Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 70) w dniu 28-10-2021
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (70.)

w dniu 28 października 2021 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 32. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Maria Koc)

Przewodnicząca Maria Koc:

Szanowni Państwo, zaczynamy posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

O, jest pan minister.

Witam wszystkich państwa bardzo serdecznie. Witam serdecznie pana ministra Macieja Małeckiego z Ministerstwa Aktywów Państwowych, który przybył wraz ze współpracownikami. Witam panią legislator, panów wiceprzewodniczących i pozostałych państwa senatorów, którzy są dzisiaj… A, przepraszam. Pan senator Bury jest tutaj dzisiaj osobiście, a reszta państwa senatorów obraduje zdalnie. Witam bardzo serdecznie pracowników Kancelarii Senatu.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 32. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw

Szanowni Państwo, mamy się dzisiaj pochylić nad wnioskami, jakie w trakcie drugiego czytania zostały złożone do ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw.

Szanowni Państwo, mamy tutaj do rozpatrzenia kilka poprawek zgłoszonych przez pana senatora, przewodniczącego Adama Szejnfelda, ale najdalej idący jest wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Czy powinniśmy najpierw ten pierwszy wniosek przegłosować? Tak? Dobrze.

Szanowni Państwo, chciałabym tylko sprawdzić, czy jest kworum.

(Głos z sali: Jest.)

Jest?

(Głos z sali: Tak.)

Jest kworum, dobrze.

Szanowni Państwo, proponuję, abyśmy teraz zagłosowali nad wnioskiem najdalej idącym, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Czy pan minister chciałby powiedzieć parę słów na temat tego, dlaczego jest tak ważne, żeby ta ustawa w takim kształcie wyszła z Senatu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

Szanowna Pani Przewodnicząca! Szanowni Państwo!

Tak jak wczoraj informowałem w Senacie, ta ustawa nie zmienia reguł gry ustalonych z Komisją Europejską, nie zmienia poprzednich zasad przekazywania spółek do SRK. Podkreślam, że my tą ustawą otwieramy kolejne okienko czasowe, od dnia wejścia w życie ustawy do 31 grudnia 2023 r. Więc to jest pierwsza okoliczność przemawiająca za przyjęciem jej bez poprawek.

Druga jest taka, że zapisy tej ustawy stanowią odzwierciedlenie porozumienia osiągniętego w czasie długich rozmów ze stroną społeczną. To porozumienie zostało podpisane 28 maja bieżącego roku. Tak jak wczoraj prosiłem o to na sali plenarnej Senatu, tak i dzisiaj proszę Wysoką Komisję o przyjęcie ustawy bez poprawek.

(Senator Adam Szejnfeld: Jedno zdanie.)

Przewodnicząca Maria Koc:

Proszę, Panie Senatorze.

Senator Adam Szejnfeld:

To ja bym tylko jedno zdanie dodał. Sądzę, Panie Ministrze, że strona społeczna nie miałaby nic przeciwko temu, żebyście państwo informowali organ ustawodawczy, jakim jest Sejm, parlament polski, jak realizujecie obowiązki wobec górników i byłych górników. Nie sądzę też, żeby strona społeczna miała coś przeciwko temu, żeby górnicy i byli górnicy dostali więcej pieniędzy albo żeby większy krąg górników, pracowników i byłych pracowników górnictwa węgla kamiennego, dostał świadczenia społeczne. Te poprawki poszerzają te uprawnienia pracownicze, nie zawężają ich, w związku z czym uważam, że możemy śmiało, spokojnie je przyjąć, bez obaw, że to się stronie społecznej nie spodoba. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Maria Koc:

Bardzo dziękuję.

(Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki: Jeśli można…)

Tak, proszę.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

Szanowni Państwo! Szanowny Panie Przewodniczący!

Ja już wczoraj na sali plenarnej mówiłem, że rząd składa państwu sprawozdanie z wykonania tej ustawy, ponieważ to Wysokie Izby, czyli Sejm i Senat, przyjmują sprawozdanie z wykonania części 48, dotyczącej górnictwa węgla kamiennego.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Najwyższa Izba Kontroli też poddaje badaniu wykonanie budżetu w tej części.

