Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (nr 65) w dniu 11-04-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (65.)

w dniu 11 kwietnia 2019 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Macedonii Północnej, podpisanego w Brukseli dnia 6 lutego 2019 r. (druk senacki nr 1139, druki sejmowe nr 3299 i 3340).

2. Odwołanie zastępcy przewodniczącego komisji.

3. Wybór zastępcy przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 03)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jarosław Rusiecki)

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dzień dobry państwu. Witam państwa bardzo serdecznie na kolejnym posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej.

Przedmiotem dzisiejszego posiedzenia są 3 punkty. W punkcie pierwszym będziemy rozpatrywać ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Macedonii Północnej, podpisanego w Brukseli dnia 6 lutego 2019 r., tj. druk senacki nr 1139 oraz druki sejmowe nr 3299 i 3340, w punkcie drugim – odwołanie zastępcy przewodniczącego komisji, w punkcie trzecim – wybór zastępcy przewodniczącego komisji.

Szanowni Państwo, witam bardzo serdecznie na dzisiejszym posiedzeniu naszych gości. Witam pana ministra Piotra Wawrzyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Witam pana ministra Tomasza Szatkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Witam panią Anetę Cieślik, głównego specjalistę w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Witam serdecznie pana Michała Sajkowskiego, głównego specjalistę w Zespole Doradczym w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Ministerstwie Obrony Narodowej. Witam panią mecenas Iwonę Kozerę-Rytel, głównego legislatora w Kancelarii Senatu, autora opinii prawnej dotyczącej tej ustawy. Witam wszystkich państwa bardzo serdecznie.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Macedonii Północnej, podpisanego w Brukseli dnia 6 lutego 2019 r. (druk senacki nr 1139, druki sejmowe nr 3299 i 3340)

Proszę, przechodzimy do punktu pierwszego: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Macedonii Północnej.

To był projekt rządowy, a do reprezentowania rządu jest dzisiaj upoważniony pan minister Piotr Wawrzyk. Proszę, Panie Profesorze, o wprowadzenie. A jak będą jakieś kwestie do uzupełnienia ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, to poproszę pana ministra Szatkowskiego.

Bardzo proszę, Panie Ministrze.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Omawiana dzisiaj ustawa dotyczy, jak pan przewodniczący powiedział, protokołu w sprawie akcesji Republiki Macedonii Północnej do Paktu Północnoatlantyckiego. Ten protokół jest istotny w kliku wymiarach. Po pierwsze, pokazuje on, że o polityce otwartych drzwi Sojuszu decydują wyłącznie jego państwa członkowskie i państwa kandydujące. Państwa trzecie nie mają wpływu na ten proces.

Po drugie, to jest rozszerzenie obszaru stabilizacji, pokoju i bezpieczeństwa na tak wrażliwym terenie, jakim jest region Bałkanów. Przypominam, że Macedonia należy do tych krajów, które miały swoje kłopoty w tym zakresie, a przystąpienie do Sojuszu jest elementem wprowadzania stabilizacji, pokoju i bezpieczeństwa w tymże kraju.

Kolejny aspekt jest taki, że jest to docenienie wysiłków reformatorskich Republiki Macedonii Północnej, wysiłków na rzecz wprowadzenia reform, które przystosowują ten kraj do standardów Sojuszu.

No i wreszcie – mówię o tym w ostatniej kolejności, ale to chyba najważniejszy element – jest to również jeden z aspektów porozumienia pokojowego kończącego spór między Republiką Grecką a Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii co do nazwy tego drugiego państwa. Wypracowany konsens zawiera sformułowanie, że będzie to Republika Macedonii Północnej. Zwracam uwagę, że bardzo istotne zabiegi na rzecz członkostwa Republiki Macedonii Północnej w Sojuszu Północnoatlantyckim podjęła również Republika Grecka, która bardzo wspiera ten proces i lobbuje na rzecz szybkiej akcesji Macedonii Północnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ta sprawa z kilku względów jest ważna również dla naszego kraju. Po pierwsze, potwierdza nasze zaangażowanie w politykę otwartych drzwi Sojuszu. Po drugie, wskazuje, że jesteśmy za stabilizacją regionu Bałkanów, ale też odgrywamy w tym procesie aktywną rolę. Polska w przypadku szybkiego zakończenia procedur ratyfikacyjnych będzie jednym z kilkunastu pierwszych krajów, które zatwierdzą akcesję Macedonii Północnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to też oczywiście docenienie wcześniej podejmowanych przez nas wysiłków na rzecz stabilizacji w tym regionie, takich jak udział naszych funkcjonariuszy czy policjantów w misjach w tym regionie. No i ostatni aspekt, nie mniej istotny, to stworzenie dobrej atmosfery dla relacji dwustronnych, przede wszystkim w zakresie współpracy gospodarczej, np. przemysłu zbrojeniowego. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Bardzo dziękuję panu ministrowi.

