Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 10), Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (nr 18), Komisji Zdrowia (nr 13), Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (nr 24) w dniu 16-04-2020
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (10.),

Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (24.)

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (18.)

oraz Komisji Zdrowia (13.)

w dniu 16 kwietnia 2020 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 9. posiedzeniu Senatu do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 41)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Otwieram posiedzenie połączonych komisji.

Sprawdziłem już, czy jest kworum w każdej z komisji, ale jeszcze raz zapytam, tak dla formalności. W Komisji Budżetu i Finansów Publicznych jest kworum?

(Głos z sali: Gospodarka i samorząd też mają…)

W komisji gospodarki także jest kworum, tak? W Komisji Zdrowia jest kworum?

(Głos z sali: Jest.)

W komisji samorządu także jest kworum. A więc możemy procedować nad poprawkami, które zostały zgłoszone na posiedzeniach komisji oraz które zostały zgłoszone przez senatorów na posiedzeniu plenarnym.

Proszę państwa, witam wszystkich bardzo serdecznie. Witam przedstawicieli rządu, panie i panów ministrów, witam także senatorów, członków komisji, wszystkie osoby obecne.

Informuję równocześnie, że nasze posiedzenie jest tradycyjnie transmitowane przez internet, tak aby z naszymi efektami pracy mogli się zapoznać ci, którzy są tym zainteresowani.

Pytam także, czy w posiedzeniu uczestniczą osoby prowadzące działalność lobbingową w rozumieniu prawa. Nie.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 9. posiedzeniu Senatu do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

Proszę państwa, podczas prac nad tą ustawą zgłoszonych zostało 115 poprawek oraz wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Proponuję, abyśmy procedowali nad tym w sposób następujący. W związku z tym, że zdecydowana większość tych poprawek, może z jakimiś wyjątkami, nie była prezentowana… Senatorowie mogą mieć wątpliwości, więc wszędzie tam, gdzie to będzie wymagało jakiegoś większego wyjaśnienia, to proszę o pytanie, a co do zasady byśmy omawiali to króciutko, Biuro Legislacyjne by prezentowało tę poprawkę, nad którą będziemy głosowali, a następnie pytałbym o opinię rządu. Ale jest prośba, żeby już tutaj nie poszerzać tej opinii – chyba że będzie jakiś zasadniczy powód i będzie to wymagało takiego wyjaśnienia – tylko sprowadzić do takiego stwierdzenia, że przedstawiciel rządu uznaje daną poprawkę za celową, popiera ją lub nie popiera. To zdecydowanie przyspieszy nam procedowanie. A co do istoty tych poprawek, senatorowie wiedzą, jak mówiłem…

Poprawka… To znaczy wniosek pierwszy, przyjęcie wniosku… Przepraszam.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pierwszy wniosek to będzie wniosek przyjęcie ustawy bez poprawek.

Czy jest zgoda ze strony senatorów – jeszcze nie głosujemy – na takie procedowanie nad tymi punktami?

(Senator Janusz Gromek: Jest zgoda.)

Jest zgoda. No, to jest najważniejsze. Senator Gromek w imieniu wszystkich wyartykułował to głośno i jednoznacznie. Ale rozumiem, że akceptujemy to wszyscy i nikt się nie sprzeciwia.

W takim razie przystępujemy do rozpatrzenia wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek. To jest wniosek najdalej idący. Jeżeli ten wniosek zostanie przyjęty, to oczywiście kończymy pracę nad tą ustawą i taki wniosek, rekomendację przedstawimy Wysokiej Izbie. Jeżeli ten wniosek odpadnie, to wówczas będziemy procedowali wszystkie dalsze poprawki.

Jest pytanie do przedstawiciela rządu. W imieniu rządu będzie odpowiadał pan… Bo wszyscy tutaj mamy teraz maseczki, więc nie wiem… A, jest pan minister. Dobrze.

Panie Ministrze, pytanie…

(Głos z sali: Nie działają mikrofony.)

Nie działają mikrofony?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Panie Przewodniczący, Wysokie Komisje, powiem zupełnie uczciwie, że z większością poprawek nie miałem możliwości się zapoznać. Teraz widzę, że są wyłożone.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

A jeżeli chodzi o wniosek… Jak rozumiem, pyta mnie pan o ustosunkowanie się do wniosku najdalej idącego, tego o przyjęcie bez poprawek?

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Panie Ministrze, po prostu proszę powiedzieć, czy państwo popieracie wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, czy jesteście za tym, żeby…)

Nie, widzę, że jest ileś takich poprawek, które warto poprzeć, więc rekomendowałbym ich rozpatrzenie.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobrze. Będę po prostu prosił o odpowiedź „tak” lub „nie”, żebyśmy dalej nie dyskutowali, bo dyskusja na posiedzeniu była naprawdę obszerna i wielu z nas w tym uczestniczyło. W tej chwili jest nam potrzebne tylko jedno słowo, „tak” czy „nie”, i przystępujemy do głosowania.

W takim razie głosujemy nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za przyjęciem wniosku? (0)

Kto jest przeciw? (21)

Kto się wstrzymał? (0)

Czyli wniosek został odrzucony.

Proszę państwa, mamy 115 poprawek. Myśmy na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych przyjęli dużą część poprawek legislacyjnych, które były uzgodnione z rządem i które nie burzą całego porządku prawnego, tylko doprowadzają do tego, że zapisy są zgodne z prawem, naprawiają różnego rodzaju błędy legislacyjne lub też błędy językowe.

Czy byłaby zgoda na to, żebyśmy te poprawki – chodzi o to, czy to jest możliwe, Panie Mecenasie – które mają charakter legislacyjny, przegłosowali łącznie? Czy jest zgoda w tej sprawie? Oczywiście, jeżeli w przypadku jakiejkolwiek poprawki z tych, które mają charakter legislacyjny, którykolwiek z senatorów powie, żeby ją wyłączyć do odrębnego głosowania, to byśmy ją po prostu wyłączyli. Czy jest zgoda na taki sposób głosowania?

Senator Gromek.

Senator Janusz Gromek:

W imieniu większości, jak myślę, powiem, że tak.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Ale chciałbym, żeby tutaj była zgoda powszechna. I dlatego, jeżeli ktoś jest przeciw, to prosiłbym, żeby to wyartykułował. Nie ma sprzeciwu.

W takim razie, Panie Mecenasie, czy mógłby powiedzieć, czy jest możliwe takie wydzielenie poprawek? Chodzi o to, żebyśmy mogli rzeczywiście wyłączyć te legislacyjne, niebudzące wątpliwości, te, które były także zaakceptowane przez rząd. To byłoby ok. 30 czy dwudziestu kilku poprawek. Myśmy przyjęli wówczas, jeżeli dobrze pamiętam, 28 tego typu poprawek legislacyjnych.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Były jeszcze dodatkowe poprawki senatora Pęka, które też miały taki charakter, jak pamiętam.

Panie Mecenasie, proszę je tutaj wydzielić i powiedzieć, które byłyby to numery, które poprawki można byłoby przegłosować łącznie.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Szanowny Panie Przewodniczący! Wysokie Komisje! Szanowni Państwo!

Oczywiście my wyodrębniliśmy taką grupę poprawek, ale chciałbym poruszyć kilka spraw. Po pierwsze, nie będą to wszystkie poprawki redakcyjne, które zostały przyjęte przez połączone komisje, komisję budżetu i komisję samorządu, i które były ustalone były z rządem, dlatego że część poprawek, ok. 3–4, podlega wyłączeniu przez inne poprawki zgłoszone w trakcie debaty, więc nad tymi nie możemy głosować.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Oczywiście, jasne.)

Z kolei z poprawek, które przyjęły komisja budżetu, komisja gospodarki i komisja samorządu, tych poprawek legislacyjnych… To znaczy komisje przyjęły nie tylko poprawki technicznolegislacyjne. My pozwoliliśmy sobie tutaj wyznaczyć tylko poprawki o charakterze technicznolegislacyjnym, które były zgłoszone i które wynikały z opinii legislatorów.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Biura Legislacyjnego, tak.)

Być może poprawki pana senatora Pęka w kilku miejscach rzeczywiście odzwierciedlały nasze stanowisko, ale my nie sformułowaliśmy tu poprawki albo nie było jeszcze wtedy decyzji, czy komisje je popierają. I te poprawki, które zgłosił pan Pęk, postanowiliśmy wyłączyć, dlatego że one nie były objęte taką powszechną zgodą co do tego, że byłoby tu tylko pozytywne głosowanie. Wyodrębniliśmy te poprawki, które mają charakter technicznolegislacyjny, przyjęte przez komisje samorządu, gospodarki i budżetu, i to są poprawki, które są w tej chwili w zestawieniu. Pozwolę sobie odczytać numery tych poprawek.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Proszę bardzo.)

To są poprawki nr 3, 5…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: 3, 5…)

…6, 7, 16, 22, 23, 24, 47, 52…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Momencik… 52, tak.)

…65, 68, 69, 70, 71…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Już powtarzam: 65, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 99, 103…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

…99, 103, 104… Ostatnia to nr 109.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: I nr 109. To wszystkie poprawki, tak?)

To są te wszystkie poprawki, które były przyjęte przez komisje, poprawki techniczno-legislacyjne, które dostały ogólne poparcie.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Panie i Panowie Senatorowie, czy nad którąś z tych poprawek chcecie państwo głosować oddzielnie?

(Głos z sali: Nie.)

Nie.

Jakie jest stanowisko rządu do tych poprawek?

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Popieramy, tak.)

Jakie stanowisko? Bo nie dosłyszałem…

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

No więc, jeżeli chodzi o te poprawki legislacyjne, to tak jak mówiliśmy, popieramy je.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Proszę mówić wyraźnie „tak” lub „nie”. To będzie po prostu najprostsze i najszybsze, nie będziemy wówczas nad tym debatować.

Kto jest za przyjęciem poprawek wymienionych przez pana mecenasa? Proszę bardzo. (22)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawki zostały poparte przez połączone komisje.

Poprawka nr 1.

Panie Mecenasie? Króciuteńka informacja.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Oczywiście, Panie Przewodniczący.

Ta poprawka to jest poprawka przyjęta przez komisje. Autorem propozycji… Zgłosił tę poprawkę pan senator Pęk. Ona modyfikuje art. 1…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Stop!)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

…dookreśla art. 1 ustawy mówiący, że… No, tak jak mówię, dodajemy do…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

To jest poprawka połączonych komisji, prawda?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Stanowisko rządu w tej sprawie?

(Głos z sali: Chyba popiera.)

Tak? Tak?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Tak.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (22)

Kto jest przeciw? (0)

Poprawka została poparta jednogłośnie.

Poprawka nr 2.

Pani Mecenasie, narzucamy tempo, bo musimy to szybko skończyć. Poprawki były, że tak powiem… Czyli proszę tutaj pana mecenasa o to, żeby od razu mówił, o co króciutko chodzi, a także proszę pana ministra o odpowiedź „tak” lub „nie” i lecimy.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie ma już dyskusji, Panie Senatorze.

(Senator Adam Szejnfeld: Nie chodzi o dyskusję.)

No tak, tylko że po prostu…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panie Mecenasie, proszę.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Może pan senator wnioskodawca wyjaśni. Ja mogę powiedzieć, że tutaj chodzi o taką sytuację – kiedy wniosek o udzielenie wsparcia nie zostanie rozpatrzony w terminie, to przyjmujemy, że on jest rozpatrzony pozytywnie. Tak?

(Głos z sali: No tak.)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

(Senator Adam Szejnfeld: Przed stanowiskiem chciałbym…)

Panie Senatorze, nie ma zgody na takie procedowanie, bo inaczej… Senatorze, w ten sposób…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

…w ten sposób my po prostu nie przegłosujemy żadnej poprawki.

(Senator Adam Szejnfeld: Jedno zdanie.)

Każdy będzie chciał dodać jedno zdanie. No dobrze, ale po prostu doświadczenie…

Senator Adam Szejnfeld:

Chciałbym tylko powiedzieć, że kiedy na posiedzeniu komisji zgłaszałem tę poprawkę, pan minister, co odnotowałem z radością, powiedział, że rząd rozpatrzy tę poprawkę pozytywnie, więc oczekuję…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Senatorze, proszę… Taka informacja nie posuwa nas ani o jotę do przodu. Tutaj pan minister mówi tylko „tak” czy „nie” i koniec. Proszę o to, bo musimy przeprowadzić to w miarę sprawnie.

Panie Ministrze, proszę bardzo.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Przeciw, bo tak jak mówiłem, nie jesteśmy w stanie się zapoznać…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panowie, nie dyskutujmy już nad tym. Senatorze Szejnfeld…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panie Senatorze Szejnfeld, po prostu to jest już taki etap, kiedy… Jeżeli jakiś senator składa poprawkę, to rozumiem, że jest za nią i ją rekomenduje. Rolą legislatorów jest to, żeby ją króciuteńko przedstawić, minister odpowiada „tak” lub „nie”, a my głosujemy. Bo inaczej… Jest 115 poprawek! Do jutra byśmy nad nimi głosowali.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 2? (14)

Kto jest przeciw? (9)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 3.

