Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 70) w dniu 12-05-2021
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (070.)

w dniu 12 maja 2021 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Umowy o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym, sporządzonej w Brukseli dnia 11 kwietnia 2014 r. (druk senacki nr 376, druki sejmowe nr 1031 i 1083).

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 06)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Bogdan Klich)

Przewodniczący Bogdan Klich:

Dzień dobry.

Rozpoczynamy siedemdziesiąte posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Umowy o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym, sporządzonej w Brukseli dnia 11 kwietnia 2014 r. (druk senacki nr 376, druki sejmowe nr 1031 i 1083)

Będzie ono poświęcone rozpatrzeniu ustawy o ratyfikacji Umowy o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym, sporządzonej w Brukseli dnia 11 kwietnia 2014 r.

Po wczorajszym maratonie, który mieliśmy wspólnie z Komisją Budżetu i Finansów Publicznych, a właściwie po wysłuchaniu uwag ze strony organizacji samorządowych, ekologicznych, pozarządowych, organizacji przedsiębiorców, pracodawców, pracobiorców oraz lekarzy i środowiska pozarządowego… Mam na myśli organizacje pozarządowe, czyli NGOs. Po wczorajszym maratonie dzisiejsze posiedzenie powinno być krótkie.

Ustawę ratyfikacyjną przedstawi nam pan minister Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Witam pana ministra wraz z zespołem.

Jest z nami także pan Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Gdyby były jakiekolwiek pytania do pana ministra… Pan minister jest obecny zdalnie.

Jest kworum, w związku z tym możemy zacząć procedować ustawę ratyfikacyjną.

Bardzo proszę, Panie Ministrze, o zabranie głosu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Wysoka Komisjo!

Polskę i Chorwację łączą silne więzi natury politycznej, kulturowej, gospodarczej, a także wojskowej. W podobny sposób postrzegamy procesy międzynarodowe w sferze regionalnej i globalnej. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, co stało się podstawą rozwijania dwustronnych relacji w tym zakresie. Naturalną konsekwencją przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej jest jej udział w Europejskim Obszarze Gospodarczym, co wynika z art. 128 porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którego stroną jest Unia Europejska oraz jej państwa członkowskie, a zatem również Polska. Uczestnictwo to nie ma jednak charakteru automatycznego i uzależnione jest od wejścia w życie niniejszej umowy. Pragnę przy tym zaznaczyć, że jak dotychczas umowa ta jest stosowana na zasadzie porozumienia o jej wykonywaniu.

W Europejskim Obszarze Gospodarczym uczestniczy 26 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz 3 kraje porozumienia o europejskiej strefie wolnego handlu, czyli Islandia, Lichtenstein i Norwegia. Te 3 państwa objęte są rynkiem wewnętrznym Unii, nie są jednak jej członkami, a zatem nie mają wpływu na treści wiążących Unię aktów prawnych.

Istotą umowy jest wprowadzenie zmian do porozumienia w Europejskim Obszarze Gospodarczym wynikających z traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej. Zmiany te mają w zdecydowanej większości charakter techniczny. Wiązanie się przez Rzeczpospolitą podlegającą ratyfikacji umową nie wymaga wprowadzenia zmian w prawie polskim i nie spowoduje bezpośrednich obciążeń finansowych dla naszego budżetu.

Wybór trybu związania się umową w drodze ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie wynika z faktu, że umowa ta dotyczy spraw uregulowanych w ustawie – art. 89 ust. 1 pkt 5 konstytucji. Przewiduje ona m.in. wzrost kwot bezcłowych na niektóre importowane towary. Na tej samej podstawie prawnej ratyfikowane było porozumienie w sprawie udziału Polski i innych państw w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Umowa ma charakter mieszany, zatem jej wejście w życie wymaga wyrażenia zgody na związanie się nią przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Zgodę taką wyraziły już 3 wspomniane przeze mnie państwa należące do EFTA.

