Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (nr 72) w dniu 06-06-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (72.)

w dniu 6 czerwca 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 61. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

(Początek posiedzenia o godzinie 18 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Sławomir Rybicki)

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Szanowni Państwo, witam na siedemdziesiątym drugim posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 61. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora

W porządku dzisiejszego posiedzenia przewidziany jest 1 punkt: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na sześćdziesiątym pierwszym posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Czy są uwagi do tego porządku? Nie ma.

Przyjmuję, że porządek został zaakceptowany.

Na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym w trakcie drugiego czytania zgłoszone zostały wnioski o charakterze legislacyjnym, które będą rozpatrywane przez komisję.

Witam na posiedzeniu senatora Jana Rulewskiego, który jest autorem poprawek. Zanim oddam głos panu senatorowi – rozumiem, że pan senator zechce zaprezentować swoje poprawki – oddam go panu mecenasowi, aby poinformował nas, jak będziemy procedować, w jakiej kolejności będziemy głosować.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Dziękuję bardzo.

Szymon Giderewicz.

Komisja wnosiła o przyjęcie ustawy bez poprawek. Jest to pierwszy wniosek zawarty w zestawieniu wniosków. Powinien być on przegłosowany jako pierwszy, jako najdalej idący. Następnie powinny być przegłosowywane poprawki, zgodnie z kolejnością artykułów ustawy.

W naszej opinii poprawki nr 1, 2 i 4 dotyczące pracowniczych programów emertytalnych tworzą całość i powinny być przegłosowywane łącznie. Odrębnie powinna być przegłosowywana kolejna poprawka pana senatora Rulewskiego, dotycząca funduszu wsparcia byłych parlamentarzystów, a jako ostatnia – poprawka nr 5, pana senatora Stanisławka.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję, Panie Mecenasie.

Panie Senatorze, proszę o zabranie głosu. Mam prośbę o zwartość wypowiedzi. Poprawki mamy przed sobą. Były one również, jak rozumiem, uzasadniane podczas pana wystąpienia. Prosimy więc o skondensowaną wypowiedź.

Senator Jan Rulewski:

Prośba pana przewodniczącego jest zasadna. Senatorowie słuchali mojego wystąpienia, a tematyka, która jest objęta poprawkami, jest senatorom znana.

Od roku 1999 wiadome jest to, że w Polsce wszyscy, którzy są płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne, mogą korzystać z dodatkowego ubezpieczenia w postaci pracowniczych programów emerytalnych.

Wprawdzie status senatora nie jest określony w kodeksie pracy, ale niewątpliwie, poza wszelką dyskusją jego świadczenia ubezpieczeniowe, w tym składki, i inne obowiązki, które wypełnia on wobec ubezpieczycieli, sytuują go na pozycji pracownika plus. Dlaczego plus? Dlatego, że niektórych świadczeń tenże pracownik, poseł czy senator, nie otrzymuje.

W gruncie rzeczy poprawka zmierza do tego, żeby przyznać takie same prawa i obowiązki pracodawcy, w tym przypadku Kancelarii Senatu, jakie posiadają pozostali pracodawcy w naszym kraju.

Druga poprawka dotyczy jak gdyby drugiego bieguna, czyli bieguna socjalnego. Zdarza się, że po wielu latach pełnienia obowiązków parlamentarnych parlamentarzyści tracą łączność z zawodem. I dynamiczny rynek pracy, ale też ich wiek powodują, że są oni z tego rynku wykluczeni. W związku z tym proponujemy, aby we wszystkich przypadkach, w których są oni wykluczeni i są w stanie to udokumentować, mogli korzystać z funduszu wsparcia, który byłby integralną częścią istniejącego już funduszu socjalnego.

W ten sposób może uniknęlibyśmy wstydu, który by polegał na tym, że ci, co się oddali służbie, wezwani przez wyborców… Ich starość i ich dalsze lata byłyby przeżyte godne. Dziękuję bardzo.

Jeszcze może powiem o środkach na ten cel. One oczywiście pochodziłyby z rezerwy, która powstanie w wyniku redukcji wynagrodzeń objętych ustawą zasadniczą.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Otwieram dyskusję.

Czy są jakieś pytania do pana senatora Rulewskiego? Czy są pytania dotyczące kwestii związanych z poprawkami wniesionymi przez senatora Rulewskiego i Stanisławka?

Pan senator Piechota.

Proszę bardzo.

Senator Leszek Piechota:

Chcę tylko zasygnalizować, że temat, który pan poruszył, Panie Senatorze, jest ważki. Myślę, że powinien być on przedmiotem osobnej inicjatywy ustawodawczej. Jest to temat, nad którym już od dłuższego czasu deliberowano na posiedzeniach komisji regulaminowej. To temat ważny i nie do końca uregulowany. Jeżeli pańskie poprawki by w tej chwili nie przeszły, bo dzisiejsza zmiana ustawy ma jakby inny cel, to ja bym proponował, aby po prostu podjąć odpowiednią inicjatywę. Ja się do niej przychylę.

Są nawet opracowania, kwerendy dotyczące tego, jak w innych krajach europejskich wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o pomoc dla byłych parlamentarzystów. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję bardzo.

Nie ma innych głosów w dyskusji.

Przejdziemy do głosowania.

Jako pierwszy przegłosujemy wniosek najdalej idący, czyli wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem tego wniosku? (4)

Kto jest przeciw? (2)

Kto się wstrzymał? (1)

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek uzyskał poparcie większości. W związku z tym pozostałe wnioski o charakterze legislacyjnym nie będą już podlegać głosowaniu.

Rozumiem, że sprawozdawcą pozostanie pan przewodniczący Słoń.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

(Koniec posiedzenia o godzinie 18 minut 08)