk senacki nr 653, druki sejmowe nr 2069, 2069-A, 2077 i 2077-A).

(Początek posiedzenia o godzinie 20 minut 08)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Aleksander Pociej)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Szanowni Państwo!

Chciałbym otworzyć, jeżeli państwo pozwolą, połączone posiedzenie 5 komisji, Komisji Zdrowia, Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Chciałbym się dowiedzieć, po pierwsze, czy wszystkie komisje mają kworum. Mają kworum.

Po drugie: czy są na sali osoby, które zawodowo wykonują działalność lobbingową? Nie ma takich osób.

Czy wszyscy senatorowie, którzy chcieli się podłączyć zdalnie… Tak? Są podłączeni. Taką mam informację. Czyli możemy rozpocząć.

Punkt 1. porządku obrad: ponowne rozpatrzenie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (druk senacki nr 653, druki sejmowe nr 2069, 2069-A, 2077 i 2077-A)

Pan senator Kwiatkowski chciał coś powiedzieć.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Ja z wnioskiem, który – mam nadzieję – wzbudzi entuzjazm na sali. Zgodnie z art. 54 Regulaminu Senatu „Porządek głosowania” można zarządzić „łączne głosowanie nad pewną grupą poprawek, jeżeli nie zgłoszono w tym zakresie wniosku przeciwnego”. Zgłaszam wniosek o głosowanie łączne wszystkich poprawek objętych drukiem nr 653 Z. Sprawdziliśmy, są one zgłoszone, za wyjątkiem tej, która wzbudziła emocje, czyli 63a, szczególnie, że w tym zakresie jest zgłoszona przez grupę senatorów inna poprawka.

(Przewodniczący Aleksander Pociej: Szanowni Państwo…)

A, sekundę, jeszcze jedna. Jeszcze poprawka dotycząca gwałtu, też nie ma zgody, żeby głosować nad nią łącznie. Proszę o wskazanie, która to poprawka, to była poprawka senatora Martynowskiego.

(Głos z sali: 59.)

Poprawka nr 59.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Za chwilę przekażę głos panu przewodniczącemu Wiatrowi.

Szanowni Państwo, jeżeli ta propozycja senatora Kwiatkowskiego uzyska zgodę, to będziemy mogli przeprocedować tę ustawę w miarę sprawnie. Dodatkowo będą jeszcze 3 poprawki, które będziemy omawiać.

Pan przewodniczący Wiatr.

Bardzo proszę.

Senator Kazimierz Wiatr:

Szanowni Państwo, otóż ja chciałbym zabrać głos w sprawie formalnej i, że tak powiem, pierwotnej w stosunku do tego wniosku, o którym mówił pan senator Kwiatkowski, co zaraz tutaj państwu wyjaśnię.

Otóż ja chciałbym powiedzieć tak. Ja jestem senatorem od 17 lat. Pan dyrektor jest dyrektorem trochę krócej, ale też długo. Był taki zwyczaj i nie znajduję w regulaminie zapisu, który by to zmieniał, że połączone posiedzenia komisji są prowadzone przez jednego z przewodniczących komisji uzgodnionego przez tych przewodniczących komisji. Niestety ostatnie 2 posiedzenia naszych 5 połączonych komisji nie zostały poprzedzone takimi uzgodnieniami i wypowiedź w imieniu przewodniczącego komisji nauki, no, niestety nie była uprawniona, ponieważ pan senator Pociej po prostu przyszedł i prowadził posiedzenie. I nie jest to dobre. Nie jest to dobre. Ja to przyjąłem. Nie protestowałem. Ale wobec tego, co się wydarzyło w Senacie przed chwilą… No, jednak to zmienia optykę patrzenia na to wszystko, co tutaj się dzieje. Jest wojna, a tutaj się odbywa jakaś niskopoziomowa walka polityczna. Porażająca. Porażająca. Gdyby ci wolontariusze to widzieli, nie wiem, czy byliby zachwyceni. Nie wiem, czy byliby zachwyceni.

Otóż wobec uchwały Senatu, która odrzuciła dotychczasowe efekty 2 posiedzeń połączonych 5 komisji zawracam się do pana senatora, aby honorowo zrzekł się pełnienia dalej tej funkcji, ponieważ nie był w stanie jako prowadzący obrady 5 połączonych komisji obronić efektu swoich prac na forum Senatu. Proponuję, aby tę funkcję powierzyć panu przewodniczącemu Libickiemu, na pewno zrobi to równie dobrze.

(Senator Jan Filip Libicki: Ale musiałbym na to się zgodzić.)

Musiałby się pan senator na to zgodzić. Powinni się też na to zgodzić pozostali przewodniczący komisji.

(Rozmowy na sali)

Myślę, że źle się stało. Źle się stało i naprawdę jest to bardzo brzydka plama na obliczu Senatu, że w ten sposób jak gdyby zostało to wszystko… Nie chcę użyć tych słów, bo brzydkich słów należałoby użyć, ale w takich okolicznościach używanie takich chwytów jest, no, naprawdę po prostu nieprzyzwoite. Dlatego namawiam państwa do odrobiny przyzwoitości. Bardzo dziękuję panu przewodniczącemu.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Bardzo dziękuję.

