Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Zdrowia (nr 28) w dniu 28-10-2020
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Zdrowia (28.)

w dniu 28 października 2020 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosku w sprawie powołania zespołu doradców komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 11 minut 38)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Beata Małecka-Libera)

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Dzień dobry.

Otwieram posiedzenie Komisji Zdrowia.

Chciałabym potwierdzić, czy jest kworum.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękuję bardzo.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosku w sprawie powołania zespołu doradców komisji

Szanowni Państwo, zwołałam posiedzenie Komisji Zdrowia, ponieważ chciałabym, abyśmy w gronie senatorów Komisji Zdrowia podjęli decyzję o możliwości powołania zespołu ekspertów, ekspertów, którzy będą nam pomagali, doradzali, służyli swoim doświadczeniem w pracach w Komisji Zdrowia i zdrowia publicznego. Obecnie ze względu nie tylko na trwającą epidemię koronawirusa, ale także na szereg innych wyzwań, jakie pojawiają się w ochronie zdrowia, potrzebujemy wsparcia eksperckiego. Zgodnie z Regulaminem Senatu, jeśli chcemy powołać zespół ekspertów, senatorowie Komisji Zdrowia muszą podjąć uchwałę w tej sprawie. Po podjęciu uchwały będę mogła skierować tę uchwałę do Prezydium Senatu.

Szanowni Państwo Senatorowie, lista osób, którą przeczytam – osób, które wyraziły zgodę na to, aby wspierać nas swoim doświadczeniem i wiedzą – jest listą otwartą. To nie jest tak, że w przypadku bardzo szczegółowych tematów, którymi komisja będzie się zajmowała, nie będziemy mogli poprosić kolejnej osoby o wsparcie i podzielenie się jej doświadczeniem. Dlatego też proszę państwa o to, abyście przyjęli w dobrej wierze tę listę osób, którą za chwilę przedstawię. To są osoby, z którymi rozmawiałam i które wyraziły na taką współpracę zgodę. Jeżeli będzie potrzeba zaproszenia do współpracy dodatkowej osoby, żeby nas wspierała, to taka możliwość istnieje.

Chciałabym państwu przeczytać uchwałę z dnia 28 października 2020 r.

„Komisja Zdrowia na podstawie §2 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 49 Prezydium Senatu z dnia 17 listopada 1995 r. w sprawie zasad organizowania doradztwa na rzecz Senatu i jego organów składa do Prezydium Senatu wniosek o powołanie zespołu doradców z zakresu ochrony zdrowia przy Komisji Zdrowia w składzie: prof. Jerzy Duszyński – prezes Polskiej Akademii Nauk, profesor w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN; prof. Zbigniew Gaciong – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr hab. Christoph Sowada – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kierownik programu doktorskiego w dyscyplinie nauki o zdrowiu; dr hab. inż. Zbigniew Karaczun – profesor w Katedrze Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie; prof. dr n. med. Bolesław Samoliński – kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych WUM, a także przewodniczący Rady Ekspertów przy Rzecznika Praw Pacjenta; prof. Robert Flisiak – prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych; prof. dr n. med. Cezary Szczylik – onkolog, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Europejskie Centrum Zdrowia Otwock; Maciej Bogucki – dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityki w Ochronie Zdrowia w Warszawie, ekspert do spraw strategii i organizacji systemów ochrony zdrowia; Marcin Pakulski – specjalista zdrowia publicznego, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia; Michał Czarnuch – prawnik, szef praktyki Life Sciences w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka; Anna Majszczyk – finansistka; Artur Białoszewski – ekonomista, specjalista epidemiologii, członek Rady Sanitarno-Epidemiologicznej”.

Poddaję pod głosowanie…

(Głos z sali: Są 2 zgłoszenia do zabrania głosu.)

Do zabrania głosu, tak?

(Głos z sali: Tak.)

Proszę bardzo.

Senator Wojciech Konieczny:

Dzień dobry.

Witam, Pani Przewodnicząca, Panie Marszałku, Szanowni Państwo.

Chcę zgłosić jeszcze 1 osobę, pana dyrektora Władysława Perchaluka – jest to dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, szpitala, który praktycznie jest szpitalem zakaźnym. Sądzę, że w dzisiejszych czasach jego głos, jego doświadczenie jest bardzo potrzebne w pracach tego zespołu. Sądzę, że uzupełnienie przedstawionej listy o lekarza praktyka, przewodniczącego Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, czyli człowieka zorientowanego, działającego od wielu lat w tym systemie i w obecnych okolicznościach… Sądzę, że jego udział w tym zespole byłby bardzo wskazany. Zgłaszam tylko 1 osobę, bo inicjatywa jest realizowana szybko, nagle… Bardzo prosiłbym o uwzględnienie tego kandydata.

