Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 54) w dniu 18-06-2021
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (54.)

w dniu 18 czerwca 2021 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 26. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 05)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Maria Koc)

Przewodnicząca Maria Koc:

Szanowni Państwo, witam państwa bardzo serdecznie na posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Zebraliśmy się, Szanowni Państwo, aby ustosunkować się do poprawek zgłoszonych w trakcie drugiego czytania do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Witam bardzo serdecznie wszystkich państwa senatorów. Witam bardzo serdecznie pana ministra Marka Niedużaka z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Witamy, Panie Ministrze, cieszymy się, że jest pan z nami dzisiaj osobiście.

Szanowni Państwo, informuję, że posiedzenie komisji jest transmitowane w internecie.

Proszę o informację, czy na sali znajdują się osoby wykonujące zawodową działalność lobbingową w rozumieniu ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Zaraz powitam pana ministra. Dobrze.

Nie widzę zgłoszeń.

Chciałabym bardzo serdecznie powitać, bo jest z nami również – zdalnie, no właśnie – pan minister Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, sekretarz stanu. Panie Ministrze, witamy pana bardzo serdecznie. Ja tutaj zapatrzyłam się na pana ministra Niedużaka, który jest osobiście, i umknęło mi, że pan minister jest z nami, jest obecny zdalnie. Tak że witamy pana bardzo serdecznie. Witamy wszystkich gości, wszystkich państwa senatorów.

I teraz, Szanowni Państwo, chciałabym zapytać: czy mamy kworum?

(Głos z sali: Tak.)

Mamy kworum. Dobrze. Możemy podejmować decyzje.

Szanowni Państwo, nie będę odczytywała tych wszystkich formułek, że państwo senatorowie są podłączeni w sposób skuteczny do internetu, tak, że będą mogli państwo brać udział w głosowaniu. Gdybyście państwo chcieli zabrać głos, to bardzo proszę o zgłoszenie tego. I gdyby, Szanowni Państwo, były jakieś problemy, to macie państwo do dyspozycji specjalny numer telefonu.

Kworum mamy, Drodzy Państwo, więc przystępujemy do pracy nad poprawkami. Poprawek jest trzydzieści kilka. Wiem, że niektóre będą wycofane. Czekamy na wnioskodawców, za chwilę na pewno się pojawią. Nad częścią poprawek będziemy głosować łącznie.

Może w tym momencie oddam głos pani legislator.

Bardzo proszę.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Jest pan senator Kwiatkowski, który zechce jedną czy kilka poprawek wycofać, ale może teraz pani legislator.

Bardzo proszę.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Pani Przewodnicząca! Szanowni Państwo!

Czy komisja życzy sobie, żeby każdą poprawkę wyjaśnić, czy…?

(Przewodnicząca Maria Koc: Ja myślę, że pokrótce…)

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Pani Przewodnicząca, ja zadam pytanie: które z poprawek, które zgłosiłem, w ocenie Biura Legislacyjnego przekraczają zakres materii ustawowej? Wszystkie te poprawki chcę wycofać.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Na pewno poprawka nr 21, która… Tu chodzi o poprawki, które zgodnie z zasadami wykraczają poza zakres ustawy przekazanej przez Sejm. I to będzie tak: poprawka nr 21, poprawka nr 23 i poprawka nr 25… Jeszcze chwileczkę… Wydaje się, że to są tylko te poprawki.

Przewodnicząca Maria Koc:

Proszę, Panie Senatorze.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Przepraszam, Pani Marszałek, ale staram się ułatwiać, jak mogę, żeby było mniej pracy. No więc jeszcze w przypadku poprawek nr 28 i 29 będę prosił o opinię pana ministra Niedużaka, a później, po przedstawieniu tej opinii, jedną z tych poprawek też wycofam.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dobrze. Do tych poprawek dojdziemy.

Czy pan senator Bury również pragnie zabrać głos w tej sprawie? Pytam, bo wiem, że pan też chce wycofać którąś z poprawek.

(Senator Jacek Bury: Tak.)

To proszę, Panie Senatorze, oddaję panu głos.

Senator Jacek Bury:

Pani Przewodnicząca! Wysoka Komisjo!

Ja chciałbym wycofać moje poprawki, nr 5 i 27 w zestawieniu.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dobrze, zrozumiałam. Wycofuje pan poprawkę nr 5 i 27. Dobrze. To od razu je wykreślamy.

(Senator Jacek Bury: Dziękuję.)