Panie Mecenasie, tempo.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Przegłosowaliśmy ją w pakiecie poprawek redakcyjnych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przepraszam.

(Głos z sali: Teraz czwarta.)

Poprawka czwarta, przepraszam, oczywiście.

Proszę bardzo.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka ta skreśla art. 13. Art. 13 jest to regulacja, która mówi, że prezes Rady Ministrów może ustanowić rozporządzeniem dodatkowy dzień wolny od pracy.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Ministrze?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Przeciw.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Głosujemy.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (9)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 8. Poprawki nr 8 i 10 należy przegłosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawka nr 94.

Panie Mecenasie?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka wprowadza zwolnienia dla przedsiębiorców z obowiązku wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Stanowisko rządu w tej…)

Przepraszam, Panie Przewodniczący – osób fizycznych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Proszę bardzo o stanowisko rządu.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki ósmej i dziesiątej? (14)

Kto jest przeciw? (9)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawki dziewiątą i jedenastą należy przegłosować łącznie.

Mecenasie?

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Już mówię, że negatywne stanowisko.)

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka zawiera pewne uściślenie, mówiące, że przepis nie dotyczy przedsiębiorców będących nowymi podatnikami.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Ministrze? Panie Ministrze?

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Słucham. Bardzo przepraszam, bo…)

Popieracie państwo poprawki dziewiątą i jedenastą?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Poprawka dziewiąta? Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 9 i 11? (14)

Kto jest przeciw? (9)

Poprawki otrzymały rekomendację.

Poprawka jedenasta…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziesiąta, przepraszam…

(Głos z sali: Jest przegłosowana.)

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Poprawka dwunasta, Panie Przewodniczący.)

Dziesiąta…

(Głos z sali: Dwunasta.)

Aha, dziesiąta przegłosowana, tak? Przepraszam, bo tutaj też… Dwunasta.

(Senator Adam Szejnfeld: A dziesiąta?)

(Głos z sali: Teraz dziesiąta…)

Dziesiąta była już przegłosowana łącznie z ósmą.

(Głos z sali: Teraz dwunasta.)

Dwunasta poprawka.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Już tłumaczę. Ta poprawka odnosi się do ustawy – Prawo budowlane. Intencją autorów tej poprawki jest to, ażeby usunąć wprowadzone do ustawy – Prawo budowlane ułatwienia w przypadku budowy masztów antenowych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (9)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka trzynasta.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Poprawka trzynasta dotyczy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wprowadzana zmiana rozszerzy zakres ustawy o zmianę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to udostępniania danych dotyczących osób ubezpieczonych. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (10)

Kto jest przeciwny? (13)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka nie otrzymała poparcia.

Poprawka czternasta. Uwaga… Aha, dobrze. Czternasta.

Biuro Legislacyjne?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Poprawka dotyczy zmiany ustawy – Kodeks karny skarbowy. Proponuje się zawężenie zakresu proponowanych przez Sejm zmian w zakresie udziału prokuratora…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Proszę?)

Chodzi o udział prokuratora w ustawie – Kodeks karny skarbowy. W poprawce proponuje się zrezygnować z tego uregulowania.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

To dotyczy przejęcia majątków? Czy to jest tego rodzaju kwestia? Jakie to jest uregulowanie?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Wydaje mi się, że są to kwestie bardziej proceduralne. My też nie jesteśmy w stanie wszystkiego skomentować.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Mecenasie, czy pan chce coś dodać?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie ma wnioskodawcy, ani jednego…

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (10)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawki nr 15 i 113 należy przegłosować łącznie.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka ta przewiduje skreślenie art. 27, w którym niniejsza ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 9 września o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dodaje się tam przepis, który mówi, że sprzedaż i zamianę walut wirtualnych… Tutaj, tak jak mówię, usuwa się te dodatkowe regulacje w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (10)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 17. Przyjęcie poprawki siedemnastej wyklucza głosowanie nad poprawką nr 18.

Bardzo proszę o przedstawienie różnic między tymi poprawkami.

(Głos z sali: Chodzi o ustawę o ochronie środowiska…)

Aha. Pani…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dobrze. To proszę bardzo.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Spokojnie, już idzie w miarę sprawnie.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka nr 17 jest to poprawka do ustawy… Już mówię. Poprawka ta dotyczy wprowadzanych niniejszą ustawą zmiany do ustawy – Prawo ochrony środowiska. Generalnie można zwrócić uwagę, że poprawka ta usuwa zmiany w ustawie – Prawo ochrony środowiska, które umożliwiają zwolnienie bądź zwalniają z pewnych obowiązków wymaganych tą ustawą w sytuacji, kiedy ktoś chce postawić maszt antenowy. Czyli tak naprawdę usuwają ułatwienia dotyczące budowy masztów antenowych, które niniejsza ustawa wprowadza do ustawy – Prawo ochrony środowiska.

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Wanda Buk: Tymczasowych, chciałabym dodać.)

Tam są obowiązki konsultacyjne i inne tego typu kwestie.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Poprawka nr 18. Chodzi o różnice, bo to są alternatywne poprawki.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka osiemnasta w zasadzie dotyczy tego samego. To jest poprawka pana senatora Gawłowskiego, który osobiście zlecił mi jej napisanie, dlatego wiem, jaka jest intencja w przypadku tej poprawki.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Jasne, ale która pod względem legislacyjnym jest lepsza, jeżeli intencja jest taka sama?)

Powiem tak. Poprawka pani marszałek, pani senator Morawskiej-Staneckiej jest dalej idąca, bo usuwa jeszcze art. 1b, gdzie mówimy o przeprowadzaniu pomiarów w lokalach. A więc to już od decyzji państwa zależy… Wydaje mi się, że te poprawki generalnie dotyczą tego samego, tylko poprawka pani senator jest dalej idąca.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w sprawie tych poprawek?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Wanda Buk:

Przepraszam, chciałabym skorygować. Te poprawki nie dotyczą tego samego. To są 2 poprawki dotyczące różnych przepisów. Jedna dotyczy obowiązków wynikających z prawa ochrony środowiska w przypadku stawiania tymczasowych masztów antenowych, a druga poprawka – chodzi o to, żebyście państwo wiedzieli, za czym państwo głosujecie – to jest poprawka, która eliminuje dzisiaj, w okresie epidemii obowiązek dokonywania pomiarów mieszkań w nieruchomościach. Chodzi o to, żeby podczas epidemii przedstawiciele akredytowanych centrów, które robią te pomiary, nie wchodzili do obywateli do domu. Czyli to są 2 zupełnie różne przepisy. No, jeżeli państwo uważacie, że lepiej, żeby dzisiaj wchodzono do lokali mieszkalnych, mimo że jest czas, jaki jest, to oczywiście państwa decyzja. Stanowisko rządu jest negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czyli według pani te poprawki nie są sprzeczne?

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Wanda Buk: Nie.)

No dobrze, tylko że tu jest zapis, że skreśla się art. 2–5, czyli także pkt 3.

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Wanda Buk: Tak, ta kolejna poprawka jest dalej idąca.)

Czyli która jest dalej…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, tak jak zwróciliśmy uwagę, te poprawki wzajemnie się wykluczają.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: No więc właśnie.)

Tak jak mówiliśmy, poprawka pani senator jest dalej idąca, bo wyłącza te ograniczenia. Poprawka pana senatora Gawłowskiego mówi o tych pomiarach, ale jak mówiłem, generalnie jej intencją jest to, ażeby zlikwidować kwestie dotyczące stawiania masztów. Moim zdaniem pomiary w mieszkaniach w przypadku stawiania masztów obok nieruchomości to jest ogólnie… Ten przepis również do tego się odnosi. Tak jak mówiliśmy, poprawka nr 17 jest dalej idąca, a poprzez taki zapis redakcyjny wyklucza ona poprawkę osiemnastą.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Proszę bardzo, kto jest…

Stanowisko rządu już zostało przedstawione. Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki siedemnastej? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka siedemnasta została poparta.

Wobec tego nie głosujemy nad poprawką osiemnastą.

Poprawka dziewiętnasta.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Poprawka dziewiętnasta dotyczy ustawy – Prawo telekomunikacyjne. Rozszerza to, co jest zawarte w ustawie, dodając do ustawy – Prawo telekomunikacyjne ust. 3, który, no, jest doprecyzowaniem…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Mecenasie, może pan…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Tak jak mówi moja koleżanka, jest to poprawka przyjęta przez komisję, a zgłoszona przez pana senatora Pęka. Jest to poprawka precyzująca i rozszerzająca przepis art. 34.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Stanowisko pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (24)

Poprawka dwudziesta…

Aha, poprawka nr 19 została przyjęta.

Wszyscy byli za tym, tak?

Kto był przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta.

Mecenasie?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Senatorze, ta poprawka jest to poprawka doprecyzowująca kwestię wzajemnego stosowania ustawy o informatyzacji działalności podmiotów wykonujących zadania publiczne i kodeksu postępowania administracyjnego. Było to przedmiotem propozycji poprawki przekładanej przez legislatorów, tylko, tak jak mówiłem, wtedy nie uzyskało to poparcia. Ta poprawka konsumuje uwagę zgłoszoną przez Biuro Legislacyjne. Jest to poprawka rzeczywiście ujednolicająca, precyzująca zasady wydawania decyzji administracyjnej.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Panie Ministrze?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywna rekomendacja.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (25)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Poparta.

Poprawka dwudziesta pierwsza.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka przewiduje uchylenie ust. 2b w art. 59. Ja pragnę tylko wyjaśnić, że ust. 2b w art. 59 został wprowadzony do ustawy o działalności leczniczej ustawą, którą na potrzeby tej wypowiedzi nazwiemy Tarczą 1.0. I ta Tarcza 1.0 w art. 59 dodała ust. 2a i 2b. I ust. 2a mówi: „W przypadkach uzasadnionych koniecznością zapewnienia odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, termin określony w ust. 2 pkt 2 ulega przedłużeniu o 12 miesięcy”. A ten ust. 2b, który chcemy uchylić, mówi, że po upływie terminu określonego w ust. 2a podmiot tworzący wydaje rozporządzenie, zarządzenie albo podejmuje uchwałę o zmianie formy organizacyjno-prawnej albo o likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. I ten ust. 2b pan senator proponuje uchylić.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (13)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 25.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

To jest poprawka, która dotyczy zmian w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Rozszerza zakres zmian, które przyjął Sejm. To rozszerzenie dotyczy wejścia w życie niektórych przepisów, a także innych kwestii. Przepraszam, ale tyle mogę…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Mecenasie, czy pan byłby w stanie coś do tego dodać? Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli bardziej precyzyjnie, o co chodzi w tej poprawce?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka nr 25.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Tak.)

Poprawka ta dotyczy ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Generalnie poprawka ta przesuwa terminy na wykonanie poszczególnych obowiązków organów uczelni i osób pracujących na uczelni w sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego. Czyli ogólnie ta poprawka dostosowuje ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce do okresu, który mamy, i przesuwa terminy dotyczące czynności, uprawnień bądź zadań organów uczelni lub pracowników uczelni na dalszy okres. Zazwyczaj jest to przesunięcie o 1 miesiąc, 2 miesiące.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

To jest poprawka przygotowana przez: senatorów: Zająca, Zdrojewskiego, Pęka, Martynowskiego.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Stanowisko pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (26)

Wszyscy poparli jednomyślnie. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poprawka nr 26.

Mecenasie?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Chwileczkę…)

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

To jest poprawka, która dotyczy ustawy o systemie instytucji rozwoju i nie tylko rozszerza zakres zmian proponowanych w tej ustawie o zmiany dotyczące infrastruktury transportu lotniczego i portów lotniczych, ale także mówi o Polskim Funduszu Rozwoju, który może emitować obligacje na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, tak jak mówi koleżanka, ta poprawka dookreśla i uszczegóławia regulacje, które są zawarte w art. 64 opiniowanej ustawy. Odnoszą się one do ustawy o systemie instytucji rozwoju.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

W jakim zakresie ona poszerza lub wyklucza?

Stanowisko rządu w tej sprawie.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Stanowisko rządu odnośnie do poprawki nr 26 jest pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (10)

Kto jest przeciw? (13)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie otrzymała rekomendacji.

Po prostu zawsze warto taką poprawkę wcześniej z większością trochę przedyskutować. I tu prośba do pani minister. Chodzi o to, żeby po prostu wiedzieć, o co w istocie chodzi. Bo czasami nawet różne rzeczy mogą być dobre, ale jeżeli poprawka zgłoszona jest w takim trybie i nie ma możliwości jej wyjaśnienia, to nie ma jak jej później przegłosować. To taka uwaga generalna. A więc zawsze warto współpracować z większością w parlamencie. W Sejmie i w Senacie to się zawsze opłaca.