(Przewodnicząca Beata Małecka-Libera: Panie Senatorze, mam do pana jedno pytanie: czy pan doktor, pan dyrektor wyraził zgodę?)

Tak. Rozmawiałem z nim przed posiedzeniem komisji i, jak powiedziałem, wyraził zgodę.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Dobrze. Dziękuję bardzo.

(Głos z sali: Senator Chybicka się zgłaszała…)

Proszę bardzo, pani senator Chybicka.

Senator Alicja Chybicka:

Pani Przewodnicząca! Szanowni Państwo!

Dosyć nagle powołujemy ten zespół ekspertów. Wydaje mi się, że to powinno być wcześniej skonsultowane przynajmniej z prezydium, bo w tym zespole brakuje bardzo wielu osób z dziedzin, które nam są niezbędne do pracy tejże komisji. Osoby, które mi od razu przychodzą do głowy, to jest rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – nie dolnośląskiego, tylko śląskiego – Tomasz Szczepański. Również postulowałabym o zaproszenie np. dyrektora Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Piotra Pobrotyna. Ja tego nie uzgodniłam, bo praktycznie tuż przed posiedzeniem komisji dowiedziałam się, że są powoływani eksperci. Wydaje mi się, że został tutaj objęty niecały panel tematów medycznych, jeśli chodzi o ten zespół. A niewątpliwie ekspert, który zostanie powołany do takiego zespołu przy komisji, będzie inaczej pracował, niż taki, który będzie zapraszany tylko na posiedzenie komisji. Zresztą biorąc pod uwagę dzisiejsze 18 tysięcy zachorowań i dwieście kilkadziesiąt przypadków śmiertelnych, nie wygląda na to, żeby Senat mógł się otworzyć na zapraszanie ekspertów. Moje pytanie jest takie: czy można tę listę ekspertów poszerzyć, bo jednak samo zapytanie tychże… Ja podałam tylko 2 kandydatury, a mogłabym zaproponować znacznie więcej osób, takich z górnej półki, również znanych lekarzy praktyków w dobie COVID-u, takich jak Krzysztof Simon i jeszcze wielu, wielu innych. Moje pytanie jest…

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Pani Senator, wejdę pani w słowo.

(Senator Alicja Chybicka: Ja już skończyłam.)

Dziękuję bardzo.

Oczywiście takich wybitnych osób, które będą nas wspierały, jest bardzo dużo, ale niestety lista została ograniczona z tego względu, że na ten moment powołujemy ścisłe grono. Ale będziemy je poszerzać w zależności od tematyki, którą będziemy się zajmować.

Pan senator, pan marszałek Tomasz Grodzki. Proszę bardzo.

Senator Tomasz Grodzki:

Chciałbym wyjaśnić pewne nieporozumienie. Jak powoływałem zespół prawników przy marszałku, czyli stopień wyżej, chętnych było kilkadziesiąt osób. Ale żeby ten zespół był funkcjonalny, on musi być dość zwarty, co nie znaczy, że wszystkich chętnych nie zapraszamy do pracy w Senacie. I z tego wybitni polscy prawnicy często korzystają. Samych specjalizacji mamy kilkadziesiąt. To jest zespół roboczy. To nie jest zespół do szukania prestiżu czy zespół do celebracji, tylko to jest zespół do ciężkiej pracy, przede wszystkim do wsparcia przewodniczącej Komisji Zdrowia. I, jak sądzę, taki szkielet tego zespołu możemy dzisiaj przegłosować, oczywiście przy szacunku i zrozumieniu dla dziesiątek jak nie setek wybitnych polskich lekarzy i ekspertów od medycyny, których będziemy zapraszać. Bo jeżeli mielibyśmy nikogo nie pominąć, to ten zespół by liczył na moje oko ok. 150 osób, co w oczywisty sposób czyniłoby go zespołem symbolicznym, a nie zespołem do pracy. Tak więc nie chodzi o to, żeby kogokolwiek pominąć czy skrzywdzić, tylko żeby usprawnić działanie Komisji Zdrowia na bieżąco. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Pan senator Konieczny chciałby jeszcze raz zabrać głos. Tak?

Senator Wojciech Konieczny:

Tak, ale krótko.