I jeszcze pan przewodniczący Szejnfeld pragnie wycofać jakąś poprawkę. Od razu nam się robi mniej materiału do głosowania.

Proszę, Panie Przewodniczący.

Senator Adam Szejnfeld:

Proszę zwrócić uwagę, jak ponad podziałami merytorycznymi współpracujemy od samego rana i są już dwa wnioski o wycofanie. Ja też się do tego dołączę.

Właśnie odnosząc się, Panie Senatorze Kwiatkowski, do poprawek do nr 28 i 29, chciałbym powiedzieć, że one mają absolutnie identyczny cel, absolutnie identyczną ideę i różnią się, bardzo delikatnie, treścią. Przeanalizowałem tę treść i dochodzę do wniosku, że poprawka nr 28… zresztą ja kilka wersji tej poprawki przygotowywałem, i to jest jedna z tych wersji, potem ona ewaluowała w treść, która jest w poprawce nr 29. I po konsultacjach, także z panem ministrem, wydaje mi się, że w poprawce nr 28 jest lepiej zapisana idea i cel, o który mi chodzi. W związku z tym ja, żeby też nie było już przedłużania dyskusji, wycofam poprawkę nr 29 na rzecz poprawki – i tę popieram – nr 28.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dobrze. Poprawka nr 29 wycofana.

Tak, Panie Senatorze?

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Pani Marszałek, ja żeby ułatwiać pracę… Gdyby się okazało, że pan minister Niedużak też powie, że wydaje mu się, że lepiej jest sformułowana poprawka nr 28, to ja też się wycofam z poprawki nr 29 i wtedy jej w ogóle nie będzie. Zgłaszaliśmy poprawki tożsamościowe w treści, ja i pan senator Szejnfeld.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dobrze.

To teraz tylko formalnie…

(Senator Kazimierz Kleina: Jednym słowem, pan minister Niedużak…)

Proszę, Panie Ministrze.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak:

Skoro teraz jest jak gdyby szansa, żeby zmniejszyć tę liczbę ogólnie przegłosowywanych poprawek, to ja powiem tak, ja w pełni chcę też poprzeć to, o czym powiedział pan senator Szejnfeld: one faktycznie są bardzo podobne, a z perspektywy Skarbu Państwa, one są wręcz, powiedziałbym, tożsame. Jednak jest pewna różnica, która już nie z perspektywy Skarbu Państwa, ale samych zainteresowanych stron, ma znaczenie. To jest ta kwestia, że w tej poprawce nr 29 jest też przesłanka w postaci przedłużenia obowiązywania umowy wprost wysłowiona, co powoduje, że to może być trochę trudniej stosowane w takich sytuacjach, w których między stronami to jest okoliczność sporna, a to bywa okoliczność sporna między stronami. No więc rzeczywiście ta wersja, która jest obecnie pod nrem 28, ona jest bez tego elementu. Druga różnica dotyczy już bardziej, powiedziałbym, techniki legislacyjnej. Ale ta pierwsza to jest taka, że tak powiem, najtwardsza różnica, najbardziej wyraźna, dzięki czemu, jak mi się wydaje, poprawka nr 28 jest po prostu lepsza.

Tak że jak będę prezentował stanowisko rządu, to właśnie w odniesieniu do tej dwudziestej ósmej z pełnym przekonaniem będę mógł wyrazić pozytywne stanowisko. Dziękuję.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dobrze, czyli rozumiemy, że poprawka nr 28 zostaje i będzie miała…

(Senator Kazimierz Kleina: Ja dziękuję za rekomendację poprawki dwudziestej ósmej.)

…będzie miała akceptację pana ministra.

Szanowni Państwo…

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Pani Marszałek, to żeby formalności stało się zadość, wycofuję się z poprawki nr 29.)

Czyli dwudziesta dziewiąta została wycofana, obaj panowie senatorowie wnioskodawcy ją wycofali.

Ja tylko jeszcze formalnie zadam pytanie: czy ktoś z państwa senatorów pragnie przejąć te wycofane poprawki? Nie widzę zgłoszeń. Dziękuję.

Szanowni Państwo, teraz poproszę panią mecenas, żeby bardzo tak króciutko przedstawiła te poprawki, nad którymi będziemy głosować. I od razu będę pytała panów ministrów o stanowisko strony rządowej i będziemy głosować.