Poprawka nr 27.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

To jest poprawka przyjęta przez komisje samorządu, gospodarki i budżetu. To jest poprawka dostosowująca, wynikająca z terminarza legislacyjnego. Po prostu tutaj wskazujemy, że 14 kwietnia… Przepis miał wejść w pewnym zakresie do dnia 14 kwietnia 2020 r., ale z uwagi na to, że mamy taki kalendarz legislacyjny, zastępujemy tę regulację zapisem, że przepis ten wejdzie z momentem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (25)

Jednomyślnie.

Poprawka otrzymała poparcie.

Poprawka nr 28. Przyjęcie poprawki nr 28… Teraz poprawka nr 28.

Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Poprawka nr 28 dotyczy ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, która była przyjęta 13 lutego 2020 r. Skreśla się ten artykuł w poprawce, a to skreślenie dotyczy wyłączenia stosowania niektórych przepisów tej ustawy do budowy i przebudowy przenośnych wolnostojących masztów antenowych, gdy inwestorem jest przedsiębiorca telekomunikacyjny lub podmiot, o którym mowa w art. 4 ustawy – Prawo telekomunikacyjne. Czyli to jest wyłączenie, które jest zawarte w art. 71. Poprawka proponuje zrezygnować z tego wyłączenia.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała wsparcie.

Przyjęcie poprawki nr 29 wyklucza głosowanie nad poprawką nr 30.

Proszę o przedstawienie różnic pomiędzy tymi poprawkami. Poprawka nr 30 to poprawka połączonych komisji.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący!

Poprawka nr 29 wyznacza kryteria, kiedy można otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To są przypadki, kiedy rodzice z powodu zamknięcia szkół muszą się opiekować dziećmi. Istotą poprawki nr 29 jest to, że przepis mówi, że zasiłek przysługuje w okresie, kiedy szkoła jest nieczynna.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

A poprawka nr 30?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

A poprawka nr 30 – jeśli można przyłączyć się do wypowiedzi kolegi – dotyczy podmiotów, w stosunku do których opieka jest wykonywana, na które przysługuje zasiłek. Ustawa formułuje zmianę polegającą na tym, że chodzi o opiekę nad dzieckiem do lat dwunastu i że ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

My jeszcze chcemy zwrócić uwagę, że zgodnie z poprawką nr 29 zasiłek przysługuje w przypadku opieki nad dzieckiem uczęszczającym do szkoły, czyli nie ma tego kryterium 12 lat.

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Tak.)

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: To dotyczy poprawki nr 29, tak?)

Tak, w poprawce nr 29 nie ma kryterium 12 lat.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: A do poprawki nr 30? Od razu.)

Tak samo.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do przegłosowania poprawki nr 29.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 29? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał?(0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 31. Przyjęcie poprawki nr 31 wyklucza przegłosowanie poprawki nr 32.

Proszę bardzo, Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka dotyczy sytuacji, kiedy ten zasiłek otrzymają rolnicy, mówiąc tak kolokwialnie.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: To poprawka nr 31? A nr 32?)

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Ona również dotyczy rolników…)

To znaczy, w poprawce nr 31 mamy kryterium do dwunastego roku życia i dotyczy to również dziecka z niepełnosprawnością, a w poprawce nr 32…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Nie ma ograniczeń.)

…nie ma tego kryterium 12 lat.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie? Do obu poprawek.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Wobec obu poprawek, tak?

Przystępujemy do przegłosowania poprawki nr 31.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 31? (13)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka nr 33.

Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

To jest poprawka, która dotyczy ustawy przyjętej w marcu, czyli tej takiej podstawowej, mówiąc kolokwialnie, COVID-owej. Dotyczy zasiłku chorobowego, który przysługuje podczas niezdolności do pracy na skutek hospitalizacji lub kwarantanny. To jest poprawka, która jest nową regulacją, dodawaną do ustawy. Poprawka obejmuje wymiar…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Senatorze, tu generalnie, tak jak koleżanka mówi, chodzi o to, żeby od pierwszego dnia kwarantanny pracownik otrzymywał zasiłek.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 34.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Chodzi o możliwość wykonywania w laboratoriach akredytowanych odpłatnych badań przez osoby, które po prostu chciałyby z własnej inicjatywy przeprowadzić badania na obecność wirusa COVID.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 35.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Senatorze, z treści poprawki wynika, że dotyczy ona maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu. Wskazuje ona wzór, jak tę maksymalną wysokość wyliczać.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 35? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 36.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

W poprawce tej uzupełniamy regulację o przepis ust. 6 i 7. Istotą tej poprawki są właśnie te 2 ustępy. Ust. 6 mówi, że prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wyda zarządzenia w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2020, uwzględniając podwyższenie wysokości punktu rozliczeniowego w ryczałcie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej o nie mniej niż 15%.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała poparcie.

Poprawka nr 37.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

W tej poprawce chodzi o zmianę finansowania zadań związanych z wydaniem przedsiębiorcy polecenia przez organy – tutaj te organy są wskazane w ust. 6. Ta poprawka dotyczy finansowania. Ustawa mówi o finansowaniu ze środków własnych przedsiębiorcy zadań objętych poleceniem organów takich jak: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister, wojewoda.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Dziękuję bardzo.)

I tutaj będzie finansowanie nie z własnych środków, tylko z budżetu państwa, z odpowiedniej części…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 38.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

W tej poprawce proponuje się wykreślenie ust. 2 w art. 11f. Przypomnę, że art. 11f mówi, że operator w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo telekomunikacyjne na żądanie ministra właściwego do spraw informatyzacji jest obowiązany do przekazania w sposób i w formie ustalonej przez tego ministra, w celu przeciwdziałania COVID, podczas stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu klęski zanonimizowanych danych o lokalizacji urządzeń końcowych użytkowników końcowych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała poparcie.

Proszę państwa, ja chciałbym zrobić taką modyfikację, jeślibyście się zgodzili, że poprawki, które były już omawiane na posiedzeniu komisji budżetu, komisji gospodarki itd. – to są te poprawki już poparte… Chodzi o to, żeby już nie zmuszać pana mecenasa do powtarzania, bo te sprawy były przedyskutowane. Ale zawsze będę pytał o stanowisko rządu, czy jest za, czy przeciwko tej poprawce. Chodzi o to, żeby ta sprawa była jasna i widoczna.

Czy jest zgoda w tej sprawie? Chyba, że będą też alternatywne poprawki, bo wtedy trzeba przedstawić różnice. Zgoda?

(Głos z sali: Zgoda.)

Zgoda. Nie ma sprzeciwu.

Taką poprawką jest poprawka nr 39.

Stanowisko rządu w sprawie tej poprawki?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki połączonych komisji? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 40, senatora Szejnfelda.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 40? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 41.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Jeśli można… Ta poprawka mówi o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę.

(Senator Adam Szejnfeld: Zawieszeniu.)

Tak, o zniesieniu czasowym. Pan senator doskonale to dookreślił.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka otrzymała poparcie.

Poprawka nr 42, połączonych komisji.

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 42? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 43, senatora Borowskiego.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

W tej poprawce po prostu uzupełnia się ustawę o zapis art. 15a, który jest przytoczony w tej poprawce.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka została poparta.

Poprawka nr 44, senator Jazłowieckiej.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, treść poprawki oddaje jej sens. Mówimy o uprawnieniach rady gminy w zakresie zwolnień podatkowych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 44? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Dziękuję bardzo.

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 45 to jest poprawka połączonych komisji.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (25)

Poprawka została poparta jednogłośnie.

Poprawka nr 46, połączonych komisji.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (25)

Poprawka została poparta jednogłośnie.

Poprawka nr 47 była przegłosowana.

Poprawka nr 48, wspólna komisji.

Panie Ministrze?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 48? (25)

Poprawka została poparta jednogłośnie.

Poprawka nr 49.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Poprawka nr 49 uchyla przepis, który dotyczy wykonywania obowiązków pracowniczych. Przepis ten dotyczy możliwości zobowiązania pracownika do pozostawania poza godzinami pracy w innym miejscu wyznaczonym. Ustawa włącza stosowanie tego przepisu, a także pozwala polecić pracownikowi realizowanie prawa do odpoczynku w miejscu wyznaczonym. Poprawka eliminuje to uprawnienie w stosunku do pracownika.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Stanowisko negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 49? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 50.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, ta poprawka dopuszcza złożenie wniosku jedynie w formie elektronicznej.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (24)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Jednomyślnie.

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 51.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka daje pewną swobodę podmiotom wynajmującym powierzchnie handlowe w budynkach wielkopowierzchniowych, daje możliwość elastycznego wychodzenia z trudnej sytuacji w momencie, kiedy ta działalność została zakazana z uwagi na stan epidemii.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

W sprawie?

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Poprawki nr 51)

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 52 już została przyjęta.

Poprawka nr 53, senatorów Pęka i Martynowskiego.

Proszę bardzo, Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka generalnie dotyczy świadczenia postojowego, które ma przysługiwać osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

A na czym ona polega? Czy troszeczkę bliżej mógłby pan powiedzieć?

Może pan minister Szwed?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Zniesienie przychodu 30%, jeśli chodzi o postojowe. Czyli poprawka ułatwiająca otrzymanie postojowego.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu co do tej poprawki jest pozytywne?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Tak, pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest… Ponieważ minister Szwed to powiedział, więc, Panie Ministrze, przyjąłem to za pozytywną opinię.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (25)

Kto jest przeciw? (0)

(Głos z sali: Jednogłośnie.)

Jednogłośnie, wszyscy za.

Poprawka nr 54.

Mecenasie?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Generalnie ta poprawka dostosowuje regulacje do obecnego stanu epidemii. Przesuwa terminy o 1 miesiąc.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie, Panie Ministrze Szwed?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Negatywne. Ta poprawka według mnie nie powinna już być przegłosowana po przegłosowaniu poprawki… Bo tam wprowadziliśmy datę 1 kwietnia, czyli bylibyśmy… Tak mi się wydaje. To jest bardziej do Biura Legislacyjnego… W poprzedniej poprawce przegłosowaliśmy, że przesuwamy termin z 1 lutego na 1 kwietnia, a w tej poprawce mamy 1 marca. Tak że wydaje mi się, że trzeba legislacyjnie sprawdzić, czy poprzednia poprawka nie wykluczyła już tej poprawki.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Mecenasie, w takim razie…

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Jeszcze chwilę.)

Pani Mecenas?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Obecnie nie możemy tego sprawdzić. Nie mamy uwagi. Ewentualnie możemy…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

…odnieść się do… Jeszcze musimy to przeanalizować. Na razie w zestawieniu nie ma uwagi wykluczającej poprawkę.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Przepraszam najmocniej, ale nie ma tutaj wymienionego kwietnia, więc bardzo trudno nam jest w tym momencie się do tego…

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Na pewno jesteśmy negatywnie do tej poprawki…

(Minister Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: To znaczy, jeżeli można, jedno słowo…)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Senator Bober jako autor może mógłby powiedzieć… Bo rzeczywiście poprawka nr 53 wyznacza termin dotyczący tych spraw na 1 kwietnia, a pan tutaj to zmienia. Też pan do końca nie wie, jakie są konsekwencje tego.

Bardzo proszę, Panie Ministrze.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Tylko jedno doprecyzowanie. Rzeczywiście, tak jak zauważył pan minister Szwed, w przyjętej przed chwilą poprawce oprócz tego, że zwiększyliśmy możliwość przechodzenia na postojowe przez samozatrudnionych, wpisaliśmy też już datę 1 kwietnia. Ta poprawka, która dotyczy 1 kwietnia w szerszym kontekście, będzie osiemdziesiątą czwartą poprawką, a więc ona jest mniej daleko idąca, stąd stanowisko jest negatywne, bo termin 1 kwietnia jest bardziej korzystny dla ludzi niż 1 marca.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki pięćdziesiątej czwartej? (0)

Kto jest przeciw? (16)

Kto się wstrzymał od głosu? (8)

Poprawka została odrzucona.

Tu wyjaśniam, bo część senatorów… Słyszałem taki głos, że nie powinno być głosowania, skoro poprawka wyklucza… No, ale nie da się dzisiaj, w tym momencie, o tym zdecydować, więc musimy ją przegłosować, albo za, albo przeciw. Wydaje się, że przeciw jest słuszniejsze. Jeżeli zaś po analizach Biura Legislacyjnego okaże się, że ona nie jest sprzeczna i obejmuje trochę inne sytuacje, to będzie normalnie procedowana na posiedzeniu Senatu. Gdybyśmy jej nie przegłosowali, bo uznalibyśmy, że ona wyklucza, to później tej możliwości… No, jej procedowanie byłoby zdecydowanie trudniejsze albo nawet niemożliwe. Gdyby nie była przegłosowana na posiedzeniu komisji. Tak więc jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Poprawka pięćdziesiąta piąta.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka pięćdziesiąta piąta wprowadza możliwość złożenia stosownego wniosku wyłącznie w formie elektronicznej.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (25)

Dziękuję. Poprawka została poparta.