Co do warunków negocjowanych ze stroną społeczną, to został tu osiągnięty kompromis. Ja się cieszę z takiego szczodrego podejścia strony reprezentowanej w Senacie przez pana przewodniczącego, ale to i tak są warunki korzystniejsze niż w poprzednich latach. Miejmy też świadomość ograniczeń budżetowych. Te negocjacje były toczone do samego końca, tak żeby maksymalnie zaspokoić stronę społeczną, a jednocześnie utrzymać to w ramach budżetowych.

Przewodnicząca Maria Koc:

Bardzo dziękuję.

Jeszcze pan przewodniczący Piecha. Proszę.

Senator Wojciech Piecha:

Ja mam tylko jedno pytanie do pana senatora Szejnfelda. Jakie będą skutki regulacji przedstawionych w tych pana poprawkach? Ile to będzie nas kosztowało? I jakie zmiany w innych ustawach pociągnie to za sobą? No bo nie wiemy tego, nikt tego nie wyliczył, a pan to przedstawia komisji. Poza tym nie konsultował pan tego ze stroną społeczną. Z nikim nie konsultował pan tej ustawy, może z teściową pana Donalda Tuska, no ale trudno to…

(Przewodnicząca Maria Koc: Bez złośliwości, Panie Senatorze.)

Dobrze. Ja już dziękuję.

Przewodnicząca Maria Koc:

Proszę, Panie Przewodniczący.

Senator Adam Szejnfeld:

Te propozycje były przedmiotem konsultacji, proszę pana. Panie Wiceprzewodniczący, one wynikają właśnie z konsultacji parlamentarnych, które przeprowadzaliśmy na miejscu, na Śląsku. Postulaty te były zgłaszane. Zresztą one nie są niczym nowym, pojawiły się już w debacie sejmowej. Oczywiście pan przewodniczący nie musi tego wiedzieć, nie musiał tego śledzić, ale pan minister o tym wie.

Teraz skutki finansowe. Jeśli dobrze liczę – ale jest wcześnie rano, a szliśmy spać o drugiej, więc mogę się mylić – to jest to wartość 3-tygodniowej kary, jaką państwo polskie będzie płaciło za niewykonywanie tylko 2 wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które ostatnio zapadły w sprawie Polski. No, to jest 3-tygodniowa kara – 150 milionów wobec ponad 8 miliardów z budżetu tego programu. Zresztą, tak jak powiedziałem w debacie, my go nie krytykujemy. Nie wnosimy o jakieś fundamentalne zmiany, nie wnosimy o odrzucenie ustawy. Poprzemy ją, będziemy głosować za, ale zgłosiliśmy poprawki.

Pani Przewodnicząca, wymieniliśmy się poglądami. Myślę, że możemy zagłosować, bo i tak wszystko rozstrzygnie się na sali Senatu.

Przewodnicząca Maria Koc:

Szanowni Państwo, jesteśmy po drugim czytaniu, więc myślę, że to już nie jest czas na szerokie dyskusje. Ostatnie słowo, ostatnie zdanie należy do pana ministra. Potem zamknę dyskusję i przystąpimy do głosowania nad najdalej idącym wnioskiem.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

Szanowni Państwo, ja bym wolał nie przerzucać się argumentami. Proponuję spojrzeć na to tak, że celem jest dostosowanie się do tej polityki klimatycznej, do której możemy mieć krytyczny stosunek. No, ja tego, że tak oceniam politykę klimatyczną Unii Europejskiej, nie ukrywam. Aczkolwiek funkcjonujemy w określonych ramach, mamy do czynienia z określonym stanem i wiekiem aktywów energetycznych. W tym przypadku prowadzimy działania tak, żeby z jednej strony zabezpieczyć w maksymalny sposób podstawy produkcji energii elektrycznej w Polsce, a z drugiej zabezpieczyć byt pracowników w sektorze górnictwa węgla kamiennego.

