Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 1) w dniu 13-11-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (1.)

w dniu 13 listopada 2019 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 18 minut 39)

(Posiedzeniu przewodniczy marszałek Tomasz Grodzki)

Marszałek Tomasz Grodzki:

Szanowni Państwo, jeżeli możemy zacząć…

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

Informuję państwa senatorów, że posiedzenie komisji jest transmitowane w internecie.

Porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji przewiduje punkt: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad?

Wobec braku innych głosów stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Punkt 1. porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego komisji

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Przypominam, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego.

Proszę teraz państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Bardzo proszę, pan senator Bosacki.

Senator Marcin Bosacki:

Panie Marszałku! Szanowni Koleżanki i Koledzy!

Chciałbym zgłosić na przewodniczącego naszej komisji pana posła Bogdana Klicha…

(Głos z sali: Senatora.)

(Marszałek Tomasz Grodzki: Senatora.)

Dziękuję bardzo za tę jakże podstawową korektę.

Chciałbym zgłosić na przewodniczącego senatora Bogdana Klicha, który jest, w mojej opinii, kandydatem o najwyższych kompetencjach do tej funkcji. Jest działaczem opozycji demokratycznej, tzn. był działaczem opozycji demokratycznej za czasów komunizmu, od 1978 r., jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, redaktorem pism podziemnych, był internowany w stanie wojennym. Po 1989 r. znany jest właśnie przede wszystkim z działalności na forum polityki zagranicznej. W latach 1993–1999 był szefem Międzynarodowego Centrum Rozwoju Demokracji w Krakowie, przekształconego później w Instytut Studiów Strategicznych. Był doradcą pełnomocnika rządu do spraw negocjacji z Unią Europejską. W latach 1999–2000 pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej, a w latach 2007–2011 – ministra obrony narodowej. Jest wykładowcą w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Sejmie IV kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i członkiem Komisji Obrony Narodowej. W Parlamencie Europejskim VI kadencji przewodniczył Komisji ds. Białorusi, był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony. W Senacie VIII kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

Mogę powiedzieć, jako jego kolega i współuczestnik wielu konferencji międzynarodowych, od Waszyngtonu przez Halifax po Brukselę, że jego głos jest słuchany z ogromną uwagą na forach międzynarodowych.

Bardzo proszę państwa o poparcie kandydatury senatora Bogdana Klicha na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Marszałek Tomasz Grodzki:

Dziękuję bardzo.

Czy są inne kandydatury? Nie.

Zatem zapytuję uprzejmie, czy pan senator Bogdan Klich wyraża zgodę na kandydowanie.

Senator Bogdan Klich:

Panie Marszałku, wyrażam zgodę.

Marszałek Tomasz Grodzki:

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że na kandydata na przewodniczącego komisji został zgłoszony pan senator Bogdan Klich.

Zatem przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Panie i Panowie Senatorowie, przypominam, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków. Komisja została powołana w składzie 15 senatorów, zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej 5 senatorów.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów. W związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystępujemy do głosowania.

Kto z państwa senatorów jest za kandydaturą senatora Bogdana Klicha na przewodniczącego komisji? Proszę o podniesienie ręki. (12)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Stwierdzam, że za kandydaturą senatora Bogdana Klicha na przewodniczącego komisji głosowało 12 senatorów, przeciw nie głosował żaden senator, wstrzymało się od głosu 2 senatorów.

Wobec wyniku głosowania stwierdzam, że komisja wybrała pana senatora Bogdana Klicha na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Czy pan senator, kandydat na przewodniczącego komisji, chciałby zabrać głos?

(Senator Bogdan Klich: Tak, Panie Marszałku.)

Bardzo proszę.

Senator Bogdan Klich:

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim państwu…

(Marszałek Tomasz Grodzki: Jeśli można, to do mikrofonu proszę, bo to się wszystko nagrywa.)

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim państwu, tym, którzy głosowali, i tym, którzy wstrzymali się od głosu. Nie zawiodę. Chciałbym, aby ta Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej dobrze wykonywała swoją pracę, przy udziale wszystkich, bez względu na to, jaką opcję polityczną reprezentują, aby dobrze reprezentowała nasz kraj, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami, jako że jest komisją od spraw zagranicznych. Dziękuję bardzo.

Marszałek Tomasz Grodzki:

Dziękuję bardzo.

Kto z państwa senatorów przedstawi kandydaturę pana senatora Bogdana Klicha na przewodniczącego komisji na posiedzeniu Senatu? Jeśli mogę liczyć na pana senatora Marcina Bosackiego…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji został wyczerpany.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 18 minut 46)