Przechodzimy do poprawki pięćdziesiątej szóstej, poprawki połączonych komisji.

Stanowisko rządu?

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Pan minister Szwed.)

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki pięćdziesiątej szóstej? (25)

Dziękuję bardzo. Poprawka została przyjęta jednomyślnie.

Poprawka pięćdziesiąta siódma.

Opinia Biura Legislacyjnego? No, jest jasna w treści…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Tak jak pan przewodniczący zauważył, treść oddaje naszą opinię.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka została poparta.

Poprawka pięćdziesiąta ósma.

Mecenasie?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka generalnie wprowadza ułatwienia dla przedsiębiorców w sytuacji wystąpienia epidemii.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała poparcie.

Poprawka pięćdziesiąta dziewiąta. Poprawka jest zrozumiała, jej treść jest krótka, jednoznaczna.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Nikt się nie wstrzymał. Poprawka otrzymała poparcie.

Poprawka sześćdziesiąta. Przyjęcie poprawki sześćdziesiątej wyklucza poprawkę sześćdziesiątą pierwszą.

Panie Mecenasie?

Pani Mecenas?

Poprawki sześćdziesiąta i sześćdziesiąta pierwsza.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka sześćdziesiąta pierwsza jest to poprawka stricte redakcyjna. Wyraz „sądy” jest zapisany wielką literą, a powinien być zapisany małą.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Jasne. A sześćdziesiąta?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Poprawka sześćdziesiąta dotyczy powierzenia operatorowi wyznaczonemu świadczenia usług pocztowych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Poprawka zmierza do usunięcia tej możliwości.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki sześćdziesiątej? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała poparcie, w związku z czym poprawka sześćdziesiąta pierwsza została wykluczona.

Poprawka sześćdziesiąta druga.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka, Panie Przewodniczący, wprowadza możliwość obradowania za pomocą środków elektronicznych na odległość w przypadku organów samorządowych, które są wymienione w przepisie.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Wydaje mi się, że mogłoby być pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki sześćdziesiątej drugiej? (25)

Poprawka została poparta.

Poprawka sześćdziesiąta trzecia. Przyjęcie jej wyklucza poprawkę sześćdziesiątą czwartą. Poprawka sześćdziesiąta trzecia jest wspólną poprawką połączonych komisji.

Panie Mecenasie, proszę o przedstawienie różnic.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, generalnie poprawka sześćdziesiąta trzecia jest odrobinę szersza, o ust. 2. W poprawce sześćdziesiątej czwartej w art. 79 pkcie 49 dodajemy jedynie ust. 3, który mówi, że przepisy stosuje się do związków sportowych, o których mowa w art. 6. Poprawka sześćdziesiąta trzecia też o tym mówi, a ponadto mówi o przedłużeniu kadencji.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Jakie jest stanowisko rządu w sprawie poprawki sześćdziesiątej trzeciej?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

To może od razu się wypowiem o dwóch?

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: O obu, razem.)

Poprawka sześćdziesiąta trzecia wydaje mi się lepsza pod względem legislacyjnym i od strony rozwiązania tego problemu, więc co do sześćdziesiątej trzeciej stanowisko jest pozytywne…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Głosujemy.

Kto jest za przyjęciem poprawki sześćdziesiątej trzeciej? (25)

Dziękuję bardzo.

Poprawka sześćdziesiąta piąta została już przegłosowana.

Przechodzimy do poprawki sześćdziesiątej szóstej.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka rozszerza stosowanie przepisów zawartych w wymienionym przepisie do instytucji kultury.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka sześćdziesiąta siódma.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Powiem w skrócie, jest to poprawka czysto techniczna, technicznolegislacyjna. Usuwamy oznaczenie dużej jednostki redakcyjnej: „Administracyjne kary pieniężne”, z tego tytułu, że w kolejnych przepisach do rozdziału zatytułowanego właśnie „Administracyjne kary pieniężne” wprowadzane są poprawki, które nie dotyczą administracyjnych kar pieniężnych. Tak że jest to poprawka o charakterze technicznolegislacyjnym.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (25)

Poprawka została poparta jednomyślnie.

Poprawki nr 68, 69, 70, 71, 72, 73 zostały już przegłosowane.

Zgadza się, Panie Mecenasie?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Tak, Panie Przewodniczący.)

Przechodzimy więc do poprawki siedemdziesiątej czwartej.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka ta nadaje nowe brzmienie art. 15zzzzzf.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

No więc właśnie, to jest to, na co zwracamy uwagę, czyli te numery. Człowiekowi trudno dojść do meritum sprawy, bo sam sposób redagowania tych poprawek jest w ogóle niezrozumiały. Tu jest 5 czy 6 razy „z”, raz „f” i jeszcze coś tam…

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Szanowny Panie…)

Proszę bardzo, Panie Ministrze…

Nie, stop… Aha, pan mecenas już omówił ten zapis.

Proszę bardzo.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Szanowny Panie Przewodniczący, tylko gwoli wyjaśnienia…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Ale nie dotykam merytorycznej sprawy, tylko zwracam uwagę na to, co…)

Ja poproszę panią marszałek Sejmu o możliwość przenumerowania tej ustawy, ale… No dobrze, to tyle.

Jeżeli chodzi o samą poprawkę, to stanowisko rządu jest pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Proszę może jeszcze ją wyjaśnić, dobrze?

Tak jak mówiłem, ta poprawka powinna być zgłoszona, przynajmniej większość Senatu powinna mieć informację o takich poprawkach, żebyśmy mogli nad nią głosować. Zakładam, że ona jest dobra, ale jak się tylnymi drzwiami wprowadza takie poprawki, to stawia się resztę w niezręcznej sytuacji, a później ma się absurdalne pretensje.

Proszę bardzo, Panie Ministrze.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Poprawka jest poprawką senatorów, ale ja mogę ją mniej więcej wyjaśnić.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Jasne. Wiemy.)

No, chodzi o przesunięcie terminów, które przysługują przewodniczącemu komitetu do spraw pożytku publicznego w związku ze składaniem wielu deklaracji. Tu chodzi raczej o pomoc organizacjom pożytku publicznego. Tak że opinia rządu do tej poprawki jest pozytywna.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Jasne. Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (25)

Kto jest przeciw? (0)

Jednomyślnie, wszyscy głosowali za.

Poprawka została przyjęta.

Zawsze zachęcam do współpracy w Senacie, to bardziej się opłaca niż takie działanie…

Poprawka siedemdziesiąta piąta.

Mecenasie?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, ta poprawka nadaje nowe brzmienie art. 15zzzzze. Tutaj jest pewna kwestia proceduralna, dlatego że przyjęcie tej poprawki de facto wykluczy poprawkę nr 73. Poprawka nr 73 jest to poprawka stricte legislacyjna. My głosowaliśmy nad nią blokiem, ale nastąpiło przeoczenie, gdyż przyjęcie poprawki nr 75 wykluczy poprawkę nr 73. Tak więc można by przyjąć takie założenie, że w przypadku przyjęcia poprawki nr 75 poprawka nr 73 utraci poparcie Wysokich Komisji, o ile taka będzie wola Wysokich Komisji.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Jasne, tylko która z tych poprawek jest korzystniejsza…)

Tak jak mówię, poprawka siedemdziesiąta trzecia to jest czysta legislacja, a siedemdziesiąta piąta nadaje nowe brzmienie art. 15zzzzze. Ona jest dalej idąca i nowe brzmienie powoduje, że nie możemy tego błędu językowego w poprawce siedemdziesiątej trzeciej sanować.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Czy to nowe brzmienie jest korzystniejsze z punktu widzenia…)

Ja nie mówię, że jest korzystniejsze, tylko mówię, że w przypadku, kiedy przyjmiemy nowe brzmienie art. 15zzzzzf, to ta uwaga z art. 73 będzie bezprzedmiotowa.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Jasne, ja to rozumiem, ale chodzi także o to, żeby zrozumieć sens tej poprawki.

Jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Jeżeli mógłbym słowo wyjaśnienia, to chciałbym jeszcze tylko…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Proszę.)

Poprawka siedemdziesiąta trzecia jedynie usuwa jakiś legislacyjny problem…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Jasne, to jest zrozumiałe.)

…a siedemdziesiąta piąta daje możliwość wydłużania terminów w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii właśnie dla organizacji pożytku publicznego.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Jeszcze raz powtarzam to, co powiedziałem wcześniej…

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Stanowisko jest pozytywne.)

…zawsze zachęcam do współpracy.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (22)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (3)

Od głosu wstrzymały się 3 osoby.

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Panie Przewodniczący, to rozumiem, że komisje wyraziły zgodę na to, żeby anulować poparcie poprawki…)

Poprawki siedemdziesiątej trzeciej.

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: …siedemdziesiątej trzeciej. Dziękuję bardzo.)

I postawić ją jako alternatywną, czyli w ogóle… No, jako alternatywna będzie musiała być…

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Nie, ona po prostu utraci poparcie Wysokiej Komisji.)

Aha, utraci poparcie.

Poprawka siedemdziesiąta szósta. Przyjęcie poprawki siedemdziesiątej szóstej wyklucza głosowanie nad poprawkami nr 77, 78, 79. Te 3 poprawki, które są wykluczone, to są poprawki komisji gospodarki narodowej i pozostałych komisji obradujących łącznie.

Prosimy o wyjaśnienie różnic między poprawką siedemdziesiątą szóstą a tymi 3 poprawkami.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Szanowny Panie Przewodniczący, już mówię. Poprawka siedemdziesiąta szósta proponuje skreślenie artykułów od 15zzzzzo do 15zzzzzx. To są te regulacje, które mówią o możliwości zwalniania pracowników samorządowych bądź pracowników korpusu służby cywilnej w przypadku negatywnych konsekwencji dla budżetu państwa wynikających ze stanu epidemii. Jeśli chodzi o poprawki nr 77, 78, 79, to są to poprawki technicznolegislacyjne. Tak więc jeśli zrezygnujemy z wprowadzenia do ustawy regulacji od art. 15zzzzzo do art. 15zzzzzx, to wtedy stracą one rację bytu.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Stanowisko jest negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (13)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka została przyjęta. W ten sposób wykluczyliśmy poprawki…

Kto się wstrzymał? (1)

Nikt się nie wstrzymał.

Poprawki nr 77, 78, 79 zostały wykluczone.

(Głos z sali: Panie Przewodniczący, zauważyłem, że 1 senator wstrzymał się od głosu.)

Ktoś wstrzymał się od głosu?

(Głos z sali: Tak, był.)

Poprawka została przyjęta.

W efekcie nie będziemy głosowali nad poprawkami nr 77, 78 i 79.

Poprawka osiemdziesiąta. Poprawka ta wyklucza głosowanie nad poprawką osiemdziesiątą pierwszą. To są 2 alternatywne poprawki.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka wprowadza ułatwienia dla przedsiębiorców w zakresie zwolnienia, generalnie mówiąc, z opłat kredytowych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

A poprawka osiemdziesiąta pierwsza? Pytam, bo chodzi o to, żeby dostrzec różnicę między tymi poprawkami.

(Senator Adam Szejnfeld: One co do idei są tożsame.)

No, ale są 2 różne poprawki. To jeszcze za mało…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Uznaliśmy, że poprawka osiemdziesiąta jest poprawką dalej idącą. Rzeczywiście, tak jak pan senator mówi, co do idei one są bardzo podobne. Niemniej jednak zostały zaproponowane 2 poprawki do tych samych jednostek redakcyjnych, w związku z czym jedna wyklucza drugą.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne, do obydwu poprawek.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki osiemdziesiątej? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka została przyjęta.

Kto się wstrzymał? (0)

Tak że poprawka została przyjęta.

Nad poprawką osiemdziesiątą pierwszą nie głosujemy.

Przechodzimy do poprawki osiemdziesiątej drugiej.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Poprawka ta, jak można odczytać, uchyla art. 31g ustawy, który mówi…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Jak pan senator zauważył, to dotyczy uchylenia art. 31g, ale nie w ustawie bieżącej, tylko w tzw. Tarczy 1.0.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki osiemdziesiątej drugiej? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka nr 83. Przyjęcie tej poprawki wyklucza głosowanie nad poprawkami nr 84, 85 i 112.

Panie Mecenasie, proszę przedstawić różnicę.

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Panie Przewodniczący, może wnioskodawca albo strona rządowa… Dla nas to jest w tej chwili…)

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Chcielibyśmy poprosić wnioskodawcę o pomoc.)