Senator Tomasz Grodzki:

Jeśli można, Panie Przewodniczący, ja tylko bym prosił… bo jak się nie mówi do mikrofonu, to zdalni nie słyszą.

Wydaje mi się, że poprawki, nad którymi było głosowanie, drogą adopcji mogą przejść do następnego plenarnego posiedzenia. Plus nowe poprawki. Myślę, że to nam ułatwi sprawę.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Szanowni Państwo, rozumiem zakwestionowanie prowadzenia przeze mnie posiedzenia tych komisji przez pana senatora Wiatra, ponieważ jest 5 szefów komisji. Ja rozumiem, że możemy w piątkę w tej chwili zagłosować. Ponieważ nie czuję się w najmniejszym stopniu odpowiedzialny za to, co się wydarzyło, to za chwilę poproszę o to, żeby zagłosować nad moją kandydaturą.

(Senator Jan Filip Libicki: Mógłbym coś powiedzieć?)

Tak.

Bardzo proszę, pan senator Libicki.

Senator Jan Filip Libicki:

Ja chciałbym tylko powiedzieć, że ta sytuacja, z którą mamy do czynienia w tej chwili, nie jest pochodną sposobu prowadzenia posiedzenia komisji przez pana przewodniczącego Pocieja, tylko jest pochodną sytuacji, w której się znaleźliśmy. Prawidłowa legislacja powinna nas skłonić do tego, żebyśmy mieli na tę ustawę odpowiedni czas. Nie mieliśmy tego odpowiedniego czasu. Nikogo nie winię. Sytuacja jest nadzwyczajna, ale w związku z tym nie należy za tę sytuację obarczać pana przewodniczącego Pocieja. I to chciałem bardzo wyraźnie powiedzieć. Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że pan przewodniczący Pociej dobrze prowadził posiedzenia tych komisji. Dziękuję.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo.

Po kolei, po kolei…

Zgłaszał się senator Kwiatkowski.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Zgodnie z regulaminem składam wniosek formalny, żeby przewodniczył obradom 5 połączonych komisji pan przewodniczący Aleksander Pociej. Proszę o poddanie pod głosowanie wniosku. Jest on zgodny z regulaminem.

(Senator Kazimierz Wiatr: Z którym punktem regulaminu?)

Proszę Biuro Legislacyjne o podanie szczegółowej jednostki redakcyjnej, która nas do tego upoważnia.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Szanowni Państwo! Panie Przewodniczący!

Są to sprawy formalne, które komisja rozstrzyga w drodze głosowania nad wnioskiem formalnym. Jest wniosek o zmianę sposobu prowadzenia obrad i to jest…

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Dokładnie tak samo to rozumiem.)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo.

Panie Senatorze, jeżeli pan chce, żebyśmy głosowali… Tylko bardzo proszę o włączenie mikrofonu.

Senator Kazimierz Wiatr:

Tak, ja krótko chciałbym powiedzieć. To znaczy rzeczywiście jest tak, że ja dobrze oceniam pracę pana przewodniczącego na 2 poprzednich posiedzeniach.

Tu nawet mam to napisane, Panie Przewodniczący, żeby to powiedzieć, ale jakoś to umknęło. Jednak moja pretensja do pana przewodniczącego jest taka, że na posiedzeniu Senatu nie podjął żadnych kroków, ażeby wyniki prac komisji w jakiś sposób obronić. Jeżeli uważał, że prowadził te posiedzenia dobrze, to znaczy, że wynik prac tych posiedzeń jest dobry. I nie ma potrzeby zwracać tego do komisji.

Osobną sprawą zaś jest to, że poprzednie 2 posiedzenia były prowadzone przez przewodniczącego, który nie został powołany w jakikolwiek sposób. Przynajmniej ja nic o tym nie wiem.

(Rozmowy na sali)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo.

Panie Profesorze, Panie Senatorze…

(Sekretarz Stanu w Ministerstwie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik: Panie Przewodniczący, proszę dać mi poza kolejnością powiedzieć parę zdań, bo to jest naprawdę ważne.)

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Przepraszamy, no, minister nie będzie decydował o Regulaminie Senatu.)

Zaraz, zaraz…

(Głos z sali: Poza kolejnością…)

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Nie, przepraszam, nie w sprawie Regulaminu Senatu, nie w kwestiach…)

(Rozmowy na sali)

To jak chcesz. No to wycofaj… Jeżeli możesz, bo…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Też głosują w Sejmie? Panowie Dyrektorzy…)

Nie, ale zaraz… Panowie… Przepraszam… Panie Senatorze, Panie Ministrze, bardzo przepraszam.

Pierwsza rzecz, czekam… albo będzie zgoda pana senatora Wiatra, albo będziemy głosować.

Senator Kazimierz Wiatr:

Szanowni Państwo, tutaj po krótkiej wymianie zdań z panem senatorem Pociejem wycofuję swój wniosek. Jednocześnie chciałbym, ażeby przewodniczący 5 komisji wypowiedzieli się w sprawie powierzenia panu dalszego prowadzenia obrad.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo.

