Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (nr 105), Komisji Infrastruktury (nr 53) w dniu 08-10-2021
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (105.) oraz Komisji Infrastruktury (53.),

w dniu 8 października 2021 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 31. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Infrastruktury Jan Hamerski)

Przewodniczący Jan Hamerski:

Dzień dobry państwu. Witam serdecznie członków połączonych komisji administracji i infrastruktury. Witam serdecznie współpracowników. Witam przedstawicieli kancelarii premiera.

Szanowni Państwo, ponieważ mamy…

Tak patrzę, ale nie widzę na sali osób, które zajmowałyby się działalnością lobbingową. Sami członkowie komisji i osoby współpracujące z nami.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 31. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw

Szanowni Państwo, na posiedzeniu plenarnym spłynęły poprawki, poprawki senatora Tyszkiewicza. Państwo otrzymaliście te materiały.

Może w trakcie zapoznawania się przez państwa z tymi poprawkami pani dyrektor byłaby uprzejma – i pani mecenas, oczywiście – do nich się odnieść.

Może pani mecenas oceni je króciutko pod względem legislacyjnym, takim, czy one spełniają wymagania?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo, poprawki, które zostały wniesione, rozszerzają zakres materii, która została przesłana Senatowi z Sejmu, niemniej jednak zachowują one kierunek proponowanych zmian.

Przewodniczący Jan Hamerski:

Dziękuję bardzo, Pani Mecenas.

Pani Dyrektor?

Dyrektor Departamentu Regulacji Cyfrowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Magdalena Witkowska-Krzymowska:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Szanowni Państwo! Panie i Panowie Senatorowie!

Odnosząc się do tych proponowanych poprawek… Jeśli chodzi o poprawkę pierwszą, to chcielibyśmy podkreślić, że zawsze pozytywnie podchodzimy do wszelkich propozycji zmian zmierzających do elektronizacji i automatyzacji procesów. Przy czym, jeżeli chodzi o tę konkretną poprawkę, to termin wejścia w życie proponowanej zmiany – to 2 czerwca 2022 r. – jest w naszej ocenie zbyt krótki na przeprowadzenie niezbędnych wdrożeniowych działań organizacyjno-technicznych, które umożliwią integrację wskazanych w tym przepisie wszystkich podmiotów z usługą sieciową, jaka jest udostępniana przez ministra cyfryzacji. Aktualnie prowadzone są prace integracyjne – one są już na ukończeniu – z ZUS i KRUS, jednak wprowadzenie tych zmian w taki sposób, żeby zakończyć też prace integracyjne z wszystkimi innymi podmiotami, wymagałoby na pewno wydłużenia vacatio legis. Dodatkowo chciałabym jeszcze zwrócić na coś uwagę, jeżeli chodzi o analizę brzmienia tego przepisu. Jeżeli miałby się pojawić w nim notariusz, tak jak zostało to zaproponowane, to wydaje się, że docelowo bardziej zasadnym sformułowaniem byłoby takie, że mówimy tu o notariuszach w zakresie niezbędnym do dokonywania czynności notarialnych, a nie do prowadzenia postępowań. I jeszcze coś ewentualnie do rozważenia – jeżeli ta decyzja dotycząca wprowadzenia do przepisu notariuszy zostałaby potwierdzona, to warto byłoby też wskazać tam ich zastępców, dlatego że również zastępcy notariuszy wykonują czynności notarialne. Tak że, konkludując, powiem tak: jeżeli chodzi o poprawkę pierwszą, to przede wszystkim ze względu na termin wejścia w życie w tej chwili nie rekomendujemy jej, opiniujemy negatywnie. Z kolei jeżeli chodzi o poprawkę drugą i trzecią, które, jak wskazano, należy przegłosować łącznie, to tutaj opinia jest pozytywna. Bardzo dziękuję.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Przewodniczący Jan Hamerski: …Bliżej mikrofonu i powtórzyć.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Jasne. Oczywiście konkluzję, tak?

(Przewodniczący Jan Hamerski: Tak, tak.)

Jeżeli chodzi o konkluzję, to jest taka: poprawka pierwsza – opinia negatywna, poprawki druga i trzecia – pozytywna.

Przewodniczący Jan Hamerski:

Dziękuję bardzo.

Ponieważ jest wnioskodawca, to może króciutko zechciałby się odnieść.