Bardzo proszę, Pani Legislator.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawki nr 1, 2, 3, 9, 10, 11, 12, 13, 14 i 16 mają na celu określenie formy, w jakiej ma następować odmowa przyznania pomocy, oraz organu odwoławczego.

Poprawka nr 30 ma na celu umożliwienie weryfikacji przez organ odwoławczy odmowy przyznania pomocy na podstawie wniosków złożonych do 28 lutego 2021 r. Ja tylko muszę dodać, że ona częściowo wykracza poza materię ustawy, jeżeli chodzi o dodawanie treści w art. 15g i 15gga. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dziękuję.

Panowie Ministrowie, jakie jest panów stanowisko do tych poprawek?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy:

Stanowisko rządu jest negatywne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Rozumiem.

Dobrze, to poddajemy poprawki pod głosowanie.

Kto z państwa jest za przyjęciem poprawek nr 1, 2, 3, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16 i 30? (7)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 7 – za, 6 – przeciw, nikt się nie wstrzymał.)

Czyli poprawki zyskały akceptację.

Kolejna poprawka.

Bardzo proszę, Pani Legislator.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Kolejna poprawka to jest poprawka nr 4, ona ma na celu usunięcie z ustawy kompetencji dla właściwego ministra do określenia innego terminu do składania wniosków o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy niż termin wskazany w ustawie w przypadku przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na terenie jednostek systemu oświaty.

Przewodnicząca Maria Koc:

Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy:

Negatywne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Negatywne. Dobrze.

Głosujemy.

Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki? (7)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 7 – za, 6 – przeciw, nikt się nie wstrzymał.)

Poprawka uzyskała akceptację Wysokiej Komisji. Dziękuję bardzo.

Kolejna poprawka

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Kolejna poprawka, nr 6, ma na celu objęcie przepisem wszystkich umów najmu powierzchni handlowej.

Przewodnicząca Maria Koc:

Panie Ministrze?

Proszę, pan minister Niedużak.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak:

Ja bardzo krótko. No, tutaj wolałbym się nie przychylać, tak że tu stanowisko jest negatywne. Dlatego że ta data to jest data pierwszego lockdownu i tutaj wolą ustawodawcy było to, aby objąć tą jednak dosyć wyjątkową regulacją te umowy, które zostały zawarte przed lockdownem. No, wtedy siłą rzeczy ktoś jak gdyby nie mógł mieć w głowie tego, co się może wydarzyć, natomiast już po lockdownie liczymy na to, że tutaj swoboda umów i wiedza o tych nadzwyczajnych okolicznościach powinny pozwolić jakoś dostosować te umowy do tych warunków. Tak że stanowisko jest negatywne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dobrze.

Pan senator Szejnfeld.

Senator Adam Szejnfeld:

Słowo wyjaśnienia, bo może z tego zdania pani legislator nie wynika sedno idei tej poprawki. Mianowicie chodzi o to, żeby wszyscy najemcy byli traktowani równo, bez względu na to, kiedy podpisali umowę, więc nie dzień podpisania umowy ma mieć znaczenie, ale fakt lockdownu i zakazu działalności gospodarczej. No, to jest chyba oczywiste. Zwłaszcza, że przed pierwszym lockdownem nikt nie był w stanie powiedzieć, czy będą następne, mało tego, były deklaracje, i to rządowe deklaracje, że już jest po pandemii i że nie ma się czego bać. W związku z tym ta data nie powinna funkcjonować. Dziękuję.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dobrze. Stanowisko rządu jest negatywne.

Dziękujemy panu przewodniczącemu za dopowiedzenie i teraz głosujemy.

Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki nr 6? (6)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał? (1)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 6 – za, 6 – przeciw, 1 osoba się wstrzymała.)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Następna poprawka.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawki nr 7, 8, 15, 17 i 20 mają na celu usunięcie zawężenia pomocy określonej w przepisie do podmiotów prowadzących sprzedaż na terenie jednostek systemu oświaty, ale prowadzących działalność oznaczoną kodem PKD jako przeważającej działalności.

Przewodnicząca Maria Koc:

Bardzo dziękuję.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Za chwileczkę.

Panie Ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy:

Stanowisko rządu jest negatywne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Negatywne. Dobrze.

Pan przewodniczący Szejnfeld.

Senator Adam Szejnfeld:

Tu też zdanie uzupełnienia, bo z samej treści być może nie każdy wie, o co chodzi. Tu chodzi o sklepiki szkolne i doprecyzowanie przepisów na korzyść prowadzących sklepiki szkolne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Bardzo dziękuję.