Rozumiem, że pan senator Libicki już się wypowiedział.

Pani senator Małecka-Libera.

Senator Beata Małecka-Libera:

Podtrzymuję to, aby pan senator przewodniczył naszemu wspólnemu posiedzeniu połączonych komisji.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Pan senator Komorowski.

Senator Marek Komorowski:

Tak jak pani senator powiedziała, czyli pan przewodniczący.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję serdecznie.

Dziękuję bardzo za zaufanie.

I w tej chwili głos ma pan minister.

Bardzo proszę, Panie Ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik:

Szanowni Państwo, mi niezwykle zależy na tej ustawie, bo ja ją prowadzę od początku. Pisaliśmy ją wspólnie z moimi współpracownikami. Ja mam wiele funkcji, ale nie będę… Jestem także posłem, za chwilę mam głosowania. Zróbmy coś, żeby ta ustawa wyszła, bo samorządowcy czekają na pieniądze, wojewodowie czekają na pieniądze, ludzie czekają na pieniądze.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję.

Panie Ministrze, ma pan absolutną rację. Dlatego też bardzo bym prosił… Możemy to załatwić naprawdę w 5 minut.

(Głos z sali: Nie wyjdziemy, jak nie przegłosujemy.)

W 5 minut możemy to załatwić, przy wszystkich głosach krytycznych, które przyjmuję.

Jest wniosek pana senatora Kwiatkowskiego, który może pozwolić nam zamiast 70 głosowań mieć 4 głosowania. Bardzo wszystkich proszę… Bardzo bym prosił, żebyśmy to zrobili szybko, wrócili na salę plenarną i rzeczywiście tę ważną, i tu się zgadzam w stu procentach z panem ministrem, bardzo ważną ustawę zrobili jak najszybciej.

Czy mogę prosić o przegłosowanie zgodnie z wnioskiem pana senatora Kwiatkowskiego?

Bardzo proszę, niech pan krótko…

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Powtarzam, jest to wniosek o głosowanie blokiem poprawek zawartych w druku nr 653 Z, przyjętych przez Senat, z wyjątkiem poprawki 63a.

(Rozmowy na sali)

Ja powiedziałem: przyjętych przez Senat.

(Przewodniczący Aleksander Pociej: Tak.)

Jeżeli coś…

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Szanowni Państwo, bardzo, bardzo bym prosił… Jeżeli nie zobaczę sprzeciwu… Bardzo bym prosił…

Pan senator Martynowski.

Senator Marek Martynowski:

Ale przepraszam, pan legislator nam mówił, że to jest pierwsze czytanie. To jak to można zgłaszać w tej chwili wszystko takim blokiem?

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Bardzo proszę, Biuro Legislacyjne.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Panie Przewodniczący! Panie Senatorze!

Wszystkie te poprawki objęte wnioskiem pana senatora Kwiatkowskiego zostały przed chwilą złożone z podpisami…

(Przewodniczący Aleksander Pociej: Od nowa.)

…od nowa.

Do pana przewodniczącego. Tak że one są złożone. Chodzi tylko o to, że pan senator Kwiatkowski proponuje, aby one wszystkie, czyli te znajdujące się w druku 653 Z i poparte przez Senat, zostały objęte jednym głosowaniem, co znacznie ułatwi postępowanie i komisji, i później Senatu, bo już nie będzie potrzeby zgłaszania tych poprawek na posiedzeniu Senatu.

Senator Marek Martynowski:

Ja przepraszam, ale np. ta poprawka, którą ja złożyłem, ona nie przeszła przez Senat. No, ja przecież teraz złożyłem tę poprawkę. No, to jak można ją…

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Panie Senatorze, dlatego…

(Głos z sali: Można ją złożyć.)

(Głos z sali: Teraz.)

Nie.

Panie Senatorze, ona jest złożona. My proponujemy, żeby zblokować te poprawki, które uzyskały większość w Senacie. Natomiast nad tą pańską poprawką złożoną jeszcze raz, oczywiście zagłosujemy osobno.

(Senator Kazimierz Wiatr: To znaczy nie zostało powiedziane, że wszystkie poprawki zgłoszone pozostają jako zgłoszone. Zabrakło takiego zdania.)

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Nie ma czegoś takiego. Zgłoszone…)

(Rozmowy na sali)

Szanowni Państwo, to jest oczywiście… Pan senator Martynowski ma rację, mówiąc, że to jest pierwsze czytanie. Chodzi w tej chwili o czas i załatwienie tej sprawy technicznie jak najsprawniej.

Jeżeli możemy, to bardzo proszę, żebyśmy głosowali nad tymi poprawkami blokiem. Pozostaną nam: poprawka senatora Martynowskiego i 2 poprawki, które zostały zgłoszone teraz dodatkowo.

(Głos z sali: Czyli ile jest tych poprawek?)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Głos z sali: Więcej.)

(Głos z sali: To jest ta, która była.)

Bardzo proszę, pani senator Czudowska.

Bardzo proszę.

Senator Dorota Czudowska:

Panie Przewodniczący, ale ja nie głosowałam za wszystkimi poprawkami i teraz mam en bloc zagłosować za wszystkimi poprawkami?

