Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej (nr 22), Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 15) w dniu 25-02-2020
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Ustawodawczej (22.)

oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (15.)

w dniu 25 lutego 2020 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (cd.) (druk senacki nr 50) – rozważenie podjęcia uchwały w sprawie zmiany terminu przeprowadzenia wysłuchania publicznego.

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 09)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dzień dobry państwu. Witam bardzo serdecznie w imieniu swoim i pana przewodniczącego Aleksandra Pocieja na wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Punkt 1. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (cd.) (druk senacki nr 50) – rozważenie podjęcia uchwały w sprawie zmiany terminu przeprowadzenia wysłuchania publicznego

Przedmiotem dzisiejszych obrad jest pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw –zawartego w druku senackim nr 50 – rozważenie podjęcia uchwały w sprawie zmiany terminu przeprowadzenia wysłuchania publicznego.

Czy do zaproponowanego porządku posiedzenia ktoś z państwa ma jakieś uwagi, pytania? Nie widzę zgłoszeń.

W takim razie pozwolę sobie uzasadnić ten wniosek. Jest propozycja przesunięcia terminu wysłuchania publicznego z 3 na 5 marca. Dlaczego? W związku z wyjazdowym posiedzeniem Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska. Jak państwo wiedzą, pilnujemy takiego obyczaju, ostatnio zmienialiśmy termin w związku z prośbą koleżanek i kolegów z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W związku z tym jest prośba i propozycja zmiany tego terminu z dnia 3 marca na dzień 5 marca, na godzinę 10.00.

Przepis Regulaminu Senatu w tym zakresie stanowi, iż komisja podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego i podaje informację o miejscu jego przeprowadzenia, a po podjęciu uchwały w tym zakresie jest ona ogłaszana na senackiej stronie internetowej.

Czy ktoś z państwa senatorów ma jakieś pytania w związku z tym wnioskiem, który został przedstawiony? Jeżeli nie, to przystępujemy do głosowania nad uchwałą komisji w sprawie zmiany terminu…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przepraszam, pan senator, tak? Bardzo proszę.

Senator Bogdan Klich:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Zrozumiałem, że jest zaproszenie tylko do zadawania pytań, a nie do dzielenia się opiniami… Otóż chciałbym, ze względu na znaczenie wysłuchania publicznego w sprawie tej ustawy, która jest tak naprawdę ustawą o niezawisłych sądach, prosić Komisję Ustawodawczą o to, żeby wszyscy ci, którzy do tej pory zgłosili się na wysłuchanie publiczne, zostali poinformowani o zmianie terminu, w sytuacji kiedy taką decyzję podejmiemy. Przypominam, że to jest pierwsze wysłuchanie publiczne, jakie odbywa się w Senacie od 2013 r., i że ono wymaga rejestracji i wymaga także tego, żeby Komisja Ustawodawcza odnosiła się do tych uwag, które będą w jego trakcie zgłoszone. Tak naprawdę to jest partycypacja obywatelska w procesie stanowienia prawa i jeżeli zdecydowaliśmy się na to – a świetnie, że się zdecydowaliśmy – to musimy w pełni uszanować tych, którzy już się zgłosili, żeby w takim wysłuchaniu wziąć udział. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję bardzo.

Deklaruję tutaj, także w imieniu sekretariatu komisji, że oczywiście postaramy się absolutnie do wszystkich zainteresowanych dotrzeć z tą informacją. Ta zmiana ma jedną zaletę – ewentualnie przedstawiciele podmiotów zewnętrznych, organizacji społecznych będą mieli dodatkowe 2 dni na zgłoszenie zainteresowania uczestnictwem w wysłuchaniu publicznym.

Czy ktoś z państwa ma jeszcze jakieś uwagi, opinie, chce o coś zapytać?

Jeżeli nie, to przystępujemy do procedury głosowania nad uchwałą połączonych komisji w sprawie zmiany terminu przeprowadzenia wysłuchania publicznego. Wysłuchanie to odbędzie się 5 marca tego roku o godzinie 10.00 w sali nr 412 w budynku U, to jest najnowszy budynek sejmowy na rogu ulic Wiejskiej i Pięknej.

Kto z państwa senatorów jest za zmianą… Jeszcze konsultowaliśmy się tu z senatorami, jest prośba, żebyśmy nie zmieniali godziny rozpoczęcia, taki termin w kontekście godzinowym wcześniej już był przedstawiany organizacjom społecznym, na co zwrócił uwagę pan senator Klich, i stąd propozycja, żeby to była godzina 10.00.

W takim razie kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały o zmianie terminu? (16)

Kto jest przeciwny? (3)

Kto się wstrzymał? (8)

Stwierdzam, że uchwała o zmianie terminu wysłuchania publicznego w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa uzyskała wymaganą większość i została przyjęta.

Wobec wyników głosowania informuję, że komisje zmieniły termin wysłuchania publicznego.

Przed zamknięciem posiedzenia komisji jeszcze pan senator, bardzo proszę…

Senator Marek Komorowski:

Panie Przewodniczący, mam pytanie. Wcześniej dostaliśmy taką rozpiskę naszych posiedzeń, na której cały czas mamy: pierwsze czytanie, pierwsze czytanie… W związku z tym mam pytanie. Ponieważ 11 marca na sesji plenarnej też mamy pierwsze czytanie projektu ustawy, to chciałbym zapytać: czy 3 marca też mamy pierwsze czytanie, o godzinie 9.00, czy to już jest nieaktualne?

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Tak, oczywiście 3 marca pozostaje jako pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Tak, ten termin pozostaje aktualny.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Nie, sekundę…

(Głos z sali: A co z posiedzeniem klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej?)

Zaraz, ja się pomyliłem…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głos z sali: No, miały być…)

Przecież…

Pan przewodniczący Aleksander Pociej mnie tu wesprze…

(Senator Marek Komorowski: Żebyśmy mieli jasność…)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

…ja przyznam szczerze, że już się pogubiłem… Sekundę, proszę o uwagę, pan przewodniczący tu czuwa…

(Głos z sali: …pierwsze czytanie, a wysłuchanie 5 marca…)

(Głos z sali: Tak jest.)

Bo wysłuchanie mamy 5 marca, a 3 marca, wydaje mi się, że jest normalnie…

(Głos z sali: Pierwsze czytanie, oczywiście.)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Aczkolwiek zasiano we mnie przez chwilę wątpliwość…

(Senator Aleksander Pociej: 3 marca o godzinie 9.00 jest pierwsze czytanie, a 5 marca jest wysłuchanie publiczne, w związku z wynikiem głosowania, które mieliśmy przed chwilą.)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania? Teraz oczywiście możemy to jeszcze wyjaśnić.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głos z sali: Nie ma.)

Dziękuję.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 16)