Stanowisko rządu negatywne. I teraz…

Pan przewodniczący.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Jeśli można też zabrać głos… Ja chciałbym bardzo gorąco poprzeć pana senatora. Miałem spotkanie z przedstawicielami tego środowiska, myślę, że rząd po prostu aż tak szczegółowo tego nie analizował, a będą problemy interpretacyjne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dobrze. Bardzo dziękuję.

Szanowni Państwo, głosujemy.

Kto z państwa jest za przyjęciem tych poprawek? (7)

(Głos z sali: Stanowisko rządu…)

Stanowisko rządu jest negatywne.

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 7 – za, 6 – przeciw, nikt się nie wstrzymał.)

Poprawki uzyskały poparcie Wysokiej Komisji.

Proszę, Pani Legislator.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Następna poprawka to jest poprawka nr 18. Ona ma charakter redakcyjny.

Przewodnicząca Maria Koc:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy:

Pozytywnie oceniamy.

Przewodnicząca Maria Koc:

Bardzo dziękuję.

Kto z państwa jest za poprawką nr 18? (13)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 13 – za, jednogłośnie.)

Poprawka zyskała akceptację Wysokiej Komisji.

Proszę, Pani Legislator.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 19 ma charakter redakcyjny.

Przewodnicząca Maria Koc:

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy:

Pozytywne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dziękuję, Panie Ministrze.

Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki nr 19? (12)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 12 – za, jednogłośnie.)

Bardzo dziękuję.

Poprawka zyskała akceptację Wysokiej Komisji.

Pani Legislator?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Nad poprawką nr 20 było głosowanie, poprawka nr 21 została wycofana.

Poprawki nr 22, 24 i 31 mają na celu skreślenie nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o instytutach badawczych.

Przewodnicząca Maria Koc:

Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy:

Negatywne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Negatywne. Głosujemy.

Kto z państwa jest za przyjęciem tych poprawek? (7)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 7 – za, 6 – przeciw, nikt się nie wstrzymał.)

Poprawki zyskały akceptację. Dziękuję bardzo.

Kolejna poprawka, Pani Legislator.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Następna poprawka, nr 26, zmierza do uzależnienia od zgody podróżnego wydłużenia okresu realizacji vouchera.

Przewodnicząca Maria Koc:

Jakie jest stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy:

Negatywne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Dziękuję. Głosujemy.

Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki nr 26? (8)

Kto jest przeciw? (5)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 8 – za, 5 – przeciw, nikt się nie wstrzymał.)

Poprawka zyskała akceptację Wysokiej Komisji. Dziękuję bardzo.

Proszę bardzo, Pani Legislator.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Poprawka nr 28 ma na celu doprecyzowanie przepisu przejściowego w zakresie zobowiązań najemców powierzchni handlowych oraz trybu uchylenia się od skutków prawnych oferty.

Przewodnicząca Maria Koc:

Strona rządowa jest za. Czy tak?

Panie Ministrze?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak:

Stanowisko jest pozytywne.

Proszę mi tylko pozwolić… Chciałbym podziękować wszystkim senatorom, którzy nad tym pracowali. Proszę mi wybaczyć, ale wymienię w kolejności alfabetycznej: pan senator Kleina, pan senator Kwiatkowski, pan senator Piecha i też pan senator Szejnfeld dzisiaj… Bardzo dziękuję, bo to jest – uważam – owoc świetnej współpracy. Bardzo dziękuję.

Stanowisko oczywiście jest pozytywne.

Przewodnicząca Maria Koc:

Bardzo dziękuję.

Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki nr 28? (12)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę o podanie wyników głosowania.

(Starszy Sekretarz w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Monika Łuniewska: 12 – za, jednogłośnie.)

12 głosów za. Poprawka nr 28 uzyskała akceptację Wysokiej Komisji.

Bardzo proszę, Pani Legislator.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Przegłosowaliśmy wszystkie poprawki.

Przewodnicząca Maria Koc:

Przegłosowaliśmy wszystkie poprawki.

Dobrze. To teraz wybór senatora sprawozdawcy.

Czy pan przewodniczący Szejnfeld?

(Senator Adam Szejnfeld: Tak, dziękuję.)

Bardzo dziękuję, Panie Przewodniczący.

W takim razie, Szanowni Państwo, zamykam nasze posiedzenie.

Bardzo szybko poszło nam. Bardzo dziękuję, bardzo dziękuję panom ministrom. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 24)