(Głos z sali: Za tymi, które były przyjęte…)

No, one były w Senacie przegłosowane, ale mojego głosu…

Senator Tomasz Grodzki:

Proszę państwa, jeszcze raz spróbuję to wytłumaczyć. Przez 1,5 godziny głosowaliśmy. Część poprawek zyskała uznanie Senatu, część nie. Te, które zyskały uznanie… Jak chcecie, możemy nad nimi powtórnie głosować na posiedzeniu Senatu, ale możemy uznać, blokiem, że były już przyjęte. Natomiast poprawki nowe, w tym poprawka senatora Martynowskiego, oczywiście będą tu omówione. Liczę, że w miarę szybko. Taka jest idea, żeby oszczędzić państwu czas, żebym mógł wysłać dokumenty do pani marszałek Witek jak najszybciej.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Pani Senator, ja rozumiem pani obawę, ale można to rozstrzygnąć w ten sposób, że można się wstrzymać od głosu…

(Poruszenie na sali)

No, nie wiem… Próbujemy technicznie rozwiązać to jak najszybciej.

Pan senator Wiatr.

(Rozmowy na sali)

Senator Kazimierz Wiatr:

Szanowni Państwo… Szanowni Państwo, sytuacja jest taka, że rozpoczynamy procedurę od nowa. Można zgłaszać wszystkie poprawki. Następnie nad każdą zgłoszoną poprawką trzeba głosować oddzielnie. Następnie powtarzamy całą procedurę w Senacie, gdzie może się odbyć dyskusja i mogą zostać zgłoszone kolejne poprawki.

(Głos z sali: Tak jest.)

Następnie będzie jeszcze jedno posiedzenie 5 połączonych komisji i znowuż ta procedura będzie trwała.

Propozycja, którą pan przewodniczący przedkłada, czyli głosowanie blokiem, polega na tym, żeby skrócić czas trwania tej procedury, bo i tak ostatecznie o tym, które poprawki przejdą, zdecyduje Senat, i to nie po naszym posiedzeniu obecnym, tylko jeszcze po kolejnym. Ja nie powiem, że ja popieram tę procedurę i to wszystko, co tu się dzieje, ale próbuję trochę uporządkować stan, w jakim się znajdujemy. Sprawa jest o tyle trudna, że dotychczasowe zwyczaje, a być może i zapisy regulaminu, o czym pan dyrektor pewnie nam powie, polegały na tym, że zarówno na posiedzeniu komisji, jak i na posiedzeniu Senatu pan marszałek pytał, czy jest w tej sprawie zgoda. Jeżeli choć 1 senator nie zgadzał się na głosowania blokiem, nad poprawkami było głosowanie oddzielne.

To tylko tyle mojego komentarza. Mam nadzieję, że nie nadwyrężyłem tutaj czasu i cierpliwości.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Nie, wręcz odwrotnie, bardzo dziękuję za ten głos.

Jeszcze raz powtórzmy, bo tak jak powiedział przed chwilą pan senator Wiatr, to jest bardzo ważne: na posiedzeniu plenarnym jeszcze raz będziemy nad każdą z tych poprawek głosować oddzielnie tak, jak już raz to dzisiaj zrobiliśmy. W związku z tym nie będziecie państwo głosowali za czymś, czego nie popieracie.

No więc jeżeli nie usłyszę teraz sprzeciwu, to wtedy poddam tę grupę poprawek pod głosowanie blokiem.

Dziękuję serdecznie.

Poddaję te wszystkie poprawki pod głosowanie blokiem.

Kto z państwa senatorów jest za tymi poprawkami?

Kto jest przeciw?

Nie widzę zgłoszeń na sali.

Kto się wstrzymał?

5 osób się wstrzymało na sali.

Bardzo proszę o doliczenie tych głosów do głosujących zdalnie.

25 osób za, nikt nie był przeciw, 7 osób się wstrzymało.

Serdecznie dziękuję.

Teraz bardzo proszę o omówienie… Zacznijmy od poprawki senatora Martynowskiego.

Dziękujemy, Panie Ministrze, za przybycie.

Panie Senatorze, krótko, bo słyszeliśmy wszyscy o tej poprawce. Głosujemy nad nią technicznie odrębnie, ale znamy ją, więc gdyby pan tylko w dwóch zdaniach był łaskaw ją przypomnieć…

Senator Marek Martynowski:

Chodziło o dodanie art. 197 kodeksu karnego. W tej chwili już nie pamiętam, w którym punkcie. Chodzi o zapis o gwałtach. Myślę, że szeroko to tłumaczyłem wcześniej i chyba nie ma sensu tego powtarzać.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Jasne.

Chodzi o podwyższenie wymiaru kary w przypadku przestępstw gwałtów.

Proszę, zarządzam głosowanie.

Kto z państwa senatorów jest za wnioskiem pana senatora Martynowskiego?

15 osób na sali jest za.

Kto jest przeciw?

17 osób na sali jest przeciw.

Kto się wstrzymał?

Nikt się nie wstrzymał.

Bardzo proszę o zsumowanie głosów.