Pan senator Bober.

Senator Ryszard Bober:

To jest najdalej idąca poprawka z moich poprawek, bo osiemdziesiąta piąta jest również moja, ale ona mówi o troszeczkę bardziej liberalnych sprawach. Ta jest najbardziej idąca, jeśli chodzi o sprawy związane z Funduszem Solidarnościowym, z ZUS, z płaceniem składek, ona praktycznie zwalnia wszystkie podmioty przed dniem rejestracji, przed 1 marca 2020 r.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Wszystkie podmioty?)

Tak, i duże, i małe.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Zwalnia małe i duże, po prostu wszystkich, tak?

(Senator Ryszard Bober: Tak. I to jest poprawka najdalej idąca.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę bardzo, pan senator Pęk.

Senator Marek Pęk:

Chciałbym zapytać, czy przegłosowanie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką osiemdziesiątą czwartą, która jest zgłoszona przeze mnie, a popierana przez…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Tak, mówiłem o tym, że osiemdziesiąta czwarta byłaby wykluczona.

To może poproszę o to, żeby pan ją przedstawił.

(Senator Marek Pęk: Może pan minister by przedstawił sens tej poprawki, abyśmy jako senatorowie poznali pewne 2 koncepcje…)

A pan nie chce tego przedstawić?

(Senator Marek Pęk: No, może najpierw pan minister, gdyby mógł…)

Aha. No, pan minister zawsze mówi, że on nic nie wie, bo to senatorowie składają poprawki.

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Nie, no, zaraz…)

(Senator Marek Pęk: Jest kompetentny.)

Aha. No więc właśnie o ten niuans nam cały czas chodzi, żeby przy tego typu sprawach rozmawiać, rozmawiać i rozmawiać, i traktować po partnersku.

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Przepraszam, ale…)

Proszę bardzo, pan minister przedstawi osiemdziesiątą czwartą poprawkę.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Dziękuję.

Już kilka razy, jak mi się wydaje, na tym posiedzeniu komisji starałem się jasno to wytłumaczyć. Tutaj…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Na posiedzeniu komisji, tak.)

Tutaj jest taka sytuacja, że jeżeli państwo przyjmiecie poprawkę osiemdziesiątą trzecią, to rzeczywiście zostanie wykluczona poprawka osiemdziesiąta czwarta, a to będzie oznaczało, że np. podmioty, które zostały założone pomiędzy 1 marca a 1 kwietnia, nie będą objęte tarczą antykryzysową. Poprawka osiemdziesiąta czwarta, którą należy przegłosować łącznie chyba z poprawką sto dwunastą, zakłada właśnie to rozszerzenie, o którym już wcześniej mówiliśmy, czyli zakłada objęcie tymi zasadami wszystkich, którzy w terminie do 1 kwietnia założyli działalność gospodarczą.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: A osiemdziesiąta trzecia? Mówimy, że jest…)

W osiemdziesiątej trzeciej podany jest termin 1 marca. Obecnie obowiązuje 1 luty. Tak? Osiemdziesiąta trzecia zaś zakłada, oprócz tego, o czym mówił pan senator, termin 1 marca…

(Rozmowy na sali)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Senatorze Bober, czy mógłby pan – przepraszam, Panie Ministrze – czy mógłby pan słuchać teraz pana ministra? No, ocenia pana poprawkę. Chodzi o to, żebyśmy mogli świadomie wybrać lepsze rozwiązanie.

Jeszcze raz, Panie Ministrze.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Panie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Sytuacja jest taka, jeżeli zagłosujecie państwo za poprawką osiemdziesiątą trzecią i ją poprzecie, to automatycznie odrzucona zostanie poprawka osiemdziesiąta czwarta. W ramach tej poprawki, osiemdziesiątej czwartej – na wniosek przedsiębiorców, a także w odpowiedzi na postulaty, które z państwa strony płynęły – przesuwamy termin dotyczący objęcia wszystkich firm tarczą antykryzysową z 1 lutego na 1 kwietnia. W poprawce osiemdziesiątej trzeciej zaś, oprócz innych zmian, jest wskazany termin 1 marca. Tak więc nie obejmiecie wsparciem firm założonych pomiędzy 1 a 30 marca.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czyli gdyby pan senator Bober złożył autopoprawkę dotyczącą daty, a może to zrobić, ponieważ jest to jego indywidualna poprawka, to ta poprawka senatora Bobera byłaby korzystniejsza i lepsza?

(Senator Ryszard Bober: To proszę…)

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Pytanie, co to znaczy „korzystniejsza i lepsza”. No, ta poprawka, jak rozumiem, zakłada zwolnienie wszystkich ze wszystkiego, ale należy też wziąć pod uwagę jej konsekwencje. Rząd na pewno nie wyda pozytywnej rekomendacji. Oczywiście trudno mi jest dywagować, co się stanie w Sejmie. Pewne jest, że w ten sposób wykluczycie państwo możliwość rozciągnięcia, a tak naprawdę wydłużenia terminu dla osób, które założyły działalność gospodarczą w okresie do 1 kwietnia. Tak że jednak gorąco rekomendowałbym Wysokim Komisjom negatywne stanowisko w stosunku do poprawki osiemdziesiątej trzeciej, a pozytywne co do poprawki osiemdziesiątej czwartej.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobrze.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ja myślę, że…

Jeszcze sugerowałbym tutaj senatorowi Boberowi…

Senator Ryszard Bober:

Tak, składam autopoprawkę. Niech będzie do 1 kwietnia.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Teraz pan senator…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Aha, bo wtedy trzeba by… W których miejscach to jest…

Teraz pan senator Pęk.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Za chwileczkę, Ministrze.

Senator Marek Pęk:

Jeśli ja dobrze rozumiem, Panie Przewodniczący, Panie Ministrze, to ta autopoprawka…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Mikrofon, mikrofon.)

Przepraszam.

Ta autopoprawka pana senatora nie spowoduje, że te poprawki staną się tożsame, ale stracimy pewną treść, którą ja wnoszę w mojej poprawce. Tak? No, jesteśmy politykami, proszę państwa. Oczywiście Senat może w tym przypadku postawić na swoim, ale niejako wyleje dziecko z kąpielą. W Sejmie będzie taka sytuacja, że najprawdopodobniej poprawka Senatu zostanie odrzucona, a moja poprawka, która ma szansę uzyskania poparcia w Sejmie i przez to poszerzenia zakresu działania tarczy antykryzysowej, też przepadnie. Tak więc chciałbym, jako senator mniejszości, poprosić tu państwa jednak o poparcie mojej poprawki, bo ona ma większe szanse w Sejmie wejścia w życie, jest korzystna dla przedsiębiorców i na pewno ma bardzo pozytywny wydźwięk.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Senatorze, jak mówiłem, my chcemy, żeby rozwiązanie było dobre, ale jeszcze raz apeluję. Na tym przykładzie konkretnie widać absurd sytuacji, także absurd w państwa, większości rządu, postępowaniu. No, ta poprawka jest może lepsza od poprawki senatora Bobera – ja tego nie neguję – tylko że ta sprawa powinna być po prostu przedyskutowana, powiedziana, powinna być możliwość porozmawiania z tymi, którzy mają większość w Senacie. Jeżeli chce się takie sprawy przeprowadzać, to warto po prostu usiąść i szczerze porozmawiać. Dzisiaj do tego namawiałem, także w radiu, Polskim Radiu 24. Bez rozmowy, szczerej i uczciwej rozmowy ciągle będą wchodziły w życie różnego rodzaju głupie rozwiązania.

(Senator Marek Pęk: No dobrze, Panie Przewodniczący, ale to jest sytuacja…)

Tak że o to proszę, po prostu proszę o to publicznie.

A teraz…

(Senator Marek Pęk: Sytuacja jest wyjątkowa…)

…pan minister Szwed.

Jest wyjątkowa tylko poprzez gry, jakie się uprawia w tej sprawie.

(Senator Marek Pęk: Nie, ja myślę, że…)

My tego unikamy.

(Senator Marek Pęk: Sytuacja jest wyjątkowa, Panie Przewodniczący, ze względu na to, że czas nas goni, czas nagli…)

Nie, nie, Senatorze, to nie ma związku…

(Senator Marek Pęk: Procedujemy w wyjątkowych okolicznościach. My też te poprawki dostajemy czasem bardzo późno…)

Dobrze, jasne.

(Senator Marek Pęk: …i stąd jest pewien chaos merytoryczny.)

Jasne, zgoda. Zgadzam się z panem senatorem. Tylko że gdyby rząd chciał szczerze rozmawiać, toby przyszedł do przewodniczącego komisji, porozmawiał, zapytał: macie większość, jak to wprowadzić? To byłaby szczera, uczciwa rozmowa. A jak wprowadza takie poprawki tylnymi drzwiami, to taki ma efekt. Później w mediach po prostu nakręca się to wszystko, przez głupotę i nieodpowiedzialność. W pierwszej kolejności ta odpowiedzialność powinna być po stronie tych, którzy rządzą, którzy mają premiera, ministrów itd. Wtedy można mieć zaufanie do tego, co się robi.

Pan minister Szwed, do którego mam zaufanie.

(Głos z sali: Panie Przewodniczący…)

Już, za chwileczkę.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Panie Przewodniczący, ważna uwaga: my nie znaliśmy poprawki pana senatora Bobera, więc trudno było do niej się odnieść. Ta poprawka, o której teraz mówimy, to jest wyjście naprzeciw tych wszystkich sytuacji, o których państwo wczoraj na posiedzeniu komisji mówiliście. A dotyczy ona nowego rozwiązania, które obejmuje małych przedsiębiorców, zatrudniających do 49 pracowników. Wprowadzamy takie rozwiązanie, dzięki któremu będzie zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne do 50%. Są takie osoby – o tym mówił też pan senator Szejnfeld wczoraj na posiedzeniu komisji – które dokonały już wpłaty, bądź takie, którym te terminy nie pasowały. Ta poprawka jest uzgodniona z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ona obejmuje tych wszystkich, którzy już wpłacili składkę, w ramach tej ustawy oni będą mogli być zwolnieni. Mówię o małych przedsiębiorcach, o tym rozwiązaniu, które dotyczy zwolnienia ze składek na poziomie 50%. Apeluję, żeby tę poprawkę, którą zaproponowaliśmy, przyjąć, bo ona jest lepsza. Jeżeli państwo ją wykluczycie, to te przedsiębiorstwa, które będą mogły skorzystać ze zwolnień na poziomie 50%, do momentu wejścia w życie ustawy nie skorzystają z tego, skorzystają po wejściu w życie ustawy, czyli będzie to strata dla tych przedsiębiorców.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Jeszcze pan senator Bober jako autor tej poprawki.

(Senator Ryszard Bober: Tak, na pewno…)

Senatorze, nie chcę wszczynać dyskusji na ten temat, chodzi tylko o to, żeby wnioskodawcy mogli…

(Senator Adam Szejnfeld: Żadna dyskusja, tylko… Czy pan przewodniczący…)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Już, za chwileczkę, po kolei…

(Senator Adam Szejnfeld: Próbuję wyjaśnić poprawki.)

Po kolei. Po kolei.

Panie Senatorze Szejnfeld, pan senator Bober został poproszony o zabranie głosu.

Senator Ryszard Bober:

Dziękuję.

Panie Przewodniczący, gdyby rzeczywiście autopoprawką dało się zmienić datę, to ta poprawka będzie naprawdę bardzo korzystna. Jednak widząc tu taką wolę… Będzie kolejne procedowanie. Ja nie chcę być przedmiotem sporu i w takim układzie wycofam tę poprawkę. Będziemy głosowali nad poprawką zgłoszoną przy aprobacie rządu, żeby ona zaistniała i żeby ci wszyscy, którzy w tej chwili oczekują pomocy, mogli z niej skorzystać. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Pan senator Szejnfeld.

Senator Adam Szejnfeld:

Chciałbym tylko zaznaczyć, że poprawka pana senatora Bobera dotyka, pozytywnie oczywiście, wszystkich przedsiębiorców, a w przypadku rządowej propozycji – tak jest w ustawie matce i w poprawce – tylko mikroprzedsiębiorców zatrudniających do 9 osób, a małe firmy do 49 osób tylko do limitu 50%. Chcę tylko, żebyście państwo mieli tę świadomość. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Senatorze Bober, ja bym namawiał pana…

Pan proponuje, żeby…

(Senator Ryszard Bober: Wycofać.)

…wycofać, tak?

(Senator Ryszard Bober: Tak, tak, wycofać.)

Okej. W takim razie…

Musimy to przegłosować czy nie? Aha, wycofanie tego przez senatora oznacza po prostu wycofanie.

(Senator Marek Pęk: Odpowiem tylko jednym zdaniem: dziękuję, Panie Senatorze.)

W takim razie poprawka osiemdziesiąta trzecia byłaby wycofana.

