Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Ustawodawczej (nr 225) w dniu 09-03-2022
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Ustawodawczej (225.)

w dniu 9 marca 2022 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 38. posiedzeniu Senatu do projektu uchwały wyrażającej sprzeciw wobec wyprzedaży firmy Lotos.

(Początek posiedzenia o godzinie 21 minut 16)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

To co? Możemy zaczynać, Szanowni Państwo?

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 38. posiedzeniu Senatu do projektu uchwały wyrażającej sprzeciw wobec wyprzedaży firmy Lotos

Szanowni Państwo, otwieram posiedzenie komisji w związku z wnioskami złożonymi do projektu uchwały wyrażającej sprzeciw wobec wyprzedaży firmy Lotos, zawartej w druku nr 652.

Są złożone dwa wnioski, wniosek pana senatora Czerwińskiego o odrzucenie projektu uchwały i wniosek pana senatora Ślusarza o wprowadzenie poprawki, nowego brzmienia akapitu drugiego.

Dalej idącym wnioskiem jest wniosek pana senatora Czerwińskiego. Czy senator wnioskodawca chce go jakoś uzasadnić?

Senator Jerzy Czerwiński:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Nie będę państwa katował i zaapeluję jednym zdaniem: zagłosujcie za tym wnioskiem, nie będziemy musieli się wstydzić za plagiat, który popełnia Senat, uchwalając tę uchwałę.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję.

Nie ma innych głosów.

Kto z pań i panów senatorów jest za wnioskiem senatora Czerwińskiego o odrzucenie projektu uchwały? Proszę o podniesienie ręki.

2 głosy na sali za.

Kto jest przeciw?

7 głosów na sali przeciw.

Kto się wstrzymał?

Głosują członkowie Komisji Ustawodawczej.

Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Proszę o zamknięcie głosowania zdalnego i podanie zbiorczych wyników głosowania.

9 głosów za wnioskiem, 15 – przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wniosek został odrzucony.

Oddaję głos panu senatorowi Ślusarzowi celem przedstawienia jego wniosku.

Senator Rafał Ślusarz:

Wniosek jaki jest, każdy widzi, i myślę, że nikt nie zakwestionuje treści tego wniosku. Nie zależy mi na tym, żeby podnosić temperaturę sporu politycznego, wręcz przeciwnie, wydaje mi się, że powinniśmy unikać zacietrzewienia i zacietrzewionych uchwał. Ta uchwała jest zacietrzewiona choćby z tego względu, proszę zwrócić uwagę, że podejmujemy ją wobec ataku Putina na Ukrainę, a w tekście uchwały Putin nawet się nie pojawia, pojawia się tylko Orbán. To jest znamienne. Moja poprawka prostuje tę kwestię, przywołuje głównego winowajcę.

Myślę, że nie jest dobrze, że takie, powiedzmy, symboliczne gesty wychodzą z Senatu. Zdając sobie sprawę z wyniku głosowania, apeluję o to, żeby pewne stanowiska Senatu przedstawiać w stonowany sposób. Myślę, że nikt nie miałby nic przeciwko temu, żeby pojawiła się uchwała bardzo spokojna, wyważona, przytaczająca argumenty, nieplagiatująca pewnych kwestii, a przytaczająca argumenty, stawiająca kwestię tej fuzji. Myślę, że to rzeczywiście byłoby uzasadnione. Uważam, że tutaj państwo troszeczkę poszli skrótami, i przeciwko takim skrótom jest ta poprawka. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję.

Czy Biuro Legislacyjne ma… Nie ma.

(Senator Barbara Zdrojewska: Jeszcze…)

Bardzo proszę, Pani Senator.

Senator Barbara Zdrojewska:

Ja przepraszam, nie chciałam zabierać głosu w dyskusji w sali tam na dole, ale uważam, że powinnam powiedzieć jedno. Padło tam takie stwierdzenie, że za parę dni nikt nie będzie o tej uchwale pamiętał. Tak nie jest. To znaczy być może o uchwale wszyscy zapomną, ale myślę, że do głosowania nad tą uchwałą różne osoby będą wracały, bo tak się po prostu robi, wraca się do tego typu, ważnych, istotnych, głosowań. A to, co się będzie dalej działo z tą, w cudzysłowie, fuzją i z tym wszystkim, to się dopiero okaże, historia pokaże, kto ma rację. I ja nawet nie mówię o polityce, ale o ekonomicznych aspektach tego. Myślę, że do tego będzie się wracało.

Apeluję do senatorów PiS, którzy są na posiedzeniu naszej komisji, słuchają, żeby naprawdę poważnie się nad tym zastanowili i jeżeli im się nie podoba ta uchwała, jej kształt merytoryczny, to żeby się przynajmniej wstrzymali od głosu, bo to jest bardzo ważna uchwała i, tak jak mówiłam, myślę, że będziemy wielokrotnie wracać do tego, jak kto się zachował w takim momencie. Dziękuję.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję.

Uwaga, kto jest za poparciem wniosku o wprowadzenie poprawki do projektu uchwały w brzmieniu zaproponowanym przez pana senatora Ślusarza? Proszę o podniesienie ręki lub głosowanie zdalne.

2 osoby za wnioskiem.

Kto jest przeciw?

7 głosów przeciw.

Kto się wstrzymał?

Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Proszę o zakończenie głosowania zdalnego i podanie zbiorczych wyników.

Zapytam w tym czasie, czy pan senator Borusewicz wyrazi zgodę na to, żeby być senatorem sprawozdawcą.

(Senator Bogdan Borusewicz: Tak.)

Dziękuję, Panie Marszałku, dziękuję serdecznie.

Wyniki: 9 głosów za, 16 – przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu.

Wniosek nie uzyskał większości.

Stwierdzam, że oba wnioski zostały odrzucone.

Senator sprawozdawca to pan marszałek Bogdan Borusewicz.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 21 minut 23)