20 głosów za, 20 – przeciw, 1 osoba się wstrzymała.

Rozumiem, że ten wynik oznacza, że nie ma…

(Głosy z sali: Poprawka nie przeszła.)

Że poprawka nie przeszła. Tak. No właśnie to chciałem powiedzieć.

Czy pan senator Martynowski chce tutaj złożyć wniosek mniejszości?

Senator Marek Martynowski:

Nie, jeszcze raz złożę na plenarce.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję.

To może wniosek mniejszości, Panie Senatorze? Nie. Dobrze.

(Rozmowy na sali)

Teraz poprawka pana senatora Burego.

Senator Jacek Bury:

Proszę państwa, korzystając z okazji, chciałbym złożyć też poprawkę, która mówi o tym, że Rada Ministrów raz na 6 miesięcy będzie składała Sejmowi i Senatowi szczegółowe sprawozdanie z wykonania ustawy, na piśmie. To sprawozdanie czyni się niezwłocznie przedmiotem debat Sejmu i Senatu. Po prostu warto byłoby, aby wykonanie tej ustawy było kontrolowane przez parlament i przez społeczeństwo. Jest propozycja takiej poprawki.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator Kraska w imieniu rządu chciałby ewentualnie tutaj się wypowiedzieć? Nie.

Szanowni Państwo, poddaję to pod głosowanie.

Kto z państwa senatorów jest za tą poprawką?

Senator Marek Komorowski:

Jeżeli można, stanowisko Biura Legislacyjnego… To po pierwsze.

(Przewodniczący Aleksander Pociej: Tak.)

A po drugie, numer tej poprawki, bo chciałbym wiedzieć później…

(Głos z sali: Później będzie nowy numer.)

Ale nie, nie, moment. Jeżeli będzie nowy druk, to znowuż nam tutaj te numery poprawek, które przegłosowaliśmy blokiem, czyli od poprawki nr 1, przez kolejne, do poprawki nr 72, z wyjątkiem poprawki pana senatora Marka Martynowskiego, a to była poprawka nr 59… Ta poprawka nie znajduje się w tym druku 653 Z, więc musi uzyskać jakąś numerację, bo nie mamy zestawienia na ten moment.

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Ale zrobi zestawienie…)

(Głos z sali: Zaraz to zrobimy.)

I żeby nie było tak, że znowuż w zestawieniu, które trafi na posiedzenie Senatu, będzie inaczej, niż było na posiedzeniu komisji.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Pan senator Libicki.

Senator Jan Filip Libicki:

Czy nie moglibyśmy zrobić tak – chciałbym zapytać o to Biuro Legislacyjne – żeby te poprawki, nad którymi już raz głosowaliśmy, miały tę numerację, którą miały, a dodatkowe poprawki, które zostają zgłoszone, miały po prostu dalszą numerację? Wtedy my jako senatorowie mielibyśmy orientację co do tego, jak głosować. Nie wiem, czy jest możliwość takiego zapisu. Dziękuję.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Panie Dyrektorze, bardzo proszę.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Szanowni Państwo, sprawozdanie komisji ma formę projektu uchwały Senatu, a w projekcie uchwały Senatu czy w uchwale Senatu wszystkie poprawki muszą być przyporządkowane zgodnie z kolejnością przepisów ustawy. No więc bardzo mi przykro, ale numeracja będzie całkowicie inna niż w druku Z. Ale to nie tylko z tego powodu, że są nowe poprawki. Jest też grupa poprawek nieprzyjętych przez Senat czy wykluczonych, czy wycofanych, jest bardzo duża grupa wycofanych poprawek i one już się nie znajdą w sprawozdaniu po tym posiedzeniu komisji. Dlatego numeracja niestety musi być inna.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

No, to jest to rozstrzygnięte. Dziękuję bardzo.

Teraz poprawki pani senator Kochan.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

A, nie, głosujemy nad tą… Tak. Przepraszam. Oczywiście, przepraszam bardzo.

Głosujemy w tej chwili nad poprawką senatora Burego, przepraszam bardzo.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pana senatora Burego?

16 osób na sali.

Kto jest przeciw?

Przepraszam, ile?

(Głos z sali: 15.)

15 osób na sali.

Kto się wstrzymał?

1 osoba na sali.

I teraz proszę o doliczenie.

20 osób jest za…

(Głos z sali: Nie, nie…)

Aha, 20 sekund, przepraszam bardzo.

25 osób za, 16 – przeciw, 1 osoba się wstrzymała.

Czyli wniosek znalazł aprobatę.

O ile dobrze rozumiem, to jest to ostatni z tych nowych wniosków…

(Głos z sali: Nie.)

Nie, jeszcze nie, przepraszam bardzo, ale na razie…

W tej chwili pani senator Kochan.

Senator Magdalena Kochan:

Bardzo dziękuję, Panie Przewodniczący.

Chciałabym wycofać… Chodzi mi o to, żebyśmy już nie głosowali, ponownie, nad wnioskiem, który…

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Nie, nie musi pani niczego wycofywać, ponieważ nie ma tamtego wniosku.

Senator Magdalena Kochan:

Dobrze. Dziękuję bardzo.