Rzeczywiście zespół jest powoływany w trybie bardzo pilnym. No, nie uprzedzono nas… Ja rozumiem to założenie. Zresztą z wieloma kandydaturami oczywiście się zgadzam, niektórych kandydatur nie znam, więc trudno mi się na ich temat wypowiedzieć. Gdybym miał szansę zapoznania się z kandydaturami, to pewnie wiedziałbym, jak głosować itd. Sądzę, że takim dobrym zwyczajem byłoby, gdyby każdy z nas, członków komisji, mógł zaproponować chociaż po 1 kandydacie. Często te kandydatury będą pewnie się pokrywać, będziemy mieli na myśli te same osoby. Ja rozumiem, że dzisiaj jest taka potrzeba chwili, jak najbardziej to rozumiem, ale sądzę, że jest to jednak początek powoływania tego zespołu. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Panie Senatorze, obiecuję, że ta lista będzie poszerzona o kilka osób, które ewentualnie będą istotne, ważne w tym głównym gronie ekspertów. Ale na ten moment proszę o przyjęcie tej listy. Jeszcze raz powtarzam, że wrócę do tego tematu. Jeżeli będziemy mieli jeszcze 2 czy 3 osoby, które państwo będziecie rekomendować, to na następnym posiedzeniu poszerzymy ten zespół. Ale dzisiaj uprzejmie was proszę o przyjęcie tego uzgodnionego już wcześniej przeze mnie zespołu.

Poddaję pod głosowanie…

(Senator Wojciech Konieczny: …Ja zgłosiłem jeszcze jedną kandydaturę.)

Poddaję pod głosowanie przedmiot uchwały.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Senator Alicja Chybicka: Nie działa, nie można zdalnie zagłosować.)

Tak, widzimy, że jest kłopot z głosowaniem. Momencik. Mamy kłopot ze zliczeniem głosów zdalnych. Przepraszam.

(Senator Alicja Chybicka: Nie działa. Nie można zagłosować.)

Jeszcze minutka, w tej chwili próbujemy to naprawić.

(Głos z sali: Proszę państwa, jeżeli komuś się nie wyświetla ankieta, proszę wyjść ze spotkania webeksowego i wejść do niego ponownie. Wtedy pojawi się czerwona kropeczka przy ankietowaniu, będzie można otworzyć tę ankietę, która cały czas jest aktywna, i będzie można zagłosować.)

(Senator Wojciech Konieczny: Pani Przewodnicząca, głosujemy nad moim kandydatem, czy nie, czy tylko nad listą, która została przygotowana przez panią przewodniczącą?)

Panie Senatorze, w tej chwili mam uchwałę przygotowaną bez tego nazwiska, ale, tak jak powiedziałam, na następnym posiedzeniu wrócimy do tego tematu. Dobrze?

(Senator Wojciech Konieczny: Ja oficjalnie to zgłosiłem, a pani przewodnicząca nie poddaje tego pod głosowanie. No, trudno… Sądzę, że zgłosiłem tego kandydata przed uchwałą… przed głosowaniem… No, to nie wiem, czy odrzucamy tę kandydaturę, czy nad nią nie głosujemy.)

Nie, nie odrzucamy, po prostu na razie nad nią nie głosujemy.

Czy wszyscy państwo dostaliście ankietę?

(Senator Alicja Chybicka: Ja dostałam.)

(Głos z sali: A ktoś nie dostał?)

(Senator Ewa Matecka: Ja niestety nie mam. Nie mam ankiety. Mogę głosować przez podniesienie ręki.)

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor:

Ja już zagłosowałam skutecznie.

Mam prośbę do pani przewodniczącej. Głosujemy, tak jak pani przewodnicząca mówiła, nad tą listą, a każdy z nas na następny raz przygotuje, na spokojnie, nazwisko kandydata, już z jego zgodą. Wtedy będzie miało to sens.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

(Senator Ewa Matecka: Pani Przewodnicząca, ja nie dostałam ankiety. Nie wiem, co w tej sytuacji zrobić. Mogę głosować przez podniesienie ręki.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przez podniesienie ręki niech pani zagłosuje.

(Rozmowy na sali)

Słuchajcie, musimy skończyć, nie możemy wlec tego głosowania w nieskończoność.

Pani Senator Matecka, jak pani głosuje?

Senator Ewa Matecka:

Głosuję, Pani Przewodnicząca, za.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Dziękuję bardzo.

(Głos z sali: Czyli 6 głosowało za, nikt nie był przeciw, 1 się wstrzymał…)

Dziękuję.

6 senatorów głosowało za, 1 senator się wstrzymał od głosu.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 11 minut 55)