Czy pan minister Tomasz Szatkowski chciałby dodać kilka uwag z perspektywy Ministerstwa Obrony Narodowej?

Bardzo proszę.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Oczywiście całkowicie zgadzam się z tym, co powiedział pan minister Wawrzyk. Mógłbym tylko dodać do tego, co już padło, że jeśli chodzi o współpracę obronną, to rzeczywiście zobowiązanie do podniesienia wydatków obronnych do 2% PKB do roku 2024 – to zobowiązanie państwa Sojuszu przyjęły w 2014 r. – które teraz obejmie oczywiście również Macedonię Północną, Republikę Macedonii Północnej, poszerzy nasze możliwości współpracy obronnej w zakresie przemysłu zbrojeniowego. Jest już wstępne zainteresowanie. My promujemy w tym państwie transporter KTO Rosomak, no ale oczywiście te możliwości będą się zwiększały.

To są także możliwości szkoleniowe. Co ciekawe, chodzi nie tylko o nasze możliwości szkoleniowe wobec członków sił zbrojnych Republiki Macedonii Północnej, ale także o korzystanie z możliwości szkoleniowych tamtego państwa. Mogę podać przykład specjalistycznego szkolenia dotyczącego śmigłowców, które już się zresztą odbywa. Dziękuję.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Bardzo dziękuję.

Rozpoczynam dyskusję.

Kto z państwa senatorów chciałby zabrać głos w sprawie punktu pierwszego? Nikt.

Rozumiem, że wszystko jest jasne. Zresztą państwo senatorowie pewnie obserwowali obrady Sejmu dotyczące ratyfikacji. Można powiedzieć, że była pełna zgoda, jeśli chodzi o przyjęcie tej ustawy. Myślę, że tutaj też jest zrozumienie.

A zresztą, tak jak powiedział pan profesor, pan minister Wawrzyk, polityka otwartych drzwi sprzyja bezpieczeństwu nie tylko Macedonii, ale również Polski i wszystkich sojuszników. Myślę, że z perspektywy Polski ważne jest też to, że dzieje się to w dwudziestym roku polskiej przynależności do Paktu Północnoatlantyckiego.

Cóż, jeśli nie ma pytań, to pozostaje nam wyznaczyć spośród członków komisji senatora sprawozdawcę na posiedzenie plenarne.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

A, przepraszam bardzo. Pani mecenas tak skromnie usiadała z tyłu, że nie zauważyłem.

Bardzo proszę panią mecenas o opinię w sprawie tego przedłożenia. Bardzo proszę.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Iwona Kozera-Rytel:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Opinia Biura Legislacyjnego jest oczywiście pozytywna. Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Należałoby jeszcze, jak rozumiem, przegłosować wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dziękuję bardzo, Pani Mecenas, i przepraszam, że nie dojrzałem pani w tak ważnym momencie.

Tak więc stawiam wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem wniosku? (10)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

A więc jako komisja jednogłośnie popieramy przyjęcie ustawy na posiedzeniu plenarnym.

Teraz jest moment na wyznaczenie senatora sprawozdawcy na plenarne posiedzenie.

Czy ktoś z państwa chciałby być sprawozdawcą? Jeżeli nie, to mam prośbę do pana senatora Jana Dobrzyńskiego. Czy pan senator zechce zostać sprawozdawcą?

Senator Jan Dobrzyński

Wyrażam zgodę, Panie Przewodniczący.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Bardzo dziękuję.

Pan senator Jan Dobrzyński będzie sprawozdawcą na plenarnym posiedzeniu.

Bardzo serdecznie dziękuję panom ministrom za obecność. Nie chcę już panów absorbować, więc pozwolę sobie wszystkich pożegnać.

Punkt 2. porządku obrad: odwołanie zastępcy przewodniczącego komisji

Szanowni Państwo, przechodzimy do punktu drugiego: odwołanie zastępcy przewodniczącego.

Chciałbym państwa senatorów poinformować, że na ostatnim posiedzeniu Senatu pan przewodniczący Bogdan Klich poinformował mnie o wycofaniu rekomendacji Platformy Obywatelskiej dla pana senatora Macieja Grubskiego na funkcję zastępcy przewodniczącego. Uzgodniliśmy, że przy okazji najbliższego posiedzenia ta sprawa zostanie uporządkowana, stąd też zaistniała taka sytuacja, że dzisiaj odwołujemy zastępcę przewodniczącego komisji.

Kto z państwa senatorów przedstawi ten wniosek?

Pan senator Sławomir Rybicki. Bardzo proszę.