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: 84 i 112…)

Poprawki nr 84 i 112 są omówione. Tutaj nie potrzeba żadnych autopoprawek ani niczego w tej poprawce.

Możemy głosować, tak?

Aha, przyjęcie tych poprawek wyklucza przegłosowanie poprawki osiemdziesiątej piątej, też senatora Bobera.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ta jest wycofana. Osiemdziesiąta piąta i osiemdziesiąta szósta, senatora Szejnfelda.

Proszę bardzo, senator Szejnfeld.

Senator Adam Szejnfeld:

Poprawka nr 86 znosi tę różnicę, którą wprowadził rząd, co do uprawnienia do zwolnienia przez 3 miesiące ze składek ZUS. Powtarzam, poprawka nr 83…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Okej, czyli tę przegłosujemy oddzielnie.)

…obejmuje mikroprzedsiębiorstwa, małe firmy i średnie firmy. Nie obejmuje dużych. A propozycja rządowa obejmuje wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa, a w przypadku małych wprowadza limit do 50%, więc niewiele zmienia.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobrze. Dziękuję bardzo.

A więc ja bym proponował… Skoro jest sugestia senatora, żeby głosować na nią odrębnie, to będziemy tak głosowali.

Jeszcze pan mecenas.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, chcę tylko zwrócić uwagę, że przyjęcie poprawek nr 84 i 112 wykluczy przegłosowanie poprawek nr 86 i 85.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czyli nie można głosować…

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Panie Przewodniczący, ale w tym układzie…)

Czy można byłoby zredagować tak te poprawki, żeby ewentualnie zostawić tę poprawkę senatora Szejnfelda i żeby to nie wykluczało tego, co zaproponował senator Pęk? Chodzi o to, żeby ona była alternatywna.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, na obecnym etapie mamy tylko możliwość dokonania autopoprawki – senator za zgodą komisji może dokonać autopoprawki – bądź mamy modyfikację. Ale modyfikacja poprawki tak naprawdę dotyczy tylko zmian redakcyjnych, nie może wpływać na merytoryczne brzmienie przepisu.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

No, senator zawsze może…

Senator Ryszard Bober:

Panie Przewodniczący, ale w tym momencie, jeżeli będziemy głosowali nad poprawką nr 86 oddzielnie, to sens wycofania mojej poprawki… No, ona po prostu jest sprzeczna i dlatego poprawka nr 84 musiałaby być przegłosowana, po to, żeby potem rozszerzająco… żeby osiemdziesiąta szósta była również w tym pakiecie.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Myślę, że wróciłbym jednak do takiej kwestii. Zarekomenduję może teraz przyjęcie tutaj poprawek nr 84 i… Stop, stop. A więc nr 84 i 112, ewentualnie z tą autopoprawką dotyczącą terminów, pana senatora Bobera. Chodzi o to, żeby je zostawić. Zachęcałbym do przyjęcia właśnie tych poprawek nr 84 i 112, żeby one pozostały w spisie poprawek. I potem byśmy mogli jeszcze się zastanowić, także w klubie, jak ostatecznie głosować o tych sprawach, a teraz o tym nie rozstrzygać. W tej chwili jest to dość trudna sytuacja, bo przyjęcie poprawki w taki sposób, w przypadku rezygnacji, wyklucza tamte poprawki.

Pan senator Borowski chciał nam jeszcze coś zarekomendować.

Senator Marek Borowski:

Panie Senatorze, tutaj niestety nie da się ustalić czegokolwiek w klubie, bo te poprawki po prostu się wykluczają.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Sytuacja jest taka, że oczywiście w intencji wnioskodawców, a także wszystkich członków i Koalicji Obywatelskiej, i całej opozycji demokratycznej było to, aby to rozszerzyć, to znaczy, aby zwiększyć dofinansowanie poprzez ulgę w ZUS również dla małych i średnich przedsiębiorstw do 100%…

(Głos z sali: Tak jest.)

…żeby nie było to 50%, tylko żeby było to 100%. Taka była intencja. I to popieramy zdecydowanie.

(Senator Adam Szejnfeld: I to jest w osiemdziesiątej szóstej.)

Tak jest. I to jest w osiemdziesiątej szóstej, ale było to także w poprawce…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Senatora Bobera.)

…senatora Bobera. No, ale ona z kolei zderza się z poprawką, która rozszerza możliwość skorzystania z ulgi 50-procentowej i 100-procentowej ze względu na terminy. One jakby się krzyżują, niosą dokładnie te same… I teraz sytuacja jest taka, że ze względu na koszt, jaki pociąga za sobą zwiększenie ulgi z 50% do 100%, mam po prostu taką obawę, że w końcu w Sejmie – jeżeli my tę poprawkę przegłosujemy, a tamte w ogóle się nie pojawią – ona zostanie odrzucona. A jeżeli zostanie odrzucona, to wtedy tamte przedsiębiorstwa z tego nie skorzystają. Dlatego myślę, że za tydzień – bo my niewątpliwie znowu się tu spotkamy – już inaczej formułując, możemy to zgłosić jeszcze raz do przyjętej ustawy i optować za rozszerzeniem z 50 do 100, nie pozostając w kolizji z terminami. Dlatego mimo wszystko uważam, że w tej sytuacji powinniśmy przegłosować propozycję senatora Pęka, poprawkę nr 112, a nad tamtymi nie głosować.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Jeszcze tutaj… To znaczy tak: jeżelibyśmy przyjęli poprawkę osiemdziesiątą czwartą i sto dwunastą, to nie przegłosujemy poprawki osiemdziesiątej szóstej, senatora Szejnfelda. Ona zostaje w zestawieniu, ale już nie byłoby głosowania nad nią.

A teraz senator Szejnfeld, który chciał zabrać głos w tej sprawie.

Senator Adam Szejnfeld:

Rozumiem ideę, którą przedstawił pan senator Borowski. Chcę tylko powiedzieć, że nie ulega najmniejszej, wydaje mi się, wątpliwości, że ta nasza następna inicjatywa i tak zostanie w Sejmie odrzucona, więc efektu i tak nie będzie. Ja widziałbym lepsze rozwiązanie, jak mi się wydaje – i wtedy będziemy widzieli, jaka faktycznie jest intencja rządu – takie, żebyśmy z panem senatorem Boberem doszli do porozumienia. Ja tutaj nie stawiam warunku co do tego, która poprawka, jego czy moja – bo one co do idei są tożsame, tylko co do zapisu lekko się różnią – byłaby przegłosowana, chodzi tylko o to, żebyśmy wprowadzili autopoprawkę dotyczącą tych terminów. I wtedy terminy z poprawki pana senatora Pęka niejako zostaną skonsumowane, czyli będzie rozszerzenie co do terminów, a nasza idea, żeby nie tylko mikroprzedsiębiorstwa, ale i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które teraz bardzo cierpią, na te 3 miesiące były zwolnione, również zostanie skonsumowana. I to jest lepsze rozwiązanie, jak mnie się wydaje. Czyli byłaby to autopoprawka co do terminu.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Moja sugestia byłaby po prostu taka, żeby dokonali państwo ewentualnie autopoprawki w tych swoich poprawkach, natomiast w tej chwili rekomendowałbym przyjęcie poprawki senatora Pęka. A w związku z tym, że one by pozostały w tym naszym zestawieniu, to byłby czas na polityczną dyskusję i ostateczne decyzje, jakie poprawki przyjąć, czy przyjąć poprawki senatora Bobera i Szejnfelda z szansą, że one zostaną przegłosowane w Sejmie… I tutaj właśnie powinna się odbyć ta rozmowa polityczna z rządem. W tym czasie będzie głosowanie, powiedzmy, do godziny trzynastej, i będzie można to zobaczyć, ocenić. Wydaje mi się, że tak można byłoby tę kwestię rozegrać, żeby osiągnąć rzeczywisty efekt.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

To byłoby takie rozwiązanie. Ale to rozstrzygniemy w głosowaniach.

Jeszcze pan minister.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Bardzo dziękuję, Panie Przewodniczący.

Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować za głos pana senatora Borowskiego i za decyzję pana senatora Bobera. I mówię państwu zupełnie uczciwie, że możliwość poparcia… to znaczy rząd nie widzi w chwili obecnej możliwości poparcia poprawki, która zmierza do tego, że wszystkie firmy mają być zwolnione z ZUS. Jeżeli mówimy o sektorze MŚP, to zwrócę państwu uwagę, że tarcza finansowa, która jest przygotowywana… No, głosowaliście państwo przed chwilą przeciwko poprawce, która będzie mogła ją wprowadzić. A więc bardzo bym rekomendował państwu, bardzo bym prosił o głosowanie nad poprawkami nr 84 i 112. Poparcie tamtych, jak to zresztą senacki legislator, pan mecenas słusznie zwrócił uwagę… No, nie da się w tym momencie już tego zmienić. I jeżeli będzie przegłosowana w Senacie wyłącznie poprawka pana senatora Szejnfelda czy pana senatora Bobera, nawet z tą autopoprawką, to rząd będzie rekomendował Sejmowi głosowanie przeciwko. Mówię to zupełnie uczciwie. Tak że bardzo bym prosił państwa o wsparcie inicjatywy senatora Pęka, która i tak będzie odczytana jako inicjatywa całego Senatu. A jeżeli chodzi o jeszcze większe wsparcie dla sektora MŚP, a także dla dużych firm, to bardzo proszę państwa o wsparcie poprawek dotyczących możliwości rozszerzenia tej tarczy o tarczę finansową. I tylko tyle chciałbym powiedzieć.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

A więc myślę, że tutaj proponowałbym, żebyśmy w pierwszej kolejności przegłosowali poprawki nr 84 i 112, mimo że dalej idące były te poprawki senatora Szejnfelda i senatora Bobera. Wówczas tamte zostaną i będzie możliwość dokonania autopoprawki, jeżeli panowie byście…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Przepraszam najmocniej, ale autopoprawka musiałaby nastąpić teraz, na spotkaniu połączonych komisji. Nie ma możliwości dokonania późniejszej autopoprawki. Jest to moment, w którym…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobra.

W takim razie mam jeszcze pytanie do senatora Szejnfelda, czy zgadza się na wycofanie swojej poprawki na tym etapie.

Senator Adam Szejnfeld:

No, jest to dobry moment, moim zdaniem, żeby pokazać, że politycy opozycji demokratycznej nie działają dogmatycznie, ortodoksyjnie, według zasady: nasze lepsze, wasze gorsze itd. A więc z uwagi na to, że poprawka Prawa i Sprawiedliwości rozszerza co do zakresu w terminach możliwość skorzystania z tego zwolnienia, chociaż nie rozszerza tego co do podmiotu, a poza tym – bo mam doświadczenie 5-letnie, a nie tylko z ostatnich kilku tygodni – że ta lepsza, zdecydowanie lepsza poprawka, którą składałem ja i pan senator Bober, zostanie odrzucona, to w tej sytuacji jestem gotowy, a myślę, że pan senator Bober również, odstąpić, czyli zrezygnować ze swojej poprawki.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Dziękuję bardzo.)

Oczywiście deklaruję jednocześnie, że w ramach przygotowywanego projektu ustawy w zakresie gospodarczego i ekonomicznego wsparcia polskich przedsiębiorstw powrócimy do tego tematu.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo panu senatorowi.

To też nie był moment na to, żeby jakieś tam śmieszki sobie robić i drobne komentarze, bo sprawa jest rzeczywiście poważna. Chcemy to po prostu zrobić tak, żeby było dobrze. A więc te żarty, które tutaj do mnie docierały, były po prostu niepotrzebne w tej sprawie i po prostu… To tylko tyle. W związku z tym…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

To nie było do senatora Pęka ani do siedzących tu obok osób, te głosy szły trochę z dalszej odległości.

Czyli mamy taką sytuację, że panowie senatorowie Bober i Szejnfeld wycofali swoje poprawki osiemdziesiątą trzecią i osiemdziesiątą czwartą…

(Głos z sali: Czwartą?)

(Głos z sali: Osiemdziesiątą piątą i osiemdziesiątą szóstą…)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie…

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Poprawki nr 85 i 86.)

85 i 86, a głosujemy nad poprawkami nr 84 i 112.

Kto jest za przyjęciem poprawek nr 84 i 112? (25)

Poprawki jednomyślnie zostały poparte.

Przyjęcie tych poprawek zostało zrobione, teraz mamy najbliższą poprawkę…

Panie Mecenasie, która jest następna?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Poprawka nr 87, tak?

