Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 17), Komisji Środowiska (nr 18) w dniu 13-08-2020
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (17.)

oraz Komisji Środowiska (18.)

w dniu 13 sierpnia 2020 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 14. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

2. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 14. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

(Początek posiedzenia o godzinie 20 minut 28)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Środowiska Zdzisław Pupa)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Pozwolicie państwo, że rozpoczniemy wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska.

Naszym celem jest rozpatrzenie wniosków do 2 ustaw: ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw i ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii

Rozpoczniemy od ustawy, której tytuł odczytałem w pierwszej kolejności, czyli ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

W trakcie obrad Senatu oraz wcześniej, na posiedzeniach komisji zostały zgłoszone poprawki. Jest konieczność, aby te poprawki przegłosować.

Mamy 8 poprawek w zestawieniu wniosków dotyczących ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

Pozwolicie państwo, że przejdziemy do procedowania.

Poprawka…

(Głos z sali: Nie wszyscy są…)

Proszę?

(Głos z sali: Zdalni się łączą.)

Jak jest z obradującymi zdalnie?

Nie odczytałem formułki, bo nie mam jej przy sobie.

(Rozmowy na sali)

Pozwolicie państwo, że odczytam formułkę, która jest przygotowana na okoliczność zdalnego głosowania.

Szanowni Państwo, informuję, że posiedzenie komisji jest transmitowane w internecie.

Proszę o informację, czy na sali znajdują się osoby wykonujące zawodowo działalność lobbingową w rozumieniu ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Nie widzę takich osób.

Państwa senatorów, którzy są obecni na sali, proszę o nieuruchamianie aplikacji do połączenia zdalnego, gdyż doprowadzi to do sprzężeń akustycznych.

Szanowni Państwo, chciałbym sprawdzić, czy wszyscy senatorowie, którzy chcieli wziąć udział w posiedzeniu, zostali już włączeni do posiedzenia. Wszyscy?

(Głos z sali: Tak.)

Wszystkich państwa senatorów obradujących zdalnie proszę o upewnienie się, czy państwa iPady są podłączone do zasilania, a ich kamery włączone. Proszę także o zapewnienie takiego położenia iPada i obiektywu kamery, aby byli państwo widoczni podczas połączenia.

Zapisywanie się do głosu przez senatora obradującego zdalnie może nastąpić przez czat w aplikacji lub werbalnie. Sposób zgłaszania opisany jest w instrukcji, którą otrzymaliście państwo e-mailowo. Zabranie głosu będzie możliwe dopiero po jego udzieleniu przez przewodniczącego komisji. Przed zabraniem głosu proszę państwa o samodzielne włączenie mikrofonów. Po zakończeniu wypowiedzi proszę wyłączyć mikrofon.

Poprawek nie ma… Nie będę czytał tej części.

Przypominam ponadto, że do dyspozycji senatorów obradujących zdalnie jest specjalny numer telefonu, pod którym możecie państwo dokonywać zgłoszeń problemów technicznych.

Jest kworum? Będziemy to sprawdzać?

(Głos z sali: Jest kworum.)

Przedstawiciele sekretariatów komisji stwierdzają, że mamy kworum.

Teraz odczytam formułkę dotyczącą głosowania.

Pragnę poinformować, że senatorowie obradujący w sali posiedzeń głosują na dotychczasowych zasadach, czyli poprzez podniesienie ręki. Senatorowie obradujący zdalnie biorą udział w głosowaniach poprzez specjalny formularz, który każdorazowo przed głosowaniem będzie pojawiał się w aplikacji. Głosowanie odbywa się przez kliknięcie przycisku „OK”, a następnie wybranie jednej z 3 opcji: „za”, „przeciw”, „wstrzymuję się”. Po podjęciu decyzji należy przekazać wynik głosowania.

Przypominam, że senatorowie obradujący zdalnie, którzy nie są członkami komisji, nie biorą udziału w głosowaniu. Pragnę uprzedzić, że panel do głosowania wyświetla się u wszystkich uczestników spotkania, a nie tylko u członków komisji, jednak zaliczone będą tylko głosy członków komisji.

Po tych wyjaśnieniach możemy przystąpić do głosowania.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 14. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw

Rozpatrujemy ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

Mamy poprawki Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Poprawka pierwsza.

Czy rząd jest za poprawką pierwszą?

Wszyscy mamy zestawienie.

Rząd jest za poprawką pierwszą.

Czy Biuro Legislacyjne ma uwagi?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Nie, Panie Przewodniczący.

Mogę tylko dodać, że poprawka pierwsza i poprawki od trzeciej do ósmej to są analogiczne poprawki obu komisji, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska. Tylko poprawka druga różni się… Jest to poprawka przyjęta przez Komisję Środowiska, niepoparta przez stronę rządową.

(Przewodniczący Zdzisław Pupa: Nie możemy przegłosować wszystkich poprawek razem. Tak?)

Jeżeli pan…

(Przewodniczący Zdzisław Pupa: Pan legislator proponuje, żebyśmy przegłosowali wszystkie razem, bez drugiej?)