Poprawka dotyczy skreślenia art. 82, i to nie jest dla państwa zaskoczeniem, bo to już było umieszczane w naszym projekcie, i art. 94. Mówiąc krótko, chodzi o to, żeby działanie było zgodne z prawem, żeby publicznie wydawane pieniądze były wydawane w sposób transparentny, zgodny z prawem, i żeby żadne okoliczności, nawet tak dramatyczne jak wojna, nie były przesłanką do łamania prawa. Tylko tyle i aż tyle. Dziękuję.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję, Pani Senator.

W tej sprawie senator Kwiatkowski.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Oddaję głos za wnioskiem, jako współwnioskodawca tego wniosku z panią marszałek Morawską-Stanecką i z panem senatorem Bosackim. Problematyka odpowiedzialności szeroko rozumianej administracji publicznej należy do kluczowych w demokratycznym państwie prawa. Nie ma odpowiedzialności administracji publicznej bez prawnie zagwarantowanego efektywnego reżimu tej odpowiedzialności. Wyłączenie jakiejkolwiek odpowiedzialności niezależnie od okoliczności zewnętrznych jest zabiegiem absolutnie nieprawidłowym i stąd propozycja wykreślenia tych 2 jednostek redakcyjnych.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo.

Ja się przyłączam do tych 2 poprawek.

Biuro Legislacyjne… Czy jest jakiś komentarz? Nie ma.

Szanowni Państwo, poddaję te poprawki pod głosowanie.

(Głos z sali: Dwie. Tak?)

Dwie.

To są… Nie, to jest jedna…

(Głosy z sali: To jest 1 poprawka.)

Przepraszam, to jest 1 poprawka, w której skreśla się 2 artykuły. To jest jedna poprawka.

Szanowni Państwo, kto z państwa jest za tą poprawką?

18 osób na sali za.

Kto z państwa jest przeciw?

13 osób na sali jest przeciwko.

Czy ktoś się wstrzymał na sali?

Pan senator. Dziękuję. 1 osoba.

No i teraz czekamy, proszę o dołączenie głosów.

26 – za, 14 – przeciw i 1 osoba się wstrzymała.

(Głos z sali: 2 osoby.)

Przepraszam. Przepraszam, 2 osoby się wstrzymały.

Pan senator Kwiatkowski.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

O ile pamiętam, była jeszcze poprawka chyba pana senatora Zająca, tam była wątpliwość co do jej przyjęcia. Nie wiem, ale to Biuro Legislacyjne rozstrzygnie, czy jest taka potrzeba. No i chciałbym po prostu zapytać, czy jeszcze w tym zgłoszeniu nie ma jakichś poprawek.

(Senator Kazimierz Wiatr: Ja w sprawie formalnej.)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

W sprawie formalnej pan przewodniczący Wiatr.

Bardzo proszę.

Senator Kazimierz Wiatr:

Ja chciałbym się dowiedzieć, czy pan Zając… senator Zając składa poprawkę, czy pan senator Kwiatkowski składa poprawkę pana senatora Zająca. Pytam, bo to jest jednak poważna wątpliwość formalna.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Bardzo proszę, Panie Dyrektorze.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

O ile mi wiadomo, to pan senator Zając złożył do pana przewodniczącego poprawkę, zgodnie z zestawieniem wniosków, i ona już nie koliduje z poprawką pana senatora Ujazdowskiego. Tak że możemy…

(Senator Kazimierz Wiatr: Nie wiedziałem, ze pan senator Kwiatkowski jest drugą osobą pana przewodniczącego, ale to…)

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Panie Przewodniczący, ja wyraźnie powiedziałem, że wiem o poprawce senatora Zająca, a nie, że zgłaszam poprawkę senatora Zająca.)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Czyli rozumiem, że nie musimy nad tym…

(Głos z sali: Musimy.)

Aha, musimy głosować. Dobrze.

Bardzo proszę, czy pan senator Zając chce jeszcze raz tę poprawkę przedstawić, w dwóch słowach, bo już raz nam ją prezentował? Czy pan chce jeszcze zabrać głos?

Senator Józef Zając:

Mogę tylko dodać, powtarzając to, co już wcześniej powiedziałem, że poprawka ta decyduje o równouprawnieniu studentów z różnych krajów, którzy u nas studiują, w dostępie do środków przeznaczonych na pomoc dla studentów. Chodzi o takie specjalne stypendium, które maksymalnie dwa razy w roku się przyznaje.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo.

Pan senator Wiatr.

Senator Kazimierz Wiatr:

Ja mam pytanie do pani legislator. Ponieważ tutaj była dostrzeżona pewna sprzeczność z inną poprawką, proszę o wyjaśnienie, czy ta sprzeczność została usunięta.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Renata Bronowska: Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący. Ta sprzeczność… Można?)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Tak oczywiście.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Renata Bronowska:

Ta sprzeczność została usunięta poprzez zmianę brzmienia poprawki pana senatora Ujazdowskiego, w ramach której przepis na początku odsyłał do ust. 12, który z kolei był uchylany poprawką pana senatora Zająca. W związku z powyższym początek poprawki pana senatora Ujazdowskiego do art. 41 będzie brzmiał: przepisy ustępów poprzedzających stosuje się odpowiednio do osób niebędących obywatelami Ukrainy itd. W ten sposób usuwamy tę sprzeczność w zakresie odesłania.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo.