Proszę bardzo, Panie Mecenasie.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka jest w zestawieniu. Generalnie istotą tej poprawki jest to, aby do limitów, o których mowa w pkcie 62 lit. a, nie dodawać osób, które są na praktycznej nauce zawodu.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

(Senator Adam Szejnfeld: Panie Ministrze…)

Panie Senatorze, proszę pozwolić ministrowi się wypowiedzieć.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

To znaczy tak… Myśmy wprowadzali pewne zmiany. Ja bym musiał to jeszcze zobaczyć. Gdyby jeszcze pan minister Szwed mógł w tej sprawie zabrać głos, jeżeli mógłbym poprosić…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Ministrze?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Tak na szybko. Jeżeli dobrze pamiętam poprzednie rozwiązania, to wyłączyć młodocianych i… W tej grupie oni się mieszczą. Tak że ta poprawka zawęziłaby to wcześniejsze nasze rozwiązanie, bo mamy wyłączonych młodocianych z wszystkich działań, które są; nie wliczamy ich do ubezpieczonych. No, chyba że jest jeszcze jakaś inna intencja…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Senator Szejnfeld…)

Nie jestem w stanie w tej chwili odczytać tego tak na szybko.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Proszę, Senatorze.

Senator Adam Szejnfeld:

Panie Ministrze! Wysoka Izbo!

Owszem, odpowiedzieliście państwo na postulaty przedsiębiorców, ale właśnie w zawężający sposób. Dotknęliście tylko młodocianych, a chodzi o uczniów wykonujących praktyczną naukę zawodu, a więc takich, którzy przychodzą do firmy, do rzemieślnika, do warsztatu mechanicznego czy gdzieś indziej do pracy na 2 dni i uczą się zawodu. A więc oni nie są sensu stricto pracownikami. A w przypadku, kiedy utrzymujecie się dogmatycznie przy poziomie mikroprzedsiębiorców… No, wystarczy, że fryzjerka czy zakład mechaniczny ma 4 czy 5 pracowników oraz 5 uczniów i już się nie mieści jako mikroprzedsiębiorstwo.

(Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed: Właśnie się mieści, Panie Senatorze, mieści się…)

Ucznia nie można traktować jak…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Panowie, po kolei…)

Ucznia nie można traktować jak pracownika.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Proszę bardzo, jeszcze raz pan minister.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Jeszcze raz tłumaczę. Mówimy o ubezpieczonych, a taka osoba młodociana jest ubezpieczona, więc jej nie wliczamy do liczby osób, które są uprawnione, czy do 10 osób w przypadku mikroprzedsiębiorstw, czy w tej chwili, jak będzie rozszerzenie, w przypadku jakichś małych przedsiębiorców do 45…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Młodociany w tej nomenklaturze państwa to jest do którego roku życia?)

Do osiemnastego roku życia.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Do osiemnastego roku życia.)

Ale w tym momencie to nie ma znaczenia, bo, tak jak mówię, mówimy o ubezpieczonych. Tak że ta poprawka, według mojej oceny, zawęża to, o czym państwo mówicie. Nie rozszerza, tylko zawęża.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Panie Senatorze, o jakiej grupie pan senator mówi w swojej poprawce, która nie zalicza się do tej kategorii, o której wspomniał pan minister?

Senator Adam Szejnfeld:

W moim rozumieniu są dwie kategorie – z Biurem Legislacyjnym to sprawdzałem – w tej grupie zatrudnionych w ramach praktycznej nauki zawodu, tj. młodociani i pozostali. A ideą tej poprawki jest rozszerzenie tego na tych wszystkich uczniów, którzy są zatrudnieni w celu wykonywania praktycznej nauki zawodu, bez względu na wiek, ponieważ oni przychodzą do pracy tylko na 2, góra 3 dni.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Czyli także ci powyżej osiemnastego roku życia?)

Tak. Tutaj nie chodzi o to, żeby było kryterium wieku, tylko takie kryterium, że to jest uczeń, ktoś, kto się uczy praktycznie zawodu.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Czyli chodzi do szkoły…)

Chodzi do szkoły i na 2 dni – niekiedy są to 3 dni, ale na ogół to 2 dni – przychodzi do zakładu rzemieślniczego.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

W takim razie jeszcze raz pan minister, a potem głosujemy.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Opiniuję negatywnie tę poprawkę. Uważam, że to nasze rozwiązanie jest szersze, bo cały czas mówimy o ubezpieczonych. Jeżeli ktoś przychodzi na naukę i nie ma ubezpieczenia, to on oczywiście nie korzysta ze zwolnienia, bo…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: No, jest ubezpieczony…)

…warunkiem jest to, że musi być ubezpieczony. Tak jak mówię, opiniuję negatywnie. Jeszcze to sprawdzimy do posiedzenia Senatu. Jeżeli byłoby tak, jak tutaj jest przedstawiane, to… Intencją naszą było to, żeby maksymalnie rozszerzyć ten zapis. W poprzednim rozwiązaniu, wyłączając młodocianych w wyliczeniach zgłoszonych do ubezpieczenia… To rozwiązanie, które było przez nas przyjęte, według mojej oceny jest szersze.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki osiemdziesiątej siódmej? (14)

Kto jest przeciw? (10)

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka osiemdziesiąta ósma.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Może wnioskodawca nam pomoże, bo my możemy jedynie powiedzieć, że chodzi o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy. Wskazany jest okres od 1 marca do 31 maja, jeżeli ktoś prowadził działalność przed 1 lutego.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czy senator Bober chciałby jeszcze dołożyć do tego uzasadnienie? Proszę bardzo.

(Senator Ryszard Bober: To autopoprawka dotycząca właśnie daty, tak? Bo tam jest…)

(Głos z sali: Mów głośniej.)

Dziękuję…

(Głos z sali: Głośniej, głośniej.)

Dziękuję bardzo.

Czy w tej sprawie pan minister Szwed… Który z panów ministrów wypowie się w tej sprawie? Jakie jest stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Przepraszam, mogę doprecyzować? Przepraszam, bo my potrzebujemy…

Czy pan senator mógłby powtórzyć dokładnie…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ale którą datę?

(Senator Ryszard Bober: …Przed dniem 1 kwietnia…)

Ale teraz jest tu 1 lutego, więc…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

I tak jest dobrze, bo to trzeba dokładnie…

(Głos z sali: To jest autopoprawka?)

Autopoprawka, tak. W poprawce osiemdziesiątej ósmej w ust. 2a zamiast daty 1 lutego będzie 1 kwietnia. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (11)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka osiemdziesiąta dziewiąta.

Biuro Legislacyjne?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka wprowadza możliwość złożenia stosownego wniosku wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Może tak złożyć, ale nie musi?

(Głosy z sali: Nie, wyłącznie tak.)

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Wniosek może być złożony wyłącznie drogą elektroniczną. Chodzi o formę złożenia wniosku.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Czyli ktoś, kto nie obsługuje… Ktoś, kto nie potrafi tego zrobić lub do tej pory nie robił tego w formie elektronicznej, co ma zrobić?

Senatorze Pęk?

Senator Marek Pęk:

Panie Przewodniczący, to jest poprawka, która wynika z realiów epidemiologicznych. Po prostu uznaliśmy…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Czyli nie może wysłać tego…)

Wcześniej była alternatywna forma wniosku pisemnego, a teraz uznajemy tylko formę wniosku elektronicznego. No, jest to pewne ograniczenie czy utrudnienie, ale…)

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Panie Senatorze…)

…podyktowane szczególną sytuacją zagrożenia epidemicznego.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

No tak, w formie elektronicznej. Wybory możemy przeprowadzać w drodze korespondencyjnej, wysyłając kartę listem, a dokument do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musimy wysyłać tylko w drodze elektronicznej.

(Senator Marek Pęk: No tak, ale chodzi o…)

To powiem w takim razie, że moja córka, która jest radcą prawnym i jest, powiedzmy, biegła w sprawach elektroniki, chciała złożyć właśnie wnioski elektronicznie, jednak nie była w stanie tego zrobić i musiała wysłać normalnie pocztą. A więc ja bym nie uważał, że to jest dobre rozwiązanie. Tak, zalecane i może też technicznie możliwe, to tak, ale zmuszać do tego, jeżeli w wielu przypadkach, kiedy chodzi o ludzi, którzy są po prostu biegli w tych sprawach, jest to trudne…

Stanowisko rządu w tej sprawie.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

To znaczy… Powiedzmy tak: ograniczenie do tego na pewno by pewne rzeczy jeszcze przyśpieszyło, ale jeżeli państwo uważacie, że to jest złe rozwiązanie… No, nie jest tak, że przy tym bardzo byśmy się upierali.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem?

(Senator Adam Szejnfeld: W poprawce pięćdziesiątej piątej też już przyjęliśmy wyłączność elektroniczną…)

No, ja byłem przekonany, że to była kwestia dopuszczenia tego…

(Głos z sali: Nie.)

A więc wówczas było to zrobione w nieświadomości, że tak powiem, po mojej stronie i, jak myślę, części senatorów.

Pan minister Szwed.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

Jeżeli państwo przegłosowalibyście teraz tę poprawkę, to trzeba byłoby jednak wrócić do tamtych poprawek, które państwo przyjęliście…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Dokładnie.)

…bo będzie niespójność. No, musi być jedno rozwiązanie, bo ono pojawia się w kilku miejscach. Albo można tylko tak, albo dopuszcza się dwie formy.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Można.)

Tutaj musi być jedna decyzja Senatu.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobrze. No dobrze. A więc przegłosujemy ten punkt…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ale wpierw musimy ten przegłosować i potem wrócimy do tych problemów, które się pojawiły, bo nie wiadomo… Jeżeli senatorowie przyjmą, że składa się tylko elektronicznie, to nie mamy do czego wracać.

Przystępujemy…

(Senator Mariusz Gromko: Panie Przewodniczący, można?)

Proszę bardzo.

Senator Mariusz Gromko:

Ale tutaj jest zapis, że może być złożony wyłącznie… „Może być”, nie „musi być”.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Tak zrozumiałem intencję senatora…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Właśnie tak myślałem, że to dopuszcza także formę pisemną, ale pan minister Szwed, pan minister reprezentujący cały nasz rząd mówi, że chodziło o to, że było to wyłącznie w wersji elektronicznej.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Dlatego na to zwróciłem uwagę.

(Głos z sali: Rozstrzygające jest tu słowo „wyłącznie”.)

Wyłącznie. No właśnie, a więc myślę…

Głosujemy nad tą kwestią.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 89?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie, w ogóle ją…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Nie ma. Do tej pory jest możliwość, że można i tak, i tak, a to wprowadza wyłącznie wersję elektroniczną – przynajmniej taka była intencja.

Kto jest za przyjęciem poprawki osiemdziesiątej dziewiątej? (7)

Kto jest przeciw?

(Głos z sali: 15…)

Jeszcze senator Dobkowski. (16)

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Poprawka nie otrzymała rekomendacji.

Składam wniosek o reasumpcję głosowania ze względu na to, że pewnie do końca jako senatorowie – przynajmniej ja tak miałem – nie zrozumieliśmy intencji w przypadku tamtej poprawki dotyczącej wyłączności.

Która to była poprawka?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Pięćdziesiąta piąta.)

Pięćdziesiąta piąta. Musimy przegłosować zgodę na reasumpcję.

Czy jest zgoda na reasumpcję głosowania w sprawie tamtej poprawki?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

No, trzeba przegłosować. (19)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (3)

W takim razie przystępujemy do głosowania.

Tamtą poprawkę, jak państwo pamiętacie, myśmy przyjęli. Chodziło o wyłączność głosowania elektronicznego…

Przystępujemy jeszcze raz do przegłosowania tamtego wniosku, to jest poprawki pięćdziesiątej…

(Głos z sali: Piątej.)

Poprawki nr 55.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 55 w wersji zaproponowanej przez wnioskodawców? Kto za?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie, nie, nie.

Kto jest za przyjęciem wniosku, żeby wysyłka dokumentów była wyłącznie drogą elektroniczną?

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: To jest reasumpcja, głosowanie musi być takie samo. Dopiero jak wniosek nie uzyska większości, to…)

(Głos z sali: Okej.)

To poprawka odpada.

Kto jest za przyjęciem wniosku nr 55 w wersji takiej, jaka została przedstawiona przez wnioskodawców? (4)

Kto jest przeciw? (17)

Kto się wstrzymał od głosu? (3)

Czyli przeprowadziliśmy reasumpcję głosowania i odrzuciliśmy poprawkę, która została zgłoszona przez senatorów.

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Panie Przewodniczący, pytanie do Biura Legislacyjnego. Czy jeszcze gdzieś nie było…)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie otrzymała poparcia, tak? Czyli została odrzucona rekomendacja dla tej poprawki.

Czy jeszcze gdzieś mogliśmy popełnić ten sam… no, nie mówię, że błąd, ale może nieświadomie przegłosowaliśmy którąś z poprawek? Są tego typu przypadki? To byłyby poprawki przygotowane przez senatora Pęka, więc on by nam podpowiedział…

(Senator Adam Szejnfeld: W pięćdziesiątej też jest…)

(Senator Marek Pęk: Dziewięćdziesiąta druga…)

Ale…

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Nad tą jeszcze nie głosowaliśmy.)