Szanowny Panie Przewodniczący, Wysoka Komisjo, dziękuję za uwagę i wnoszę o przyjęcie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Bogdan Klich:

Dziękuję również.

Czy ktoś z państwa, panów i pań senatorów, ma jakiekolwiek pytania bądź uwagi do umowy lub do prezentacji pana ministra? Nie widzę chętnych.

Chorwacja jest nie tylko ważnym punktem na turystycznej mapie Polaków, ale też bardzo istotnym partnerem, jeśli chodzi o 2 organizacje międzynarodowe, w których się znajdujemy, tzn. NATO i Unię Europejską. Gwarantuje bezpieczeństwo…

(Senator Kazimierz Kleina: Panie Przewodniczący, nie słychać pana.)

Jest na południowej flance bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest istotnym partnerem gospodarczym w Unii Europejskiej. Znamy jej otwartość na innych partnerów, w tym na Polskę. I z politycznego, i z ekonomicznego, a także, jak pan minister słusznie zauważył, z militarnego punktu widzenia stosunki pomiędzy Warszawą a Zagrzebiem należą do jednych z najbardziej znaczących w obu organizacjach.

Wydaje się, że ta ustawa ratyfikacyjna winna być poparta przez komisję i przez Senat w całości, w związku z tym chciałbym zapytać panie i panów senatorów, kto jest za poparciem…

(Senator Kazimierz Kleina: Panie Przewodniczący, czy nie powinniśmy formalnie zapytać pani mecenas, czy nie ma jakichś uwag legislacyjnych?)

Formalnie tak.

Bardzo proszę.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aldona Figura:

Bardzo dziękuję.

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Biuro Legislacyjne nie zgłasza uwag. Dziękuję.

Przewodniczący Bogdan Klich:

Byłem co do tego przekonany, ale formalności stało się zadość. Dziękuję, Panie Senatorze, za przypomnienie.

Chciałbym w związku z tym zapytać w tej chwili już bez żadnych wątpliwości legislacyjnych, kto z pań i panów senatorów jest za rekomendowaniem Senatowi przyjęcia ustawy o ratyfikacji Umowy o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym. (4)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Komisja rekomenduje Wysokiemu Senatowi pozytywne rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Umowy o udziale Republiki Chorwacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym, sporządzonej w Brukseli 11 kwietnia 2014 r.

Pozostaje nam wybrać senatora sprawozdawcę.

Czy pan senator Kazimierz Kleina zechciałby być sprawozdawcą tej ustawy?

(Senator Kazimierz Kleina: Panie Przewodniczący, pan tak pięknie mówi o relacjach między Polską a Chorwacją oraz między Polską, Unią Europejską a Chorwacją, że wydaje mi się, że pan to doskonale zrobi. Ja bym proponował, żeby pan przewodniczący był sprawozdawcą, ponieważ ja mam jeszcze inne obowiązki w tym czasie jako szef komisji budżetowej i mogłoby mi się nie udać ich zrealizować.)

Nie bardzo przewodniczącemu wypada być sprawozdawcą i zabierać głos innym senatorom, w związku z tym chcę zapytać pana senatora Szweda, czy zechciałby być sprawozdawcą.

(Senator Aleksander Szwed: Panie Przewodniczący, uczestniczę w trybie zdalnym, ale jeżeli mogę być sprawozdawcą, to oczywiście wyrażam zgodę.)

Bardzo dziękuję.

W takim razie chcę zapytać komisję, czy są jakieś inne kandydatury, czy też możemy zgłosić, przyjąć kandydaturę pana wiceprzewodniczącego Aleksandra Szweda na sprawozdawcę naszej komisji?

(Senator Kazimierz Kleina: To jest bardzo dobra kandydatura.)

To jest bardzo dobra kandydatura. Sprawozdawcą komisji w tej sprawie będzie pan senator Aleksander Szwed.

Dziękuję państwu.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 15)