(Senator Marek Komorowski: To jest, przepraszam, poprawka…)

Ale do mikrofonu.

Senator Marek Komorowski:

Zapytam się… pod względem tym takim formalnym. To, co pani legislator teraz przeczytała, to jest coś innego niż to, nad czym głosowaliśmy na posiedzeniu Senatu. Tak?

(Senator Gabriela Morawska-Stanecka: Nie głosowaliśmy jeszcze…)

Nie, nie. Chodzi o tę poprawkę senatora Ujazdowskiego. Ona jest w wersji trochę innej, niż była, kiedy głosowaliśmy nad nią posiedzeniu plenarnym. A blokiem głosowaliśmy nad tym, co było…

(Senator Tomasz Grodzki: Głosując oddzielnie…)

Ale blokiem głosowaliśmy nad poprawką senatora Ujazdowskiego w wersji takiej, jaka była na posiedzeniu Senatu. No, trochę to chyba inaczej teraz…

(Głos z sali: Nie można tak robić.)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Bardzo bym prosił Biuro Legislacyjne.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

To jest kwestia czysto legislacyjna. Te poprawki… To było już 5-krotnie powtarzane. Te poprawki merytorycznie się nie wykluczają. Jedyna sprzeczność między nimi polega na względach formalnych, a te nie mogą decydować o tym, że np. eliminujemy poprawkę pana senatora Zająca. No więc tak naprawdę państwo jako połączone komisje moglibyście upoważnić Biuro Legislacyjne, aby tak sformułowało poprawkę pana senatora Ujazdowskiego, żeby nie kolidowała z poprawką pana senatora Zająca.

Senator Kazimierz Wiatr:

Panie Dyrektorze, to jest tak i nie tak, bo to można różnie interpretować. Dla mnie ta poprawka ma brzmienie takie, jakie uchwalił Senat, a to, o czym pan dyrektor mówi, to są pewne sztuczki prawne i z równą zaciętością mógłbym tu przedstawić argumentację dokładnie przeciwną, zresztą pan dyrektor by ją wygłosił znacznie lepiej ode mnie. Dziękuję bardzo.

(Senator Jan Filip Libicki: Czy ja mogę się zgłosić?)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Pan senator Libicki.

Senator Jan Filip Libicki:

Chciałbym jednak wrócić… Pan dyrektor nam wyjaśnił, że nie jesteśmy w stanie wrócić do starej numeracji i ja to rozumiem. Ale mieliśmy swoje różne zdania, czemu daliśmy wyraz w głosowaniu, opierając się na starej numeracji. Co można zrobić, żeby się nie okazało, że dostaniemy spis poprawek w stylu poprawka nr 1, 2, 3, 4, 5 i znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy głosowali za poprawkami – lub przeciw poprawkom – z którymi się nie zgadzamy? Czy jest na to jakiś sposób? Wydaje mi się, że nie, ale może pan dyrektor nas uratuje.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Jeżeli mogę.

Panie Senatorze, jeszcze należy pamiętać, że będą zgłoszone poprawki na posiedzeniu plenarnym, chociażby poprawka pana senatora Martynowskiego, więc…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Senator Kazimierz Wiatr:

Ja chciałbym zgłosić wniosek o reasumpcję głosowania w sprawie przyjęcia poprawek blokiem. Proponowałbym wyłączyć z tego bloku poprawkę pana senatora Ujazdowskiego i zgłosić ją ponownie w brzmieniu odmiennym od przyjętego przez Senat, ponieważ zostaliśmy absolutnie wprowadzeni w błąd.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Sekundę…

Najpierw pan senator Ujazdowski, a potem pan senator Kwiatkowski.

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski:

Słuchajcie, Drodzy Państwo, odrobina rzetelności i powstrzymania emocji.

Skorygowałem tę poprawkę pół godziny temu we współpracy z Biurem Legislacyjnym po to, by uchylić niespójność i sprzeczność z poprawką i oczekiwaniem pana senatora Zająca, po to, żeby pomóc, a nie po to, żeby skomplikować.

(Rozmowy na sali)

Jeśli mamy sobie pomóc i ustalamy spójność, to naprawdę nie ma sensu jej wyłączać.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Wniosek przeciwny, absolutnie przeciwko reasumpcji. Przypominam, że posłowie czekają na otrzymanie zestawu tych poprawek. Przed chwilą przedstawiciel rządu apelował, żebyśmy procedowali to jak najsprawniej.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Pan senator Wiatr.

Senator Kazimierz Wiatr:

Szanowni Państwo, narażamy się na poważne zastrzeżenia proceduralne. Chciałbym panu senatorowi Kwiatkowskiemu przypomnieć, co jest na nagraniu, że złożył wniosek o przyjęcie poprawek w brzmieniu zawartym w druku nr 653 Z bez żadnych zastrzeżeń. A zatem bez żadnych poprawek, Panie Senatorze, z całym szacunkiem dla poprawek.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Ja prostuję wypowiedź pana przewodniczącego, powiedziałem: przyjętych poprawek. Nie dodawałem „bez żadnych zastrzeżeń”, autor ma prawo modyfikować swoją poprawkę.