Dziewięćdziesiątej drugiej jeszcze nie przegłosowaliśmy. A wcześniej jeszcze pięćdziesiąta? Czy może pani ją sprawdzić?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Pięćdziesiątą?)

Pięćdziesiątą.

(Głos z sali: Ta też.)

Pięćdziesiąta także…

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Tak, pięćdziesiąta też.)

Tak że teraz składam wniosek o reasumpcję głosowania w sprawie poprawki pięćdziesiątej.

(Senator Marek Pęk: Panie Przewodniczący, czy ja ewentualnie mogę wycofać tę poprawkę? Tylko…)

Na tym etapie nie, ponieważ ona jest przegłosowana.

(Senator Marek Pęk: Dobrze.)

Wniosek o reasumpcję głosowania.

Kto jest za zgodą na reasumpcję głosowania?(24)

Jednomyślnie, tak? Czy ktoś się wstrzymał? (1)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Kto jest przeciw? (0)

Wstrzymał się od głosu 1 senator.

Więc przystępujemy… Teraz musimy przegłosować tę poprawkę. Nie można już jej wycofać, ponieważ było głosowanie nad reasumpcją, czyli nad czymś… Gdyby ona była wycofana, to nie byłaby zrozumiała ta kwestia reasumpcji.

A więc kto jest za przyjęciem poprawki pięćdziesiątej? (1)

Kto jest przeciw? (16)

Kto się wstrzymał… Kto jest… Stop. Kto się wstrzymał? (6)

Poprawka nie otrzymała rekomendacji.

Przystępujemy do głosowania nad kolejną poprawką. To jest chyba poprawka dziewięćdziesiąta. Tak?

(Głos z sali: Tak.)

Proszę bardzo, Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

W tej poprawce proponuje się nadanie w ustawie, którą na potrzeby prac tej komisji nazywamy Tarczą 1.0, nowego brzmienia art. 31zx. Dotyczy on zwolnienia… Przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym osób fizycznych i od osób prawnych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Na tę chwilę negatywne, ale jeszcze przyjrzymy się tej poprawce do czasu głosowania w Senacie. Proszę zrozumieć, że dostaliśmy te poprawki o godzinie 6.50, tak że…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Jasne.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki dziewięćdziesiątej? (13)

Kto jest przeciw? (4)

Kto się wstrzymał od głosu? (4)

Dziękuję bardzo.

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dziewięćdziesiąta pierwsza.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

To nie była…

(Głos z sali: Ona jest oczywista.)

Oczywista.

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (21)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka poparta.

Poprawka dziewięćdziesiąta druga to jest poprawka, którą już omawialiśmy.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

To jest kwestia wyłączności elektronicznego przesyłu dokumentów.

(Głos z sali: Tak jest.)

Przystępujemy do głosowania.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Kto jest za…

Czy pan senator chciałby to wycofać, czy…

Senator Marek Pęk:

Panie Przewodniczący, konsultowałem się z panem mecenasem. Niestety nie mogę jej wycofać, ponieważ jest też tutaj podpisany senator Martynowski. Jego poprawka zostanie…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Aha, senator…)

No, ale nie będę…

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Jasne.)

Nie będę jej popierał.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki dziewięćdziesiątej drugiej? (0)

Kto jest przeciw? (19)

Kto się wstrzymał od głosu? (3)

Poprawka nie otrzymała rekomendacji.

Już jesteśmy blisko, tak że pójdzie sprawnie.

Poprawka dziewięćdziesiąta trzecia.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

W tej poprawce generalnie chodzi o to, żeby w II kwartale 2020 r. zwolnić rolników, którzy płacą składki na KRUS, z opłacenia części tych składek.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Poprawka senatora Chróścikowskiego.

Pan minister.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Nie mogę dać pozytywnej opinii, nie rekomendujemy.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (4)

Kto się wstrzymał od głosu? (4)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka dziewięćdziesiąta czwarta, senator Jazłowieckiej.

(Głos z sali: Była na początku.)

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, momencik, bo wydaje nam się, że ona już była ujęta. Przyjęcie poprawek nr 8 i 10 wykluczyło głosowanie nad poprawką nr 94. To jest uwaga do…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Jasne. Tak jest.

Poprawka dziewięćdziesiąta piąta, senatora Zdrojewskiego.

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Jej treść oddaje sens. Ona jest…)

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki dziewięćdziesiątej piątej? (14)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka senator Małeckiej-Libery, dziewięćdziesiąta szósta.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Chodzi o to, aby osoby wykonujące zawód medyczny stykające się z podejrzanymi o zakażenie wirusem, zatrudnione w każdej formie w podmiocie leczniczym, w którego strukturze jest szpital, oddział zakaźny, szpitalny oddział ratunkowy albo izba przyjęć, a także ratownicy medyczni, miały możliwość badań i aby to było obowiązkowe, dokonywane raz w tygodniu, finansowane z budżetu.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (13)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka połączonych komisji i pani senator Małeckiej-Libery.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka otrzymała poparcie.

Poprawka dziewięćdziesiąta ósma, także senator Małeckiej-Libery.

Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

To jest dziewięćdziesiąta ósma, tak?

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Tak.)

Poprawka zmierza do tego, żeby utworzyć fundusz przeciwdziałania skutkom rozprzestrzeniania się wirusa. Jego dysponentem byłby minister zdrowia. Środki z tego funduszu byłyby przeznaczone na potrzeby ochrony zdrowia.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dziękuję bardzo.

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (13)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka nie… Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka setna.

(Głos z sali: Otrzymała.)

Otrzymała rekomendację. Tak.

(Głos z sali: No tak, 13 za.)

Otrzymała rekomendację. Jeżeli się przejęzyczyłem, to przepraszam.

Poprawka setna.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka mówi, że do umów zawieranych z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, z którymi te umowy zawiera Polski Fundusz Rozwoju, nie stosuje się ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Proszę bardzo o stanowisko rządu w tej sprawie.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

To jest kolejna z poprawek, które mają pozwolić wprowadzić tarczę finansową, więc nasze stanowisko jest pozytywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (23)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka została poparta jednogłośnie.

Poprawka nr 101.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Tutaj chodzi o możliwość wprowadzenia pewnej gratyfikacji dla pracowników podmiotów leczniczych, w których leczeni są pacjenci zarażeni wirusem, o to, by móc wprowadzić za pracę w godzinach nadliczbowych specjalny dodatek obok wynagrodzenia kodeksowego, czyli wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Chodzi o specjalny dodatek dla pracowników podmiotów medycznych.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał? (1)

Poprawka została zarekomendowana.

Poprawka nr 102, poprawka połączonych komisji.

Panie Ministrze, proszę o stanowisko.

(Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber: Jakbym mógł poprosić panią minister Buk o…)

Proszę bardzo. Z tym że proszę o słowo „tak” lub „nie”, bo to już było rozpatrywane na posiedzeniu komisji. Poprawka nr 102.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Wanda Buk:

Popieramy.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (23)

Kto jest przeciw? (0)

Jednomyślnie.

Poprawka sto piąta, senatora Szejnfelda.

Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

W poprawce proponuje się skreślenie art. 96 ustawy. Dotyczy to kwestii uprawnień poczty i wprowadzenia rozróżnień co do kwitowania odbioru przesyłek.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Zdecydowanie negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 106 skreśla art. 97.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Wydaje się, że istotą tej poprawki jest uprawnienie operatora pocztowego do otrzymywania danych z rejestru PESEL. Proponuje się skreślenie tej możliwości.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Stanowisko rządu w tej sprawie?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała rekomendację.

Poprawka nr 107, poprawka połączonych komisji.

Stanowisko rządu?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Stanowisko negatywne.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (14)

Kto jest przeciw? (8)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka otrzymała poparcie.

Poprawka nr 108 skreśla art. 100.

Panie Ministrze?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Stanowisko negatywne. Zwracam uwagę na to, że przyjęcie poprawki będzie powodowało konieczność robienia podwójnej procedury wyborczej. Tak że stanowisko jest negatywne.

(Senator Marek Borowski: Panie Przewodniczący, o ile wiem, to senator Zdrojewski wycofał tę poprawkę.)

(Senator Adam Szejnfeld: Tak.)

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

To jest poprawka dotycząca art. 100, czyli poprawka połączonych komisji. Musimy głosować w tej sprawie.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 108? (0)

Kto jest przeciw? (12)

Kto się wstrzymał? (5)

Poprawka nie otrzymała rekomendacji.

Poprawka nr 109 była przegłosowana.

Poprawka nr 110, poprawka połączonych komisji.

Panie Ministrze?

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Opinia pozytywna.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 110? (23)

Jednogłośnie poparta.

Poprawka nr 111.

Biuro Legislacyjne…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 111? (22)

Dziękuję bardzo.

Pojawiała się tutaj jeszcze taka wątpliwość. Już przegłosowaliśmy…Chodzi o ten 1 kwietnia.

Panie Ministrze Szwed, czy można pana prosić…

(Głos z sali: Jaka jest idea tego…)

Właśnie. Bo myśmy…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Bo Biuro Legislacyjne nie dało opinii i ja może za szybko…

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed:

To jest związane z tym, że usuwamy przepis dotyczący przychodów na poziomie 30%. To znika. Chcemy, żeby to rozwiązanie weszło od 1 kwietnia, od momentu wejścia ustawy. Chodzi o to, żeby zwolnić z tego osoby, które wcześniej mogły spełniać taki warunek. Czyli ona jest tak jakby połączona z tą drugą częścią.

(Przewodniczący Kazimierz Kleina: Ona jest korzystniejsza?)

Korzystniejsza, zdecydowanie.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobrze.

Poprawka nr 112 jest już przegłosowana, poprawka nr 113 także.

Poprawka nr 114.

Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Ta poprawka jest poprawką porządkującą, nadaje moc wsteczną przepisowi.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

To poprawka tylko porządkująca czy także zmieniająca uprawnienia jakichś osób, dająca komuś większe uprawnienia?

Panie Ministrze?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan minister nie wie, czego dotyczy.

W takim razie przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 114? (10)

Kto jest przeciw? (13)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie otrzymała poparcia.

Poprawka ostatnia, nr 115, poprawka połączonych komisji.

Pan minister.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Moment… Opinia pozytywna.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki nr 115? (21)

Kto przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Jednomyślnie.

Jeszcze momencik.

Panie Mecenasie, czy wszystkie poprawki przegłosowaliśmy? Pani Mecenas?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Panie Przewodniczący, skończyliśmy na poprawce nr 115. W zestawieniu jest 115 poprawek. Wydaje mi się, że żadna poprawka nie została pominięta.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Pytam tylko, czy czegoś nie przeoczyliśmy w takim pośpiechu, a może powolności. Nie.

Pan senator Pęk.

Senator Marek Pęk:

Panie Przewodniczący, zdaje się, że ja mam pecha do poprawki nr 114, którą przegłosowaliśmy i znowu zaopiniowaliśmy negatywnie. To jest poprawka, którą jeszcze wczoraj tłumaczyła pani minister sprawiedliwości. Ona się odnosi do postępowania upadłościowego i jest korzystna, bo po prostu umożliwia skorzystanie z dobrodziejstwa tej ustawy, tarczy antykryzysowej szerszemu gronu osób, które uczestniczą w postępowaniu upadłościowym. No, teraz już nic z tym nie zrobimy, ale ja po raz kolejny apeluję do państwa senatorów, żeby na posiedzeniu plenarnym spokojnie ją przeanalizować i poprzeć. To jest dobra poprawka, tak jak mówię, wychodząca naprzeciw…

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

Dobrze. Dziękuję bardzo.

W takim razie zapytamy jeszcze o stanowisko rządu. Już nie będziemy nad nią głosowali, ale żeby wiedzieć… Państwo nie byliście w stanie powiedzieć, o co chodzi w tej sprawie, i dlatego myśmy tak głosowali.

Pan minister.

Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber:

Opinia pozytywna, jest rekomendacja. Przepraszam, tutaj po prostu pozmieniano niektóre rzeczy. Nasza opinia jest jak najbardziej pozytywna. Jest rekomendacja.

Przewodniczący Kazimierz Kleina:

To będzie już informacja do głosowania na posiedzeniu plenarnym.

To wszystkie sprawy? Tak.

Teraz musimy wyznaczyć osobę, która by przedstawiła sprawozdanie.

(Głos z sali: Może pan?)

(Senator Adam Szejnfeld: Pan przewodniczący.)

Dobrze. Jeżeli jest zgoda, jeżeli nie ma sprzeciwu, to ja postaram się to w miarę sprawnie przedstawić na posiedzeniu plenarnym.

Przepraszam, że trwało to dłużej, niż myślałem. Dziękuję bardzo wszystkim obecnym, ministrom, gościom i członkom Senatu.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 11 minut 00)