Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (nr 136) w dniu 17-10-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (136.)

w dniu 17 października 2019 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Porozumienia ustanawiającego Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, sporządzonego w Rzymie dnia 13 czerwca 1976 r. (druk senacki nr 1331, druki sejmowe nr 3750 i 3814).

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 07)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jerzy Chróścikowski)

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Pozwolicie, że otworzę posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Porozumienia ustanawiającego Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, sporządzonego w Rzymie dnia 13 czerwca 1976 r. (druk senacki nr 1331, druki sejmowe nr 3750 i 3814)

Mamy dzisiaj do rozpatrzenia tylko jeden punkt: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Porozumienia ustanawiającego Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, sporządzonego w Rzymie dnia 13 czerwca 1976 r.; druk senacki nr 1331, druki sejmowe nr 3750 i 3814.

Mam pytanie: czy na sali są osoby zajmujące się zawodowo działalnością lobbingową? Nie widzę takich osób. W związku z tym nie ma potrzeby dalszego zapraszania do zgłaszania się. Chyba że są. Ale nie ma. Dobrze.

Szanowni Państwo, witam pana ministra Rafała Romanowskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bardzo nam miło, że pan minister nas odwiedza, będziemy mogli dalej procedować. Witam również pana Roberta Piłata, zastępcę dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Witam panią Katarzynę Kowalską, głównego specjalistę w Wydziale Handlu i Organizacji Międzynarodowych w Departamencie Współpracy Międzynarodowej, też z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oczywiście witam pana mecenasa Michała Gila. I oczywiście, jak zawsze, jest z nami tutaj pan Grzegorz Anczewski, doradca z Krajowej Rady Izb Rolniczych. Witam szanownych państwa kolegów, witam również sekretariat.

I pozwolę sobie prosić pana ministra o krótkie informacje na temat ustawy uchwalonej przez Sejm.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Na wstępie należy podkreślić, że w ramach systemu Narodów Zjednoczonych istnieją 3 organizacje zajmujące się kwestiami rolnictwa i obszarów wiejskich. Są to Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, czyli FAO, Światowy Program Żywnościowy, czyli WFP, oraz Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, czyli IFAD. Celem IFAD jest mobilizacja dodatkowych zasobów i udostępnianie ich na preferencyjnych warunkach na potrzeby rozwoju rolnictwa w rozwijających się państwach członkowskich.

Rzeczpospolita jest członkiem 2 z tych organizacji: FAO i WFP. Przed 2019 r. Polska nie wnioskowała o członkostwo w IFAD. Polska jest jednym z zaledwie 2 krajów członkowskich ONZ spośród 50 największych gospodarek świata, które nie są członkami IFAD. Jest jedynym należącym do OECD państwem o populacji powyżej 25 milionów, który nie jest członkiem IFAD, oraz jest jednym z zaledwie 12 krajów, które są członkami ONZ, Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, czyli EBOR, ale nie są członkami IFAD.

Przystąpienie do IFAD stanowiłoby wyraz wagi, jaką Polska przywiązuje do wzrostu zaangażowania w sprawy międzynarodowe. Na forum IFAD będzie możliwe włączenie się w debaty i procesy decyzyjne podejmowane na rzecz globalnego rozwoju oraz służące realizacji celów zrównoważonego rozwoju określonych w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Członkostwo w IFAD pozwoli Polsce kontynuować wzrost zaangażowania w sprawach o charakterze ponadnarodowym i zwiększenie siły oddziaływania na międzynarodową politykę w dziedzinie rozwoju. W szczególności chodzi tu o transfer polskiej technologii w sektorze rolnym do krajów rozwijających się, wymianę know-how z innymi krajami rozwijającymi się, świadczącymi pomoc rozwojową, dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy IFAD w celu realizacji krajowych celów rozwojowych, wzmocnienie wpływu na realizację priorytetowych działań na rzecz rozwoju, zwiększenie uczestnictwa podmiotów polskiego sektora prywatnego w procesach rozwojowych w krajach rozwijających się m.in. poprzez inwestycje infrastrukturalne w rolnictwie oraz sprzedaż maszyn rolniczych, promocję polskiego rolnictwa wśród krajów systemu Narodów Zjednoczonych, a także zatrudnienie obywateli polskich w IFAD na stanowiskach specjalistycznych.

Na zakończenie należy podkreślić, że członkostwo w IFAD nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi płatnościami do budżetu funduszu. Wpłaty mają wyłącznie charakter dobrowolny. Niemniej jednak wysokość wpłat determinuje wpływ na decyzje podejmowane przez fundusz. Żaden kraj członkowski IFAD nie ponosi z tytułu swojego członkostwa odpowiedzialności za działania lub zobowiązania funduszu. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję panu ministrowi.

Czy pan mecenas chciałby coś dodać?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Czy ktoś chciałby zabrać głos?

Myślę, że jesteśmy za tym, żeby tę ustawę poprzeć. Skoro to ma jeszcze zwiększyć nasz potencjał w zakresie działalności na rzecz rozwoju rolnictwa, i to światowego, możemy dodać, to będzie to dla nas znaczące.

W związku z tym zgłaszam wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za? (6)

Dziękuję.

Sprawozdawcą będzie senator Chróścikowski.

Czy są jeszcze jakieś pytania, uwagi?

Bardzo dziękuję, Panie Ministrze.

Dziękuję także, jako że jest to już nasze ostatnie posiedzenie, za dobrą współpracę. Proszę przekazać podziękowania również panu ministrowi Ardanowskiemu. Oczywiście jeśli pan minister i cały rząd, myślę tutaj o resorcie, chcieliby do nas dotrzeć na posiedzenie komisji jeszcze jutro o godzinie 8.15, ale jako goście, nie do pracy, tylko jako goście, to byłoby nam bardzo miło, Panie Ministrze. Zapraszamy. I proszę o potwierdzenie, czy pan minister albo pozostali ministrowie…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

8.15 to jest taki dobry czas.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski:

Pani Przewodniczący, Wysoka Komisjo, oczywiście zapewne przyjmiemy to zaproszenie, ale, pan wybaczy, nie będę odpowiadał za ministra Ardanowskiego, nie znam jego planów.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Ale ja tylko przekazuję to dzisiaj informacyjnie. Spróbuję się też skontaktować, bezpośrednio zaprosić…

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski: Jak najbardziej przekażę. Dziękuję bardzo.)

Tak że dziękuję za dotychczasową dobrą współpracę i zamykam posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 13)