Jeżeli pan przewodniczący i Wysokie Komisje poprą taką propozycję, możemy zdecydować się na blokowe głosowanie nad poprawkami, które zostały przyjęte przez obie komisje, są analogiczne i poparte przez stronę rządową. To są poprawka pierwsza i poprawki od trzeciej do ósmej. Są to poprawki legislacyjne przyjęte przez obie komisje i poparte przez stronę rządową.

Niepoparta przez stronę rządową jest poprawka druga, poprawka Komisji Środowiska, i tej byśmy nie ujęli w bloku.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję za wyjaśnienie.

Czy jest zgoda wszystkich członków komisji, abyśmy głosowali blokiem nad poprawką pierwszą i poprawkami od trzeciej do ósmej.

(Głos z sali: Tak.)

Jest zgoda.

Rząd jest za przyjęciem tych poprawek.

Kto jest za przyjęciem poprawki pierwszej i poprawek od trzeciej do ósmej, zechce podnieść rękę. (22)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Jednogłośnie przyjęliśmy poprawkę pierwszą i poprawki od trzeciej do ósmej.

Przystępujemy do rozpatrzenia poprawki drugiej.

Stanowisko rządu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio:

Rząd jest za odrzuceniem poprawki.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Pan mecenas z Biura Legislacyjnego wyjaśni nam sytuację.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Panie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Poprawka druga dotyczy skreślenia proponowanego w art. 411 prawa ochrony środowiska ust. 10t, który stanowi, że „w sprawach nieuregulowanych w ust. 10g–10r stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego”.

Biuro Legislacyjne proponowało skreślić ust. 10t z uwagi na jego bezprzedmiotowość. Kodeks postępowania administracyjnego jest ustawą ogólną. Zawsze tam, gdzie przepisy szczególne nie regulują w jakimś zakresie danego rodzaju postępowania objętego regulacją kodeksu postępowania administracyjnego – w tym przypadku chodzi o postępowanie, o którym mowa w art. 1 pkt. 4 kodeksu postępowania administracyjnego, czyli postępowanie w sprawie wydania zaświadczeń, chodzi o wydawanie zaświadczeń przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta – stosuje się kodeks postępowania administracyjnego, chyba że przepis szczególny, w tym przypadku prawo ochrony środowiska, wyłączałby stosowanie poszczególnych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Ponadto chodzi również o zachowanie jednolitości, spójności z pozostałymi przepisami prawa ochrony środowiska, które dotyczą różnych spraw, w tym np. wydawania pozwoleń na wprowadzanie do środowiska energii albo substancji. Są tam również szczególne regulacje dotyczące prowadzenia postępowań w tym zakresie i nie ma przepisów mówiących, że w sprawach nieuregulowanych nie stosuje się kodeksu postępowania administracyjnego. Taki byłby argument za skreśleniem ust. 10t. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękujemy za wyjaśnienia.

Rząd jest przeciw.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 2, zechce podnieść rękę. (11)

Kto jest przeciw? (10)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka uzyskała poparcie przewagą 1 głosu.

Sprawozdawcą komisji byłem ja i pan senator Lamczyk.

Kto będzie teraz?

(Głos z sali: Pan…)

Ja mam być? Dobrze. Będę sprawozdawcą.

Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie punktu dotyczącego ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

Punkt 2. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 14. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii

Przystępujemy do rozpatrzenia zestawienia wniosków dotyczących ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Mamy zestawienie wniosków. Jest wniosek o odrzucenie ustawy, najdalej idący, oraz wniosek o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Panie Mecenasie, rozumiem, że głosujemy najpierw nad wnioskiem najdalej idącym, o odrzucenie ustawy. Tak?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański: Tak, Panie Przewodniczący. W pierwszej kolejności należy rozpatrzyć ten wniosek.)

Jeżeli wniosek uzyska poparcie większości, nie będziemy głosować nad poprawkami. Tak?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański: Jeżeli wniosek o odrzucenie ustawy zostanie przyjęty, nie będzie głosowania nad poprawkami.)

Przystępujemy do rozpatrzenia wniosku o odrzucenie ustawy.

Stanowisko rządu? Pani Minister?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzata Golińska:

Jesteśmy przeciw.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

W takim razie podejmujemy decyzję.

Kto jest za odrzuceniem ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, zechce podnieść rękę. (12)

Kto jest przeciw? (10)

Kto się wstrzymał? (0)

Wniosek o odrzucenie ustawy uzyskał poparcie większości.

Nie głosujemy nad poprawkami, sytuacja jest jasna.

Sprawozdawcą komisji byłem ja i pani senator Jazłowiecka.

Pani senator Jałowieckiej chyba nie ma.

(Głos z sali: Senator Hibner…)

Pani Hibner. Jest pani. Przepraszam. Przy innej ustawie pani Jazłowiecka była…

Decyduje się pani na bycie sprawozdawcą?

(Senator Jolanta Hibner: Tak.)

Proszę bardzo. Pani senator Hibner będzie sprawozdawcą komisji w sprawie ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Proszę uprzejmie.

Wyczerpaliśmy porządek obrad.

Zamykam posiedzenie połączonych Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 20 minut 40)