Co do kar i co do… Pierwsza sprawa jest taka, że my się z tym nie zgadzamy. Nie ma też zgody na zamykanie Turowa. Tam naprawdę wysoka…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panie Przewodniczący, nie…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Wiceprzewodniczący Trzaskowski…

(Przewodnicząca Maria Koc: Szanowni Państwo…)

…domagał się natychmiastowego zamknięcia Turowa.

Z kolei co do skutków…

(Przewodnicząca Maria Koc: Szanowni Państwo…)

…budżetowych, to ja przypomnę, że w czasie, kiedy państwo rządziliście, każdego dnia traciliśmy 24 miliony zł na lewym paliwie.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak. I ukróciliśmy to, kiedy wprowadziliśmy pakiet zwalczający szarą strefę w branży paliw.

(Senator Adam Szejnfeld: Panie Ministrze, 6 lat rządzicie. Odpowiadajcie za siebie, a nie za poprzedni rząd.)

Panie Przewodniczący, ale to pan przywołał utratę środków ze względu na kary, z którymi my się nie zgadzamy.

(Senator Adam Szejnfeld: No, pewnie, że tak…)

A faktem było to, że codziennie do Polski wjeżdżało 600 nielegalnych cystern, na których traciliśmy po 40 tysięcy zł.

(Senator Adam Szejnfeld: I dlatego nie będziecie płacić kar.)

Nie, nie.

(Senator Adam Szejnfeld: Dlatego nie będziecie przestrzegać orzeczeń sądowych.)

Pan przewodniczący odwołał się…

(Senator Adam Szejnfeld: Dlatego będziecie…)

(Przewodnicząca Maria Koc: Proszę o ciszę.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Przewodnicząca Maria Koc: Proszę o ciszę, proszę o ciszę.)

Pan przewodniczący odwołał się do sprawy pozamerytorycznej, więc ja powtarzam: nie zgadzamy się z wyrokiem…

(Senator Adam Szejnfeld: Pozamerytorycznej? Zostałem zapytany o budżet.)

Przewodnicząca Maria Koc:

Zamykam dyskusję.

Szanowni Państwo…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Proszę o ciszę.

(Senator Adam Szejnfeld: …Te pieniądze są.)

Proszę o ciszę.

(Senator Adam Szejnfeld: Mówię choćby o tych karach, których nie będziecie płacić.)

Proszę o ciszę.

Znamy panów racje, a jeszcze długo można by się tak przerzucać argumentami.

Przystępujemy do głosowania.

Ja proponuję, żebyśmy zgodnie z regulaminem przegłosowali wniosek najdalej idący, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z państwa jest za przyjęciem tego wniosku?

(Starszy Sekretarz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Monika Łuniewska: 2 głosy.)

Kto jest przeciw?

(Starszy Sekretarz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Monika Łuniewska: 1 głos.)

Kto się wstrzymał?

(Starszy Sekretarz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Monika Łuniewska: 1 senator.)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Monika Łuniewska: Ktoś nie zamknął…)

Jedna z osób głosujących nie zamknęła ankiety. Proszę oddać głos.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Państwo Senatorowie, ostatnia chwila. Proszę oddać głos.

Cały czas otwarte?

(Senator Adam Szejnfeld: Poszedł na bok.)

Na kawę.

Pani Moniko?

(Starszy Sekretarz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Monika Łuniewska: Tak, już liczę.)

Dobrze.

(Starszy Sekretarz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Monika Łuniewska: Jeszcze 7 sekund.)

Bardzo dziękuję.

Wynik: 6 głosów za, 5 – przeciw, 1 senator się wstrzymał.

Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek zyskał rekomendację naszej komisji.

Pozostałe głosowania w takim razie się nie odbędą.

Senatorem sprawozdawcą będzie pan przewodniczący Piecha?

(Senator Wojciech Piecha: Tak.)

Bardzo dziękuję.

Bardzo państwu dziękuję. Dziękuję, Panie Ministrze. Dziękuję.

(Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki: Dziękujemy.)

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 42)