Senator Sławomir Rybicki:

Dziękuję.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Chciałbym potwierdzić, że klub senacki Platformy Obywatelskiej zdecydował się rekomendować zmianę na stanowisku wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Przyczyny tego są dość powszechnie znane. Pan Maciej Grubski nie jest już członkiem naszego klubu, a obyczaj parlamentarny i taka nieformalna umowa stanowią, że wiceprzewodniczącym powinien być reprezentant największego klubu opozycyjnego. A więc stawiam wniosek o odwołanie pana senatora Maciej Grubskiego z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i proszę o poddanie tego wniosku pod głosowanie. Dziękuję.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dziękuję bardzo panu przewodniczącemu Sławomirowi Rybickiemu.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie?

Jeśli nie, to proponuję, żebyśmy przeszli do samego głosowania. Głosowanie odbędzie się w trybie jawnym, czyli według regulaminu.

Kto z państwa senatorów jest za odwołaniem z funkcji zastępcy przewodniczącego komisji pana senatora Macieja Grubskiego? (4)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (6)

Wobec tego, że 4 senatorów głosowało za odwołaniem, nikt nie był przeciw, a 6 senatorów wstrzymało się od głosu, stwierdzam, że pan senator Maciej Grubski został odwołany z funkcji zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.

Punkt 3. porządku obrad: wybór zastępcy przewodniczącego komisji

W punkcie trzecim pozostał nam wybór zastępcy przewodniczącego.

Ponownie proszę o zabranie głosu pana senatora Sławomira Rybickiego.

Senator Sławomir Rybicki:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Chciałbym zarekomendować na tę funkcję pana senatora Jerzego Wcisłę, który reprezentuje okręg elbląski, gdzie mieści się garnizon, ważne miejsce dla polskiego wojska i dla polskiego bezpieczeństwa. Tak więc rekomenduję tego aktywnego senatora i zwracam się z prośbą o poparcie. Dziękuję.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dziękuję bardzo.

Moje pierwsze pytanie: czy pan senator Jerzy Wcisła zgadza się przyjąć taką propozycję?

Senator Jerzy Wcisła:

Tak, wyrażam zgodę.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dziękuję bardzo.

Ktoś z państwa senatorów ma pytania?

Jeśli nie ma pytań, to proponuję przejść do głosowania.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem propozycji, aby pan senator Jerzy Wcisła pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej? Kto jest za? (9)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (1)

Dziękuję bardzo.

Szanowni Państwo, chciałbym ogłosić wyniki głosowania. Pan senator Jerzy Wcisła został wybrany na zastępcę przewodniczącego. Było 9 głosów za, a 1 senator wstrzymał się od głosu.

Panie Przewodniczący, gratuluję wyboru. Stwierdzam, że teraz stanowimy prezydium razem z panem senatorem Rafałem Ślusarzem.

Bardzo proszę.

Senator Jerzy Wcisła:

Dziękuję przede wszystkim za zaufanie, bo te 9 głosów za moją kandydaturą to oznaka zaufania. Tak jak senator Sławomir Rybicki powiedział, chciałbym być takim przekaźnikiem pierwszych sygnałów wychodzących z tego regionu, który jest regionem nadgranicznym, regionem graniczącym z Federacją Rosyjską, regionem, w którym jest dużo skupisk polskich Sił Zbrojnych i sił NATO. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Jarosław Rusiecki:

Dziękuję bardzo.

Gratuluję i życzę dobrej wzajemnej współpracy na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i mocy polskich Sił Zbrojnych.

Szanowni Państwo, jeszcze komunikat, który też w jakimś sensie dotyczy Elbląga. Mianowicie w przyszłym tygodniu odwiedzą Polskę państwo senatorowie z Republiki Czeskiej, którzy wyrazili wolę spotkania się z senatorami z Rzeczypospolitej. Ich wizyta jest związana z zaplanowanym spotkaniem z żołnierzami Republiki Czeskiej, którzy służą w Polsce w ramach wojsk NATO, m.in. właśnie w Elblągu. Stąd też w poniedziałek oni będą w Elblągu, a we wtorek, 16 kwietnia o godzinie 14.00, planowane jest spotkanie w Senacie. Bardzo prosiłbym państwa senatorów o obecność na tym spotkaniu. Będzie przewodniczący Fischer, bardzo ważna i wpływowa postać w polityce zagranicznej Republiki Czeskiej, tak że serdecznie państwa zapraszam. Proszę o obecność, tak żebyśmy byli wobec naszego sąsiada godnie reprezentowani. Spotkanie będzie o godzinie 14.00.

Panie Andrzeju, w której sali?

(Starszy Sekretarz Komisji Obrony Narodowej Andrzej Łopuski: Tutaj.)

Tutaj, czyli w sali 179. W tej sali spotkanie odbędzie się o godzinie 14.00.

To już wszystkie komunikaty.

Bardzo państwu dziękuję.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 20)