Senator Wadim Tyszkiewicz:

Szanowni Państwo, te 3 poprawki są istotne. One wynikają z tego, że środowiska samorządowe, organizacje samorządowe z takimi wnioskami wystąpiły. Byłem w ścisłym i bliskim kontakcie z kierownikami urzędów stanu cywilnego. Rozumiem ministerstwo, że było może za mało czasu, ale ja zagłosuję za, oczywiście, dlatego że może do czasu rozpatrzenia tych poprawek w Sejmie państwo dojdziecie do wniosku, że jednak uda się to zrobić. Rozmawiałem z ministrami, czyli byłem w ścisłym kontakcie. Przyznam szczerze, że nawet ta ostatnia poprawka, dotycząca finansowania, jak gdyby… Ostatecznie ona zmierza do tego, że urzędy stanu cywilnego dostaną pieniądze, krótko mówiąc. I tu chciałbym podziękować przede wszystkim Ministerstwu Cyfryzacji, bo byłem w kontakcie z ministrami i do ostatniego momentu negocjowaliśmy to, ustalaliśmy te poprawki. I udało się to zrobić, że tak powiem, 5 minut przed dwunastą. Jeżeli one wejdą w życie, to w samorządach, w urzędach stanu cywilnego będzie – proszę mi uwierzyć – naprawdę wielka radość, bo przez wiele lat nie udało się tego zrobić, a teraz zrobiliśmy to tak naprawdę w ciągu jednego dnia. Tak więc ja rekomenduję jednak zagłosowanie za 3 poprawkami. Jeżeli ta jedna poprawka odpadnie w Sejmie, bo uznacie państwo, że nie zdążycie, bo rzeczywiście tego czasu było mało, to trudno. Ale wszystkie te poprawki są potrzebne. To poprawki, na które czekają samorządy, czekają urzędy stanu cywilnego, i mam nadzieję, że one jednak wejdą w życie. Tak jak powiedziałem, przyjęcie tych dwóch to już będzie wielki sukces. Gdyby się udało przyjąć trzy, to byłby jeszcze większy sukces. Jeszcze raz powtórzę: rekomenduję, żeby zagłosować za wszystkimi 3 poprawkami. Jeżeli w Sejmie państwo dojdą do wniosku, że warto je poprzeć, to wtedy one uzyskają akceptację. Tego czasu będzie troszeczkę więcej. Wszystkie 3 poprawki są bardzo potrzebne i oczekiwane przez samorząd. Dziękuję.

Przewodniczący Jan Hamerski:

Dziękuję.

Szanowni Państwo Senatorowie, czy mają państwo jeszcze jakieś pytania?

(Głos z sali: Głosujemy.)

Jeżeli nie ma pytań, to przystępujemy do głosowania.

Szanowni Państwo, pierwszy wniosek, nad którym głosujemy, to wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Następnie głosujemy nad poprawką nr 1. Poprawki nr 2 i 3 zgodnie z zaleceniami pani mecenas przegłosujemy łącznie.

Pierwszy wniosek, tj. wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za przyjęciem tej ustawy?

(Głos z sali: 1 głos za na sali.)

Kto jest przeciw?

(Głos z sali: 12 głosów przeciw.)

Kto się wstrzymał?

(Głos z sali: 1 senator na sali się wstrzymał.)

1 za, 12 – przeciw, 1…

(Głos z sali: Jeszcze zdalni.)

A, jeszcze zdalni, przepraszam.

(Głos z sali: 2 głosy za, 12 – przeciw, 2 senatorów się wstrzymało.)

W sumie 2 głosy za, 12 – przeciw, 2 się wstrzymało.)

Szanowni Państwo, przystępujemy do głosowania nad poprawką nr 1.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki?

(Głos z sali: 10 głosów na sali za.)

10 za. Kto jest przeciw?

(Głos z sali: Nie widzę…)

Kto się wstrzymał?

(Głos z sali: 4 senatorów się wstrzymało.)

A teraz zdalni.

(Głos z sali: W sumie 10 głosów za, 2 – przeciw, 4 senatorów się wstrzymało.)

W sumie 10 głosów za, 2 – przeciw, 4 senatorów się wstrzymało.

Dziękuję bardzo.

I przystępujemy do głosowania nad poprawkami nr 2 i 3. Przegłosujemy je łącznie.

Kto jest za przyjęciem tych poprawek?

(Głos z sali: 14 głosów na sali za, jednogłośnie.)

Na sali wszyscy byli jednogłośnie za, czyli nie ma głosów przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Zdalni?

(Głos z sali: Jednogłośnie, w sumie 16 za.)

Poprawki zostały przyjęte jednogłośnie, 16 głosami za.

(Głos z sali: Teraz sprawozdawca…)

Już nie musimy głosować nad ustawą z poprawkami?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie, nie trzeba.

Szanowni Państwo, dziękuję serdecznie.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, tak.

Dziękuję panu przewodniczącemu, dziękuję państwu.

A co do sprawozdawcy, to proponuję, żeby była nim, jak dotąd, pani senator Halina Bieda.

Czy wyraża zgodę?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Jest akceptacja ze strony połączonych komisji.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 09)