Senator Kazimierz Wiatr:

Nie. Powiedział pan: w druku nr 653 Z…

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Dokładnie tak, ale „bez żadnych zastrzeżeń” dodał pan od siebie.

Senator Kazimierz Wiatr:

No, ale to jest oczywiste…

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Proszę, nie, nie…)

Panie Senatorze, przecież to jest czarno na białym…

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Pan pozwoli, że będę swoje słowa ja interpretował.

Senator Kazimierz Wiatr:

Proszę pana, słowa po polsku oznaczają, co oznaczają, nie trzeba ich interpretować.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Szanowni Państwo… Dobrze.

Panie Dyrektorze, ostatnie słowo pewnej rady, co mamy w tej chwili zrobić, i będziemy procedować.

Bardzo proszę.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

To proponuję… Ponieważ w tej sytuacji poprawki się wykluczają i nie możemy głosować nad poprawką pana senatora Zająca, pan senator Zając zgłosi poprawkę na posiedzeniu Senatu i będziemy wtedy decydować.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Panie Senatorze, i tak będzie zgłoszona jedna poprawka, więc jeżeli możemy pana prosić, Panie Senatorze, to proszę złożyć to po prostu za 5 minut na plenarnym. Dobrze?

(Senator Józef Zając: Dobrze, tak zrobię.)

Dziękuję serdecznie.

To wyczerpuje…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak. Bardzo proszę.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Jeszcze pani senator Małecka-Libera zgłosiła poprawkę, która nie została poparta przez Senat. Znajduje się w tym zestawieniu pod numerem 38. Pani senator ją złożyła do pana przewodniczącego. Tak?

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Przepraszam bardzo, proszę państwa, dosłownie 3 minuty, proszę jeszcze wytrzymać, 3 minuty.

Pani senator Małecka-Libera powie dwa słowa o tej poprawce i za chwilę będziemy nad nią głosować.

Senator Beata Małecka-Libera:

Ja jeszcze raz zgłaszam poprawkę, która nie uzyskała większości w czasie posiedzenia Senatu. Jest to poprawka, która dopuszcza do wykonywania świadczeń zdrowotnych lekarzy, pielęgniarki, którzy nie mają podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a na zasadzie odrębnego sprawozdania i rozliczenia mogliby zawrzeć taką umowę. Jako dodatkowe uzasadnienie… Chcę przypomnieć, że takie możliwości i takie umowy były zawierane z podmiotami niepublicznymi w czasie epidemii COVID. Dziękuję.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję serdecznie.

Pan senator Czerwiński.

Senator Jerzy Czerwiński:

Państwo Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Ja chciałbym zadać pytanie temu panu przewodniczącemu, który prowadzi obrady. Czy zdaje sobie sprawę z tego, że wy w tej chwili dokonujecie procesu, nazwałbym to, gwałtu na regulaminie w aspekcie reasumpcji głosowania? Bo faktycznie rzecz biorąc, te postanowienia, które tutaj wprowadzacie, to jest wprowadzenie reasumpcji bocznymi drzwiami, niezgodnie z regulaminem. I to będzie można potem stosować przy każdym następnym posiedzeniu Senatu.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Nie, nie, Panie Senatorze, my w ogóle nie dokonaliśmy żadnej reasumpcji. Właśnie po uwagach senatora Wiatra nie głosowaliśmy i nie robiliśmy żadnej reasumpcji. Absolutnie nic takiego nie zaszło na tym posiedzeniu komisji.

Dobrze. Dziękuję bardzo.

Poddaję… Rozumiem, że Biuro Legislacyjne nie ma żadnych uwag na temat poprawek pani senator.

Poddaję to pod głosowanie.

Kto z państwa senatorów jest za tymi poprawkami?

14 osób na sali za.

Kto jest przeciw?

14 osób na sali.

Czy ktoś się wstrzymał?

4 osoby na sali się wstrzymały.

Bardzo proszę o doliczenie głosów zdalnie.

21 osób za, 15 – przeciw, 5 osób się wstrzymało.

To teraz musimy głosować nad ustawą w całości z poprawkami.

Kto z państwa senatorów jest za tą ustawą z poprawkami, które zostały zgłoszone?

(Głos z sali: Przyjęte.)

Przyjęte. Oczywiście.

29 głosów na sali za.

Kto jest przeciw?

Nie widzę zgłoszeń.

Kto się wstrzymał?

Nikt się nie wstrzymał na sali.

(Głos z sali: 38 – za, jednogłośnie.)

Komisje zagłosowały jednogłośnie za.

Pozostaje nam wskazać sprawozdawcę. Ja proponuję już nie zmieniać i proponuję panią senator Kochan.

Nie widzę sprzeciwu. Dziękuję bardzo.

Szanowni Państwo, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

Zamykam posiedzenie 5 połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 20 minut 51)